Prezident Shavkat Mirziyoyev Namangan shahridagi “Dashtbog‘” kichik sanoat zonasida bo‘ldi.
Davlatimiz rahbari Oliy Majlisga Murojaatnomasida sanoat salohiyatini yanada oshirish uchun tuman va shaharlarda texnopark, kichik sanoat zonalari, hududiy klaster va logistika markazlari tashkil etilishini aytgan edi.
Xususan, Namangan viloyatida 72 ta kichik sanoat zonasi uchun joy ajratilgan. Bugungi kunda shundan 34 tasi qurilib, foydalanishga topshirilgan.
Dashtbog‘dagi majmua yaqinda tashkil etilganiga qaramay, korxonalar birin-ketin ishga tusha boshladi. Masalan, “Dream liner tekstil” mas’uliyati cheklangan jamiyatida maxsus kiyimlar va erkaklar ko‘ylagi tikish yo‘lga qo‘yildi. Bu yerda 120 nafar mahalliy aholi ishlamoqda.
Shavkat Mirziyoyev ular bilan muloqotda bo‘ldi.
- Eshityapsizlar, O‘zbekistonda «mahallabay», «xonadonbay» degan ibora paydo bo‘ldi. Bu degani - har bir oilaning dardini, niyatini bilib, ularga yelkadosh, ko‘makdosh bo‘lish, sharoit yaratishga harakat qilyapmiz. Mahallangizda mana shunday joy qurilgani, sizlar ishli bo‘lib, bir-birlaring bilan ko‘rishib, viloyatda, mamlakatimizda bo‘layotgan yangiliklardan xabardor bo‘lib, yaxshi kayfiyatda yashayotganlaringiz - ana shu harakat natijalaridan biri. Oldinda yana rejalarimiz, maqsadlarimiz ko‘p. Namanganga ham odamlarning ertangi kunini yaxshi qilish uchun katta zamin, katta mablag‘lar bilan keldik, - dedi Prezident.
Bu yerda yana to‘rtta korxona faoliyat yuritmoqda. “Navro‘z tekstil sanoat” korxonasida bolalar va erkaklar kiyimi, “Aziz Dizayn Servis” shirkatida sumka, ryukzak va chamadon, “Biaz text”da sendvich panellar ishlab chiqarilmoqda. “Kelajak mega stroy” mas’uliyati cheklangan jamiyati tomonidan o‘quv markazi ochilgan. Mazkur korxonalarda 300 ga yaqin ish o‘rni yaratilgan.
“Dashtbog‘” kichik sanoat zonasi maydoni qariyb 4 gektar. Yana ko‘plab korxonalarda qurilish, uskunalar o‘rnatish davom etmoqda. Sanoat zonasida umumiy qiymati 119 milliard so‘mlik 22 ta loyiha amalga oshirilishi rejalashtirilgan. 3 mingdan ortiq ish o‘rni yaratib, 2,7 million dollarlik eksport qilish mo‘ljallangan.
Shu yerda Namangan viloyatida yo‘l, transport, qurilish va kommunal infratuzilmani rivojlantirish chora-tadbirlari muhokama qilindi. Davlatimiz rahbari Axsikent yodgorligini ochiq osmon ostidagi muzeyga aylantirish loyihasiga alohida e’tibor qaratdi.
- Axsikent - juda nodir yodgorlik. U yerdagi ishlarni ilm bilan, milliy g‘urur bilan, hurmat bilan qilish kerak. Bu joy «Namanganning Registoni» bo‘lishi kerak, - dedi Prezident.
Davlatimiz rahbari Chust tumanidagi “Chust textile” xususiy korxonasini borib ko‘rdi.
18.02.2021Keyingisi
Prezident Dashtbog‘ kichik sanoat zonasidagi korxonalarni ko‘rganidan keyin, mahalladagi sharoitlarni ko‘zdan kechirdi. Ismoil Kirgizov va Malika Parpiyeva xonadonida bo‘lib, ular bilan suhbatlashdi. Gurungga qo‘ni-qo‘shnilar ham keldi.

Президент Шавкат Мирзиёев посетил малую промышленную зону "Даштбог" в Намангане.
В своем Послании Олий Мажлису глава государства отметил, что с целью дальнейшего наращивания промышленного потенциала в районах и городах будут созданы технопарки, малые промышленные зоны, региональные кластеры и логистические центры.
В частности, в Наманганской области выделены земельные участки под 72 малые промышленные зоны. На сегодняшний день введены в эксплуатацию 34.
Несмотря на то, что МПЗ "Даштбог" была создана недавно, здесь уже запущено несколько предприятий. Так, общество с ограниченной ответственностью «Dream liner tekstil» приступило к пошиву спецодежды и мужских рубашек. Здесь работают 120 местных жителей.
Шавкат Мирзиёев побеседовал с коллективом.
- Вы слышали, что в Узбекистане вошли в обиход слова «махаллабай», «хонадонбай». Это означает, что мы стараемся помочь, создать условия каждой семье, изучая ее заботы и стремления. То, что в вашей махалле появилось такое место, а вы получили работу, возможность трудиться в коллективе, узнавать, что нового происходит в области, стране, пребываете в хорошем настроении, - тоже результат этих усилий. Впереди у нас еще много планов и целей. Мы приехали в Наманган с большими планами, большими средствами, чтобы завтра люди жили лучше, - сказал Президент.
Здесь действуют еще четыре предприятия. "Navro‘z tekstil sanoat" производит детскую и мужскую одежду, "Aziz Dizayn Servis" - сумки, рюкзаки и чемоданы, "Biaz Text" - сэндвич-панели. Обществом с ограниченной ответственностью «Келажак мега строй» открыт учебный центр. На этих предприятиях создано около 300 рабочих мест.
Площадь малой промзоны «Даштбог» составляет около 4 гектаров. Идет строительство и оснащение ряда других предприятий. В целом здесь намечено реализовать 22 проекта на 119 миллиардов сумов. Ожидается, что в результате будет создано более 3 тысяч рабочих мест, появится возможность экспорта продукции на 2,7 миллиона долларов.
Здесь же обсуждены меры по развитию дорожной, транспортной и коммунальной инфраструктуры Наманганской области. Особое внимание главы государства привлек проект по превращению памятника Ахсикент в музей под открытым небом.
- Ахсикент – уникальнейший памятник. Исследовательские работы в нем необходимо проводить на научной основе, с чувством уважения и национальной гордости. Это место должно стать наманганским Регистаном, - сказал Президент.
Президент посетил текстильное предприятие в Чусте
Вечерняя беседа с жителями махалли
Ознакомившись с предприятиями в малой промышленной зоне, Президент осмотрел условия в махалле Даштбог. Он побывал дома у Исмаила Киргизова и Малики Парпиевой. К беседе с хозяевами присоединились их соседи.