Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 4-mart kuni oliy o‘quv yurtlari talabalari bandligini ta’minlash bo‘yicha ustuvor vazifalarga bag‘ishlangan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Mamlakat kelajagi, barcha sohalar va loyihalar muvaffaqiyati bilimli, zamonaviy fikrlaydigan, o‘z sohasining ustalari bo‘lgan insonlarga bog‘liq. Shu bois mamlakatimizda aynan ta’lim sohasini, inson kapitalini rivojlantirishga alohida e’tibor qaratilmoqda.
Qayd etilganidek, hozirgi kunda oliygohlarimizda 510 ming nafar talaba kunduzgi ta’lim shaklida o‘qimoqda (jami 820 ming nafar). Davlatimiz rahbari topshirig‘iga muvofiq, talabalar bilan suhbat va so‘rovnomalar o‘tkazildi. Talabalarning 100 ming nafarga yaqini ishlash va qo‘shimcha daromad topishga ehtiyoji borligini bildirgan. Ayniqsa, ular orasida 7,5 ming chin yetim yoki nogironligi bo‘lgan hamda 4,5 ming nafar turli “daftarlar”ga kiritilgan talabalar bor.
– Oliygoh katta oila. Bu oilani rahbari - rektor. Ota-onalar eng katta boyligini, farzandini sizlarga topshirgan. Shuning uchun rektorlar har bir talaba bilan shaxsan uchrashishi shart. Bu borada haqiqiy holatni bilib, talabalarning oilaviy ahvoli, sharoiti, qanday o‘qiyapti, muammolari va takliflari, xullas, hammasi haqida har oyda hisobot beradi va bu masalaga shaxsan mas’ul bo‘ladi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Qayd etilganidek, bugungi kunda talabalar ishlashi mumkin bo‘lgan 105 mingta vakant ish o‘rni mavjud. Ta’lim va xizmat ko‘rsatish sohalarida – 22 mingtadan, sanoatda – 17 ming, sog‘liqni saqlashda – 9 ming, qurilish va qishloq xo‘jaligida – 6 mingtadan, moliya sohasida – 3 ming, aloqa va IT sohasida – 2,5 ming ish o‘rni bor.
– Mutasaddilar ishlashga ehtiyoji bor talabalarga yordam berib, ularning bandligini ta’minlashi shart, – dedi davlatimiz rahbari.
Yig‘ilishda bu ishlarni tizimli tashkil etish uchun Bosh vazir rahbarligida respublika komissiyasi tuzilishi ma’lum qilindi. Shuningdek, viloyat hokimlari boshchiligida hududlarda ham shunday komissiyalar tashkil etiladi.
Komissiya viloyat hokimlari va rektorlar bilan birga vakant o‘rinlarni tahlil qilib, har bir viloyat bo‘yicha birinchi, ikkinchi va uchinchi kurs talabalarining kamida 30-40 foizini ishga joylash choralarini ko‘radi. Bundan tashqari, bitiruvchi kurslar talabalarining kelgusidagi ish joyini belgilab oladi va ularni haq to‘lanadigan 3-4 oylik stajirovkaga yuboradi.
Davlatimiz rahbari oliygohlardagi bo‘sh xona va inshootlarni talabalarga bepul ajratish orqali ularda pullik kurslar, to‘garaklar va boshqa xizmatlar hamda ishlab chiqarishlar tashkil etish orqali ish o‘rinlari yaratish mumkinligini ta’kidladi.
Rektorlar oliygohlarning yo‘nalishiga qarab, aholi va tadbirkorlarga pullik xizmatlar ko‘rsatib, 5 ming nafar talabaga qo‘shimcha daromad olish imkoniyatini yaratishi shartligi qayd etildi.
Mutasaddilarga har bir oliygohda bir oy muddatda bandlik markazlari, shuningdek, o‘n kun muddatda bu yerdagi bo‘sh xona va inshootlarni talabalarga bepul ajratib, kamida 10 tadan pullik kurslar, maishiy va boshqa xizmatlarni tashkil etish vazifasi topshirildi. Bu orqali 5 ming nafar talaba daromad keltiradigan ish bilan band bo‘ladi.
Ushbu ishlarni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha davlat tomonidan barcha sharoitlar yaratib beriladi. Jumladan, oliygohlar hududida pullik o‘quv kurslari, sport to‘garaklari va boshqa xizmatlarni tashkil etgan talabalar daromad solig‘idan ozod qilinadi. Umuman, talabalarning oliygohlar hududidagi loyihalari uchun 100 milliard so‘m kredit resurslari ajratilishi ko‘rsatib o‘tildi.
Bundan tashqari, rektorlar bir oy muddatda o‘z hududida talabalar bo‘sh vaqtida ishlab, daromad topishi uchun bittadan kovorking markazini tashkil etishni boshlashi kerakligi ko‘rsatib o‘tildi.
Yana bir masala – oliy o‘quv yurtlaridagi boshqaruv, texnik, xizmat ko‘rsatuvchi va o‘quv-yordamchi lavozimlari bo‘yicha mavjud vakant joylarda 3 mingdan ziyod talaba bandligini ta’minlash mumkin.
Toshkent tibbiyot akademiyasida 70 nafar talaba ish yurituvchi, kafedra laboranti, kutubxonachi, omborchi kabi lavozimlarda ishlamoqda. Lekin hozir oliygohlardagi ko‘p lavozimlarga oliy ma’lumot bo‘lishi talab etiladi. Shu bois istisno tariqasida rektorlarga o‘z tizimidagi lavozimlarga talabani bilim va salohiyatidan kelib chiqib ishga joylashtirishga ruxsat etilishi belgilandi.
Bundan tashqari, barcha davlat tashkilotlari va muassasalarida talabalar uchun ishlashga ruxsat beriladigan bo‘ldi.
Masalan, oliygohlar atrofidagi shahar maktablari va bog‘chalarida 13 ming vakant ish o‘rni mavjud. Mutasaddilarga bir oy muddatda kamida 10 ming nafar talabani ular uchun joylashuvi qulay bo‘lgan maktab va bog‘chalarga ishga joylashtirish choralarini ko‘rish vazifasi qo‘yildi.
Markaziy bank tajribasi asosida talabalarning haq to‘lanadigan stajirovkalarini tashkil etish va ularning yakunida eng yaxshi stajerlarga ish taklif etish tizimi iqtisodiyot, moliya, qurilish, energetika, qishloq va suv xo‘jaligi vazirliklari, soliq, kadastr idoralari ham joriy etilishi belgilandi.
Ushbu yangi tizim orqali, har yili 3 ming nafar talabaning bandligi ta’minlanadi.
Yig‘ilishda davlat grantlari hisobidan amalga oshiriladigan ilmiy loyihalarga 2022 yilda kamida 3 ming nafar talabani jalb qilish lozimligi aytildi. Shu maqsadda oliygohlardagi ilmiy loyiha guruhlari tarkibining kamida 40 foizini talabalar hisobidan shakllantirish vazifasi belgilandi.
Davlatimiz rahbari viloyat va shahar hokimlari rektorlar bilan birgalikda oliygohlar va xususiy sektor o‘rtasida hamkorlikni tizimli yo‘lga qo‘yib, 30 ming nafar talabani ish bilan band qilishi lozimligini ta’kidladi. Bunda viloyat hokimlari ish beruvchilar bilan hamkorlikda vakansiya va amaliyot yarmarkalari, talabalar uchun biznes uchrashuvlar tashkil etishi belgilandi.
Viloyat hokimlari ikki oy muddatda oliygohlar bilan yirik kompaniya, klaster va boshqa korxonalar o‘rtasida hamkorlik tizimini yaratib, yil yakuniga qadar 10 ming nafar talabaning bandligini ta’minlashi belgilandi.
Yig‘ilishda 2021-yilda talabalar yotoqxonasi bo‘yicha tizim yaratilgani ta’kidlandi. Lekin, barcha hududlarda ham ishlar bir xilda olib borilmayotgani ko‘rsatib o‘tildi. Bir oy ichida bu borada o‘zgarish qilmagan hudud rahbari va oliygoh rektori ishdan olinishi ma’lum qilindi.
Qaysi oliygoh rektori yotoqxona qurilishining 50 foizini o‘zi rahbarlik qilayotgan OTM mablag‘i hisobidan amalga oshirish tashabbusini bildirsa, qolgan 50 foizi byudjetdan qoplab berilishi belgilandi.
– Yana bir dolzarb masala. Bugungi kunda Ukraina oliygohlarida 370 dan ziyod yoshlarimiz ta’lim olmoqdalar va shundan 200 ga yaqini vatanga qaytarildi. Qolganlarini ham yaqin bir haftada qaytarish uchun barcha choralarni ko‘ryapmiz, - dedi Prezidentimiz.
Tegishli komissiya tashkil etilib, bir hafta muddatda Ukrainadan qaytgan talabalarning mamlakatimiz oliygohlarida o‘qishini davom ettirishi uchun barcha sharoit yaratib berishi ko‘rsatib o‘tildi.
Mutasaddilar yig‘ilishda muhokama qilingan vazifalar ijrosi bo‘yicha qilinadigan ishlar yuzasidan axborot berdi.

Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 4 марта состоялось видеоселекторное совещание, посвященное приоритетным задачам обеспечения занятости студентов высших образовательных учреждений.
Будущее страны, успех всех реформ и проектов зависят от людей образованных, современно мыслящих, профессионалов своего дела. Поэтому в нашей стране особое внимание уделяется развитию образования и человеческого капитала.
На совещании отмечено, что в настоящее время в отечественных вузах в очной форме обучаются 510 тысяч студентов. В соответствии с поручением Президента были проведены беседы и опросы среди них. Около 100 тысяч студентов заявили о желании работать и получать дополнительный доход. В их числе также 7,5 тысячи круглых сирот и студентов с инвалидностью, а также 4,5 тысячи студентов, включенных в различные «тетради».
- Университет - это большая семья. Глава этой семьи - ректор. Родители доверили вам свое самое большое богатство, своего ребенка. Поэтому ректоры должны лично встретиться с каждым студентом. Изучат реальную ситуацию, семейное положение, успеваемость, проблемы и предложения студентов, будут ежемесячно отчитываться об этом и нести персональную ответственность, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Отмечалось, что в настоящее время существует 105 тысяч вакансий, которые могут быть заняты студентами. В частности, в сферах образования и услуг имеется 22 тысячи, в промышленности - 17 тысяч, в здравоохранении - 9 тысяч, в сельском хозяйстве и строительстве - по 6 тысяч, в финансовой сфере - 3 тысячи, в сфере связи и IT - 2,5 тысячи свободных рабочих мест.
- Должностные лица должны помочь желающим работать студентам и обеспечить их трудоустройство, - сказал глава государства.
На совещании определено, что для планомерной организации этой работы будет создана республиканская комиссия во главе с Премьер-министром. Аналогичные комиссии будут созданы и в регионах под руководством хокимов.
Комиссия совместно с хокимами и ректорами проведет анализ вакансий и примет меры по трудоустройству не менее 30-40 процентов студентов первого, второго и третьего курсов в каждом регионе. Кроме того, будут приняты меры по подготовке рабочих мест для студентов выпускного курса и направлению их на 3-4-месячные оплачиваемые стажировки.
Глава нашего государства отметил, что, бесплатно выделив студентам пустующие помещения и сооружения в вузах, можно создать рабочие места на основе открытия платных курсов, клубов, оказания иных услуг и организации производства.
Ректорам указано на необходимость создания 5 тысячам студентов возможностей оказывать платные услуги населению и предпринимателям в зависимости от направленности вуза.
Ответственным лицам поручено организовать в месячный срок центры занятости в каждом вузе, бесплатно предоставить студентам комнаты и помещения для организации не менее 10 видов платных курсов, бытовых и иных услуг. Благодаря этому 5 тысяч студентов будут трудоустроены и начнут получать дополнительный доход.
Государством будут созданы условия для поддержки этой работы. В частности, студенты, организующие платные курсы, спортивные секции и другие услуги на территории вузов, будут освобождены от подоходного налога. В целом на студенческие проекты такого рода будет выделено 100 миллиардов сумов кредитных ресурсов.
Ректорам дано указание в месячный срок приступить к созданию коворкинг-центров на территории своих вузов, чтобы студенты могли работать и зарабатывать в свободное от учебы время.
Еще более 3 тысяч студентов могут быть трудоустроены на руководящие, технические, сервисные и преподавательские должности в высших учебных заведениях.
Так, в Ташкентской медицинской академии 70 студентов работают делопроизводителями, лаборантами, библиотекарями и кладовщиками. Но сейчас многие должности в вузах требуют наличия высшего образования. Поэтому в виде исключения ректорам будет разрешено назначать студентов на должности в своей системе исходя из их знаний и потенциала.
Кроме того, студентам будет разрешено работать во всех государственных органах и учреждениях.
Например, в городских школах и детских садах, расположенных рядом с университетами, есть 13 тысяч вакансий. Ответственным лицам поручено принять меры по трудоустройству не менее 10 тысяч студентов в школах и детских садах.
На основе опыта Центрального банка в системе министерств экономики, финансов, строительства, энергетики, сельского и водного хозяйства, налоговых и кадастровых органов будет внедрена система организации оплачиваемой стажировки для студентов с дальнейшим трудоустройством лучших стажеров.
Благодаря этой новой системе ежегодно будут обеспечиваться работой 3 тысячи студентов.
На совещании отмечено, что в 2022 году в научно-исследовательских проектах, финансируемых за счет государственных грантов, должно быть задействовано не менее 3 тысяч студентов. С этой целью поставлена задача формировать не менее 40 процентов состава научно-исследовательских групп в вузах из числа студентов.
Глава государства подчеркнул, что хокимам областей и городов совместно с ректорами следует наладить системное сотрудничество вузов с частным сектором и трудоустроить 30 тысяч студентов. Отмечалось, что хокимы регионов совместно с работодателями организуют ярмарки вакансий и стажировок, деловые встречи для студентов.
В течение двух месяцев хокимы регионов наладят систему взаимодействия вузов с крупными компаниями, кластерами и другими предприятиями, что позволит до конца года обеспечить работой 10 тысяч студентов.
На совещании отмечалось, что в 2021 году была создана система по обеспечению студентов общежитиями. Однако работа в этом направлении не во всех регионах ведется системно. Главы регионов и ректоры вуза, которые не достигнут положительных изменений в течение месяца, предупреждены о том, что будут сняты с должности.
Определено внедрение порядка, по которому 50 процентов расходов на строительство общежитий будут покрыты бюджетом в случае, если вуз выразит готовность покрыть остальные 50 процентов за счет собственных средств.
- Еще один актуальный вопрос. Сегодня в вузах Украины обучается более 370 наших молодых людей, около 200 из них возвращены на родину. Принимаем все меры, чтобы вернуть остальных в течение ближайшей недели, - сказал Президент.
Поручено создать соответствующую комиссию и в недельный срок создать все условия для того, чтобы студенты, возвращающиеся из Украины, продолжили обучение в вузах нашей страны.
Ответственные лица проинформировали о предстоящей работе по реализации задач, обсужденных на совещании.