Prezidentlar bir-birini samimiy qutlab, O‘zbekiston va Pokiston o‘rtasidagi strategik sheriklik munosabatlari har tomonlama rivojlanayotganini mamnuniyat bilan qayd etdilar.
O‘zbekiston Prezidentining Pokistonga davlat tashrifi tarixiy ahamiyatga ega ekani hamda hamkorlikni yanada kengaytirishga kuchli turtki bo‘lishi ta’kidlandi.
2022-yilda mamlakatlarimiz muhim sana – diplomatik munosabatlar o‘rnatilganining 30 yilligini nishonlaydilar. O‘tgan vaqt mobaynida siyosiy muloqot va hamkorlikda katta muvaffaqiyatlarga erishildi. O‘zaro tovar ayirboshlashda jadal sur’at kuzatilmoqda. O‘tgan yili, pandemiyaga qaramay, uning hajmi 50 foizdan ziyodga oshdi.
Uchrashuvda savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy aloqalarni izchil kengaytirishning dolzarb masalalari muhokama qilindi.
Davlat rahbarlari Pokistonga davlat tashrifi chog‘ida erishilgan kelishuvlarni olqishladilar. Ayni paytda hamkorlikni, shu jumladan gumanitar sohada kengaytirish uchun ulkan salohiyat mavjudligi ta’kidlandi.
Prezidentimiz O‘zbekiston va Pokistonning fan, ta’lim, yuqori texnologiyalar va yoshlarga doir siyosat sohalaridagi tashabbuslari mamlakatimizning Uchinchi Renessans poydevorini barpo etish borasidagi maqsadlariga hamohang ekanligi qayd etildi.
Tomonlar sheriklikning ushbu yo‘nalishini har tomonlama rivojlantirishga tayyor ekanliklarini tasdiqladilar. O‘zbekiston Prezidenti astronomiya, astrofizika, fizika, matematika, virusologiya va robot texnikasi bo‘yicha ilmiy-amaliy tadbirlarni o‘tkazishda Islom hamkorlik tashkilotining “KOMSTEK” Ilmiy-texnik hamkorlik bo‘yicha doimiy qo‘mitasi imkoniyatlaridan foydalanishni taklif etdi.
Tomonlarni qiziqtirgan mintaqaviy va xalqaro ahamiyatga molik masalalar yuzasidan fikr almashildi. Mintaqaviy xavfsizlik va Afg‘onistondagi vaziyatga alohida e’tibor qaratildi.
Shavkat Mirziyoyev Orif Alviyga mehmondo‘stlik uchun minnatdorlik bildirib, yaqinlashib kelayotgan milliy bayram – Pokiston kuni munosabati bilan samimiy tabrik va eng ezgu tilaklarini izhor etdi hamda uni o‘ziga qulay vaqtda mamlakatimizga tashrif bilan kelishga taklif etdi.
Uchrashuv iliq va do‘stona muhitda o‘tdi. Tomonlar ko‘p qirrali munosabatlarni yanada kengaytirishga intilishi qat’iy ekanini tasdiqladilar.
Shu bilan O‘zbekiston Prezidentining Pokistonga davlat tashrifi yakunlandi, Shavkat Mirziyoyev Tokshentga jo‘nab ketdi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 4-mart kuni oliy o‘quv yurtlari talabalari bandligini ta’minlash bo‘yicha ustuvor vazifalarga bag‘ishlangan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.

Президенты, тепло приветствовав друг друга, выразили удовлетворение всесторонним развитием отношений стратегического партнерства между двумя странами.
Подчеркнуто историческое значение нынешнего государственного визита Президента Узбекистана в Пакистан, который придаст новый мощный стимул дальнейшему углублению взаимодействия.
В 2022 году наши государства отметят знаменательную дату – 30-летие установления дипломатических отношений. За эти годы был достигнут высокий уровень политического диалога и сотрудничества.
Наблюдается устойчивая динамика роста взаимного товарооборота. В прошлом году, несмотря на пандемию, он вырос более чем на 50 процентов.
Обсуждены актуальные вопросы последовательного расширения торгово-экономических и инвестиционных связей.
Главы государств приветствовали достигнутые в ходе государственного визита в Пакистан договоренности. При этом отмечен имеющийся огромный потенциал для наращивания взаимодействия. В частности, в гуманитарной сфере.
Президент нашей страны обратил внимание на созвучность инициатив Узбекистана и Пакистана в области науки, образования, высоких технологий и молодежной политики целям нашей страны по созданию фундамента для Третьего Реннесанса.
Подтверждена готовность всесторонне развивать данное направление партнерства. Президент Узбекистана предложил использовать платформу Постоянного комитета по научно-техническому сотрудничеству Организации исламского сотрудничества «КОМСТЕК» для регулярного проведения научно-практических мероприятий по астрономии, астрофизике, физике, математике, вирусологии и робототехнике.
Состоялся также обмен мнениями по вопросам региональной и международной повестки, представляющим взаимный интерес. Особое внимание уделено аспектам региональной безопасности и ситуации в Афганистане.
Шавкат Мирзиёев поблагодарил Арифа Алви за радушный прием, выразил искренние поздравления и наилучшие пожелания в связи с предстоящим национальным праздником – Днем Пакистана и пригласил посетить нашу страну в любое удобное время.
Встреча прошла в теплой и дружеской атмосфере. Стороны подтвердили приверженность дальнейшему углублению многогранных отношений.
На этом государственный визит Президента Узбекистана в Пакистан завершился, Шавкат Мирзиёев отбыл в Ташкент.
Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 4 марта состоялось видеоселекторное совещание, посвященное приоритетным задачам обеспечения занятости студентов высших образовательных учреждений.