Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 16-iyun kuni oliy ta’lim tizimidagi ustuvor vazifalarga bag‘ishlangan videoselektor yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Yoshlarni bilim va malakali etib tarbiyalash, jahon taraqqiyotiga mos mutaxassislar tayyorlash maqsadida ta’lim tizimi izchil rivojlantirilmoqda. Oliy ta’lim sohasidagi dastlabki islohotlar, avvalo, qamrovni oshirish, institut va universitetlarning moliyaviy holatini yaxshilash, professor-o‘qituvchilarni moddiy qo‘llab-quvvatlashga qaratildi.
Jumladan, oxirgi 3 yilda oliy ta’lim muassasalari soni 65 tadan 117 taga yetdi, qabul o‘rinlari 66 mingtadan 181 mingtaga oshdi. Ularning moddiy-texnik bazasi mustahkamlandi. Xorijiy mamlakatlar bilan qo‘shma ta’lim dasturlari doirasida 64 ta yangi kasb bo‘yicha mutaxassislar tayyorlash yo‘lga qo‘yildi. Professor-o‘qituvchilarning maoshi o‘rtacha 3,5 baravarga oshirildi.
Lekin sifat borasida o‘zgarishlar hali sezilmayapti. Ta’lim sifatini yaxshilash, o‘quv ishlarini bozor ehtiyojlaridan kelib chiqib tashkil etish masalasi Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi, rektorlarning e’tiboridan chetda qolib ketmoqda.
Masalan, bugungi kundagi 815 ta yo‘nalishning 55 foizi mehnat bozori talablariga javob bermaydi. Oliy ta’lim muassasalari 2 mingga yaqin fanlar bo‘yicha darsliklar bilan ta’minlanmagan, o‘quv dasturlari bundan 40 yil oldingi fan va yo‘nalishlar asosida tuzilgan. Bundan tashqari, tizimda korrupsiya holatlari juda ko‘p.
Umuman, o‘tkazilgan so‘rovlarda aholining 65 foizi oliy ta’limdagi islohotlar natijasi sezilmayotganini aytgan.
Shu bois, yig‘ilishda davlatimiz rahbari sohadagi 4 ta ustuvor vazifani ko‘rsatib o‘tdi:
Birinchisi – oliy ta’lim muassasalari boshqaruv kengashlarining rolini oshirish va kafedralar vakolatlarini kengaytirish.
Ikkinchisi – o‘quv jarayonini bozor talablariga moslashtirib, ishlab chiqarish bilan uzviyligini ta’minlash va talabaning o‘z ustida ishlashi uchun muhit yaratish.
Uchinchisi – oliy ta’lim muassasalarining ilmiy salohiyatini oshirish, ilm-fan va innovatsiyani rivojlantirish.
To‘rtinchisi – professor-o‘qituvchilar va talabalar uchun qog‘ozbozlikni kamaytirish, sohani raqamlashtirish orqali byurokratiya va korrupsiyani keskin qisqartirish.
Bu vazifalarni samarali bajarish uchun oliy ta’lim muassasalariga akademik va tashkiliy-boshqaruv bo‘yicha mustaqil qaror qabul qilish vakolati berilishi ta’kidlandi.
Ya’ni, bundan buyon, o‘quv rejasi va adabiyotlar, fan dasturlarini joriy etish, professor-o‘qituvchilarning o‘quv yuklamasi hamda ta’lim shakllarini belgilashni oliygoh boshqaruv kengashining o‘zi hal qiladi. Endi har bir kafedraning faoliyati uning ilmiy salohiyati va yoshlarni seleksiya asosida ilmiy faoliyatga jalb etish ko‘rsatkichlariga qarab baholanadi.
Buning uchun nufuzli xorijiy nashrlarda muntazam maqolalar chiqarib kelayotgan, shuningdek, shogirdlari ilmiy ishlarini o‘z vaqtida va sifatli himoya qilgan ilmiy rahbarlarga 5 tagacha doktorant va 3 tagacha mustaqil izlanuvchi olish huquqi beriladi. Shuningdek, har bir kafedraning bir nafardan yosh olimini xorijga stajirovkaga yuborish yo‘lga qo‘yiladi.
Oliy ta’lim muassasalari rektorlariga kafedralar huzurida ilmiy-tadqiqot markazlari tashkil etib, ularni o‘quv-laboratoriya jihozlari va zarur texnika bilan ta’minlash vazifasi qo‘yildi. Har bir kafedraning tarmoq korxonalari bilan hamkorligini yo‘lga qo‘yish, o‘qituvchilarning korxonalarda amaliy tadqiqotlar o‘tkazishiga sharoit yaratish zarurligi ta’kidlandi.
Oliy ta’lim yo‘nalishlari bilan zamonaviy ehtiyojlar o‘rtasida uzilish juda katta ekani tanqid qilindi. Bugungi kunda xizmat ko‘rsatish sohasida 40 mingta, sanoatda 38 mingta, qurilishda 12 mingta, qishloq xo‘jaligida 10 mingta, aloqa va axborot texnologiyalarida 4 mingta oliy ma’lumot talab etadigan bo‘sh ish o‘rinlari bor. Lekin bitiruvchilar son jihatidan ham, malaka bo‘yicha ham bu talabni qondira olmaydi.
Ta’lim jarayoni 2001-yilda tasdiqlangan standartlar asosida olib borilmoqda. Lekin, shu davrda Ta’limning xalqaro standartlari 2 marta yangidan qabul qilingan. Ayrim o‘quv darslari zamon va bozor talabiga emas, balki professor-o‘qituvchilarga moslashgan. Talabalar o‘z yo‘nalishiga daxldor bo‘lmagan fanlar bilan ham shug‘ullanmoqda.
Shu bois, mutasaddilarga davlat ta’lim standartlarini xalqaro standartlarga moslashtirish, barcha oliy ta’lim muassasalarida o‘quv jarayonlarini kredit-modul tizimiga o‘tkazish bo‘yicha topshiriq berildi. O‘qitilayotgan fanlarni mazmunan qayta ko‘rib chiqib, ortiqcha takrorlanishlarni qisqartirish, bo‘shagan dars soatlari o‘rniga mutaxassislik fanlarni ko‘paytirish hamda talabalarga mustaqil ilmiy izlanish uchun imkoniyat yaratish kerakligi ta’kidlandi. Oliy ma’lumot talab qiladigan kasblarni optimallashtirib, iqtisodiyot tarmoqlari uchun zarur yangi kasblar bilan to‘ldirish vazifasi qo‘yildi.
Oliy ta’lim muassasalarining ilmiy salohiyati masalasiga alohida e’tibor qaratildi.
Ma’lumki, xalqaro tajribada ilmiy salohiyat 70 foizdan kam bo‘lsa, bunday universitet nufuzli hisoblanmaydi. Yurtimizda bu ko‘rsatkich juda past. Misol uchun, 24 ta oliy o‘quv yurtining ilmiy salohiyati 25 foizga ham bormaydi, 19 tasida birorta professor va fan doktori yo‘q. So‘nggi 30 yilda atigi 208 nafar professor-o‘qituvchi xorijda ilmiy daraja olgan.
Shu bois, Prezidentimiz kelgusi yildan doktoranturaga kvotalar sonini 2 baravar ko‘paytirish, keyingi yillardan har yili 50 foizga oshirib borishga ko‘rsatma berdi.
Buning uchun har yili byudjetdan qo‘shimcha 100 milliard so‘m ajratilishi belgilandi. Bundan tashqari, har bir tarmoq o‘z sohasiga tegishli oliygohlarga doktorantlar kvotalari uchun yana 10 milliard so‘mdan ajratadi.
Xorijiy davlatlardan o‘quv va ilmiy adabiyotlarni to‘g‘ridan-to‘g‘ri xarid qilish, oliy ta’lim muassasalari fondidagi 4 millionga yaqin adabiyotlarni to‘liq elektron shaklga o‘tkazish zarurligi qayd etildi. Barcha kutubxonalarni yagona tizimga ulab, talaba va tadqiqotchilar uchun tunu kun foydalanish imkoniyatini yaratish, plagiatni bartaraf etadigan axborot dasturlarini joriy qilish vazifasi qo‘yildi.
Oliy ta’lim muassasalarida byurokratiya va korrupsiya xavfi ko‘pligi, bunga chek qo‘yish uchun o‘quv jarayonini tashkil etish va boshqarishni to‘liq raqamlashtirish zarurligi ta’kidlandi.
Tizimdagi eng muhim vazifalardan biri – qabul jarayoni. Bu yil oliy ta’limga qabul kvotasi soni o‘tgan yilga nisbatan 13 foizga oshirilib, 181 mingga yetkazilmoqda. 1 million 500 ming nafardan ziyod yoshlar hujjat topshirishi kutilmoqda. Yig‘ilishda ushbu jarayonni karantin va xavfsizlik talablarini ta’minlagan holda, yuqori saviyada o‘tkazish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Yotoqxona o‘rinlari sonini oshirish masalasiga ham to‘xtalib o‘tildi. Bugungi kunda talabalar uchun qo‘shimcha 149 mingta turar joyga ehtiyoj mavjud. Yotoqxonalarni tadbirkorlar bilan xususiy sheriklik asosida tashkil etish uchun oliy ta’lim muassasasi hududidan yoki unga yaqin joydan auksion orqali yer ajratilishi belgilandi. Bu binolarning birinchi va ikkinchi qavati biznes uchun tadbirkorlarga berilib, yuqori qavatlari arzon turar joy bo‘ladi. Talabalarga bu boradagi xarajatlarning 50 foizi byudjetdan qoplab beriladi.
Yig‘ilishda Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligiga ta’lim yo‘nalishlari va kasblar ro‘yxatini tasdiqlash, darsliklar va o‘quv qo‘llanmalarini tayyorlash, oliy o‘quv yurtlari boshqaruviga malakali kadrlarni jamlash bo‘yicha topshiriqlar berildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 16-iyun kuni Tatariston Respublikasi Prezidenti Rustam Minnixanov boshchiligidagi Rossiya delegatsiyasini qabul qildi.
16.06.2021Keyingisi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev hududlardagi o‘zgarishlar, aholi hayoti bilan yaqindan tanishish maqsadida Andijon viloyatiga jo‘nab ketdi.

Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 16 июня состоялось видеоселекторное совещание, посвященное приоритетным задачам в системе высшего образования.
В стране проводится последовательная работа по предоставлению молодежи качественного образования, подготовке специалистов, идущих в ногу с прогрессом. Первые реформы в сфере высшего образования были направлен прежде всего на увеличение охвата, улучшение финансового состояния институтов и университетов, материальную поддержку профессоров и преподавателей.
В частности, за последние 3 года количество вузов увеличилось с 65 до 117, квота приема - с 66 тысяч до 181 тысячи. Укреплена материально-техническая база вузов. В рамках совместных с зарубежными странами образовательных программ начата подготовка специалистов по 64 новым специальностям. Заработная плата профессоров и преподавателей увеличена в среднем в 3,5 раза.
Но все еще не заметно качественных изменений, отмечалось на совещании. Министерство высшего и среднего специального образования, ректоры не уделяют должного внимания вопросам повышения качества образования и организации учебной работы исходя из потребностей рынка.
К примеру, сегодня из 815 направлений обучения 55 процентов не соответствуют требованиям рынка труда. Вузы не обеспечены учебниками по около 2 тысячам предметов, а учебные программы основаны на предметах и направлениях сорокалетней давности. Кроме того, в сфере широко распространена коррупция.
В целом по итогам проведенного на местах опроса 65 процентов опрошенных отметили, что результаты реформ в высшем образовании не ощущаются.
Поэтому на совещании глава государства обозначил 4 приоритетных задачи в этой сфере.
Первое - повысить роль управляющих советов и расширить полномочия кафедр высших образовательных учреждений.
Второе - привести процесс обучения в соответствие с требованиями рынка, увязать его с производством и создать среду, в которой студенты могут работать над собой.
Третье - повышение научного потенциала вузов, развитие науки и инноваций.
Четвертое - уменьшение бумажной работы преподавателей и студентов, а также резкое сокращение бюрократии и коррупции за счет цифровизации сферы.
Отмечалось, что для эффективного выполнения этих задач высшие учебные заведения будут уполномочены независимо принимать академические и организационно-управленческие решения.
То есть, отныне решения по внедрению учебных программ, планов и литературы, определению нагрузки преподавателей и форм образования будет принимать сам управляющий совет вуза. Теперь деятельность каждой кафедры будет оцениваться по ее научному потенциалу и показателям вовлеченности молодежи в научную деятельность.
Научным руководителям, которые регулярно публикуют статьи в престижных зарубежных изданиях, а также студенты которых своевременно и качественно защищают научные работы, будет предоставлено право принимать до 5 докторантов и до 3 самостоятельных соискателей. Также будет налажена практика отправки одного молодого ученого из каждой кафедры на стажировку за рубеж.
Перед ректорами вузов поставлена задача создать при кафедрах научно-исследовательские центры и обеспечить их учебно-лабораторным оборудованием, необходимой техникой. Указано на необходимость налаживания взаимодействия между кафедрами и предприятиями, создать преподавателям условия для проведения исследований на предприятиях.
Подвергнуто критике существующее огромное несоответствие между направлениями высшего образования и реальными потребностями. Сегодня имеется 40 тысяч свободных рабочих мест в сфере услуг, 38 тысяч в промышленности, 12 тысяч в строительстве, 10 тысяч в сельском хозяйстве и 4 тысячи в сфере связи и информационных технологий. Но выпускники ни количеством, ни квалификацией не удовлетворяют этот спрос.
Образовательный процесс ведется по стандартам, утвержденным в 2001 году. Однако за этот период международные стандарты образования пересматривались и принимались заново дважды. Некоторые предметы адаптированы не к требованиям времени и рынка, а приспособлены под профессоров и преподавателей. Студенты изучают также предметы, которые не относятся к приобретаемой специальности.
В связи с этим ответственным лицам поручено привести государственные образовательные стандарты в соответствие с международными, перевести учебный процесс во всех вузах на кредитно-модульную систему. Указано на необходимость пересмотра содержания преподаваемых предметов, устранения дублирования, увеличения числа специализированных предметов, а также создания возможности для проведения студентами самостоятельных исследований. Поставлена задача оптимизировать перечень профессий, требующих наличие высшего образования, и ввести новые профессии, востребованные отраслями экономики.
Особое внимание уделено вопросу научного потенциала высших учебных заведений.
Как показывает международная практика, престижным считается тот университет, показатель научного потенциала которого составляет не меньше 70 процентов. В нашей стране этот показатель очень низок. Так, научный потенциал 24 вузов не достигает и 25 процентов, а в 19 университетах нет ни одного профессора и доктора наук. За последние 30 лет только 208 профессоров и преподавателей получили ученые степени за рубежом.
Поэтому Президент поручил со следующего года удвоить количество квот на обучение в докторантуре, а в последующие годы увеличивать их на 50 процентов ежегодно.
На эти цели ежегодно из бюджета будет выделяться дополнительно 100 миллиардов сумов. Кроме того, каждая отрасль выделит еще 10 миллиардов сумов на докторантуру для вузов по соответствующим специальностям.
Отмечена необходимость прямой закупки учебной и научной литературы из-за рубежа, перевода в электронную форму около 4 миллионов изданий в фонде высших учебных заведений. поставлена задача соединить все библиотеки в единую сеть и создать круглосуточный доступ к ней студентов и исследователей, внедрить информационные программы против плагиата.
Подчеркнуто, что в высших учебных заведениях высоки риски бюрократии и коррупции, и чтобы положить этому конец, необходимо полностью цифровизировать процессы организации учебного процесса и управления.
В этом году количество квот на поступление в высшие учебные заведения увеличилось на 13 процентов по сравнению с прошлым годом и достигает 181 тысячи. Ожидается, что документы на поступление подадут более 1,5 миллиона молодых людей. На совещании даны поручения по проведению этого процесса на высоком организационном уровне с соблюдением требований карантина и безопасности.
Обсужден также вопрос увеличения количества мест размещения в общежитиях. Сегодня существует потребность в 149 тысячах мест проживания для студентов. Для организации общежитий через частное партнерство с предпринимателями будут выделяться земли на территории или вблизи вузов через аукцион. Студентам будет покрываться 50 процентов расходов на проживание в общежитиях.
На совещании Министерству высшего и среднего специального образования поручено утвердить перечень направлений образования и профессий, подготовить учебники и учебные пособия, укомплектовать правления вузов квалифицированными кадрами.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 16 июня принял российскую делегацию во главе с Президентом Республики Татарстан Рустамом Миннихановым.
16.06.2021Следующее
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев для ознакомления с проводимыми в регионах преобразованиями и жизнью населения отбыл в Андижанскую область.