Keyingi yillarda shahar ham iqtisodiy, ham ijtimoiy jihatdan rivojlanib bormoqda. Yangi korxonalar, ta’lim va tibbiyot muassasalari ishga tushmoqda. Bu o‘zgarishlarning “drayveri” – Olmaliq kon-metallurgiya kombinati.
Mamlakatimizda ishlab chiqarilayotgan sanoat mahsulotining 7 foizi, eksport hajmining 15 foizi mazkur kombinat hissasiga to‘g‘ri keladi. Oxirgi yillarda ilmga va texnologiyaga katta mablag‘ yo‘naltirilgani natijasida yangi konlar topilib, ishlab chiqarish hajmi oshmoqda.
Xususan, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017 yil 1 martdagi qaroriga muvofiq, kombinatda “Yoshlik-1” konini o‘zlashtirish bo‘yicha 5 milliard 122 million dollarlik megaloyiha amalga oshirilmoqda.
Davlatimiz rahbari Olmaliqqa tashrifi chog‘ida, avvalo, mazkur kondagi ishlarni ko‘zdan kechirdi.
Kon hududi 11 ming gektar. Zaxirasi ham shunga yarasha salmoqli - yiliga 65 million tonna ma’dan qazib olish quvvatiga ega. Bu konda oltin, mis, kumush, molibden, selen kabi 13 turdagi qimmatli va nodir metallar bor. Ularni qayta ishlash uchun Olmaliq kon-metallurgiya kombinatida 3-mis boyitish fabrikasi qurilmoqda.
Prezidentimizga shu boradagi ishlar haqida axborot berildi.
Bu yerda ish boshlangan 2017-yilda yiliga 3 million kub metr kon ishlari bajarilar edi. 415 million dollarlik 570 dan ziyod zamonaviy texnikalar olib kelingach, samaradorlik o‘n karra oshdi. Endilikda ish hajmi yiliga 40 million kub metrni tashkil etmoqda.
- Bu kon - katalizator. Uni samarali o‘zlashtirish bilan birga kichik konlar bo‘yicha ham yangi yo‘nalish qilish kerak. Bu ham qo‘shimcha ish o‘rinlari, katta eksport, degani, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Loyiha doirasida, shuningdek, ohak zavodi, 650 megavattli elektr tarmog‘i va boshqa infratuzilma ob’ektlari barpo etiladi. Jami 6 ming kishi ish bilan ta’minlanadi.
Davlatimiz rahbari ushbu kombinat, umuman, kelgusida har bir sanoat korxonasi o‘zini o‘zi muqobil elektr energiyasi bilan ta’minlashi zarurligini ta’kidladi. Ilmiy tadqiqotlarni va maqsadli aspiranturani kengaytirish, Toshkent davlat texnika universitetining Olmaliq filiali salohiyatini oshirish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev 21-dekabr kuni yer hisobi va davlat kadastrlarini shakllantirish, sohaga raqamli texnologiyalarni joriy etish masalalari yuzasidan yig‘ilish o‘tkazdi.

В последние годы город активно развивается как в экономическом, так и социальном плане. Вводятся в строй новые предприятия, открываются медицинские и образовательные учреждения. Драйвером всех этих преобразований является Алмалыкский горно-металлургический комбинат.
На долю данного предприятия приходятся 7 процентов производимой в стране промышленной продукции и 15 процентов экспорта. Благодаря увеличению в последнее время инвестиций в науку и технологии обнаружены новые месторождения, наращивается производство.
В частности, в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 1 марта 2017 года реализуется мегапроект по освоению месторождения “Ёшлик-1” на 5 миллиардов 122 миллиона долларов.
В ходе посещения Алмалыка глава государства ознакомился с ходом реализации данного проекта.
Месторождение занимает достаточно обширную площадь - 11 тысяч гектаров, и по объему разведанных запасов считается одним из крупнейших. Оно содержит 13 таких ценных и редких металлов, как золото, медь, серебро, молибден и селен. Для их переработки на Алмалыкском горно-металлургическом комбинате строится третья медно-обогатительная фабрика.
Президенту доложили о проводимой здесь работе.
В 2017 году, когда освоение месторождение только началось, здесь проводилось 3 миллиона кубометров горных работ в год. Благодаря использованию свыше 570 единиц современной техники стоимостью 415 миллионов долларов производительность выросла в разы. Теперь объем работ составляет 40 миллионов кубометров в год.
- Это месторождение – катализатор. Наряду с его эффективным освоением необходимо реализовать новые проекты по малым месторождениям. Это будет источником дополнительных рабочих мест и роста экспорта, - сказал Шавкат Мирзиёев.
В рамках проекта также будут построены известковый завод, энергосистема мощностью 650 мегаватт и другие объекты инфраструктуры, будут обеспечены работой 6 тысяч человек.
Глава государства отметил, что данный комбинат, а в дальнейшем - каждое промышленное предприятие, должны обеспечивать себя электроэнергией из альтернативных источников. Даны поручения по расширению научных исследований и приема в целевую аспирантуру, повышению потенциала Алмалыкского филиала Ташкентского государственного технического университета.