O‘qituvchi va shifokorlar bilan fikr almashildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev poytaxtimizda faoliyat olib borayotgan tibbiyot xodimlari va pedagoglar bilan muloqot qildi.
– Toshkentda sifatli tibbiy xizmat va maktab ta’limiga qanday erishamiz? Meni shu savol qiynaydi. Sizlar bilan uchrashishdan maqsad – quyi tizimdagi masalalarni bilish, to‘g‘ri yo‘l tutish, – dedi davlatimiz rahbari.
2020 yil barcha sohalar uchun katta sinov bo‘ldi. Tibbiyot xodimlari ham, o‘qituvchilar ham yangicha shart-sharoitda ishlashiga to‘g‘ri keldi.
– Og‘ir sinovlar paytida birlashdik. Bu sinovlar bizni izlanishga majbur qildi. Shuning uchun natija bo‘ldi, – dedi Prezident.
Ayni paytda, pandemiya qaysi sohalarda oqsash borligini, islohot, rivojlanish yo‘nalishlarini ham ko‘rsatib berdi. Joriy yil 30 oktyabr kuni ta’lim-tarbiya tizimi, 6 noyabrda esa sog‘liqni saqlash sohasi bo‘yicha o‘tkazilgan videoselektor yig‘ilishlari shu maqsadga qaratilgan edi. Ularda muhokama qilingan dolzarb masalalar va bildirilgan takliflar asosida ta’lim-tarbiya va ilm-fanni rivojlantirish, birlamchi tibbiy muassasalar faoliyatiga mutlaqo yangi mexanizmlarni joriy qilish, sog‘lom turmush tarzini keng tatbiq etish bo‘yicha Prezidentning farmon va qarorlari qabul qilindi.
bugungi uchrashuvda ta’lim va tibbiyot sohalaridagi islohotlarning ahamiyati, ularni quyi tizimda amalga oshirish choralari haqida suhbatlashildi.
Shavkat Mirziyoyev aholi sog‘liqni saqlash tizimidan norozi ekanini ta’kidladi.
– Shifoxonadan chiqqan 20 ta odam bilan gaplashinglar, hammasini aytadi. Ko‘pchilik tibbiy xizmatlar sifatidan norozi, – dedi Prezident.
Aholi o‘rtasida sog‘lom turmush tarzini targ‘ib qilish, kasalliklarni erta aniqlash va davolashning ilg‘or tajribasini joriy etish, tibbiyot muassasalari sharoitini yaxshilash bo‘yicha fikrlar bildirdi.
Sog‘liqni saqlash va ta’lim tizimlari aholi salomatligi, yosh avlod kamolotida hamohang ekani ta’kidlandi.
– Tibbiyot va ta’lim – davlat va xalq o‘rtasidagi adolat ko‘prigi, – deya ta’kidladi Shavkat Mirziyoyev. – Hammamiz o‘zimizni qiynab, halol bo‘lib, bu tizimlarni to‘g‘rilab olsak, ana shunda adolat ta’minlanadi. Xalqimiz rozi bo‘ladi. Toshkent bunda namuna bo‘lishi kerak.

Президент Шавкат Мирзиёев побеседовал с медицинскими работниками и педагогами, трудящимися в Ташкенте.
- Как добиться качественного медицинского обслуживания и школьного образования в Ташкенте? Меня беспокоит этот вопрос. Цель этой встречи - узнать, как обстоят дела на низовом уровне, выработать правильные решения, - сказал глава государства.
2020 год стал большим испытанием для всех сфер. И медикам, и учителям пришлось работать в новых условиях.
- Мы сплотились перед лицом тяжелых испытаний. Они заставили нас искать выход. Поэтому мы добились результата, - сказал Президент.
В то же время пандемия также показала области, в которых есть пробелы, направления реформ и развития. Именно на эти цели были направлены состоявшиеся 30 октября и 6 ноября видеоселекторные совещания, посвященные вопросам образования и здравоохранения. По итогам обсуждения и изучения предложений, высказанных на этих совещаниях, были приняты указы и постановления Президента по развитию образования и науки, внедрению принципиально новых механизмов в деятельность медицинских учреждений первичного звена, широкому утверждению здорового образа жизни.
На сегодняшней встрече состоялся обмен мнениями о значимости реформ в образовании и медицине, мерах по их реализации на базовом уровне.
Шавкат Мирзиёев отметил, что граждане недовольны системой здравоохранения.
- Поговорите с 20 людьми, выходящими из больницы, они расскажут обо всем. Многие недовольны качеством медицинских услуг, - сказал Президент.
Глава государства поделился мнениями касательно продвижения здорового образа жизни среди населения, внедрения передового опыта раннего выявления и лечения заболеваний, улучшения условий в медучреждениях.
Было отмечено, что работа систем здравоохранения и образования как частей единого целого является важным фактором здоровья населения, гармоничного развития молодого поколения.
- Медицина и образование - это мост справедливости между государством и народом, - сказал Шавкат Мирзиёев. - Если мы все будем работать с высокой самоотдачей, честно, исправим эти системы, тогда будет обеспечена справедливость. Народ будет доволен нашей работой. В этом плане Ташкент должен подавать пример.
Шавкат Мирзиёев ознакомился с ходом строительства Республиканского многопрофильного медицинского центра в Мирзо-Улугбекском районе Ташкента.