Suhbat avvalida davlatimiz rahbari Abu-Dabi valiahdini tavallud kuni bilan samimiy muborakbod etib, do‘st Amirliklar xalqiga farovonlik, muvaffaqiyatlar va ravnaq tiladi.
Muloqot chog‘ida mamlakatlarimiz o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlikni yanada kengaytirish masalalari ko‘rib chiqildi.
2019 yil mart oyida Birlashgan Arab Amirliklariga amalga oshirilgan oliy darajadagi tashrifda erishilgan kelishuvlarni ro‘yobga chiqarishga alohida e’tibor qaratildi.
Energetika, sanoat, qishloq xo‘jaligi, moliya, infratuzilma yo‘nalishlarida yirik qo‘shma loyihalarni, sog‘liqni saqlash va ta’lim sohalaridagi qator muhim dasturlarni amalga oshirishni davom ettirish muhim ekan ta’kidlandi.
Xalqaro va mintaqaviy ahamiyatga molik masalalar yuzasidan ham fikr almashildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning taklifiga binoan Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarov davlat tashrifi bilan mamlakatimizga keldi.

11 марта состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Наследным принцем Эмирата Абу-Даби, заместителем Верховного Главнокомандующего Вооруженными силами Объединенных Арабских Эмиратов Шейхом Мухаммедом бин Заидом Аль Нахаяном.
В начале беседы глава нашего государства тепло поздравил Наследного принца Абу-Даби с днем рождения, искренне пожелав благополучия, успехов и процветания дружественному народу Эмиратов.
В ходе разговора были рассмотрены вопросы дальнейшего расширения многопланового сотрудничества между нашими странами.
Особое внимание уделено практической реализации договоренностей, достигнутых в ходе визита на высшем уровне в Объединённые Арабские Эмираты в марте 2019 года.
Отмечена важность продолжения реализации крупных совместных проектов в области энергетики, промышленности, сельского хозяйства, финансов, инфраструктуры, ряда значимых программ в области здравоохранения и образования.