O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 18-avgust kuni Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh kotibining siyosiy masalalar va tinchlikni barpo etish masalalari bo‘yicha yordamchisi Miroslav Yencha boshchiligidagi ushbu nufuzli global tuzilma delegatsiyasini qabul qildi.
Uzoq muddatli Barqaror rivojlanish maqsadlarini ro‘yobga chiqarish borasida BMT institut va markazlari bilan ko‘p qirrali hamkorlikni yanada kengaytirish masalalari muhokama qilindi.
Uchrashuv avvalida yuqori darajali vakil Miroslav Yencha davlatimiz rahbariga tashkilot Bosh kotibi Antoniu Guterrishning salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi. BMT tuzilmalari bundan buyon ham Yangi O‘zbekistonni barpo etish bo‘yicha ortga qaytmas islohotlar dasturini har tomonlama qo‘llab-quvvatlashga tayyorligi qayd etildi.
Ta’kidlash joizki, keyingi yillarda mamlakatimizning BMT bilan o‘zaro manfaatli hamkorligi misli ko‘rilmagan yuksak darajaga chiqdi. Birgalikda qariyb 140 ta dastur va loyihalar amalga oshirilmoqda. O‘zbekiston tashabbusi bilan Birlashgan Millatlar Bosh assambleyasining 6 ta rezolyutsiyasi qabul qilindi.
O‘zbekiston Inson huquqlari bo‘yicha kengash, Iqtisodiy va ijtimoiy kengash komissiyasi, YUNЕSKOning madaniy meros bo‘yicha qo‘mitasi va ko‘plab boshqa tuzilmalarda faol ishtirok etmoqda.
Joriy yilning birgina ikkinchi yarmida mamlakatimizda BMT doirasidagi qator muhim xalqaro tadbirlar, shu jumladan Oziq-ovqat xavfsizligi bo‘yicha FAO konferensiyasi hamda Jahon turizm tashkiloti bosh assambleyasining 25-yubiley sessiyasi o‘tkazilishi rejalashtirilgan.
Uchrashuvda barqaror taraqqiyot sohasidagi milliy vazifa va maqsadlarni amalga oshirish bo‘yicha amaliy hamkorlik istiqbollari ko‘rib chiqildi.
Markaziy Osiyoda yaxshi qo‘shnichilik va sheriklik munosabatlarini mustahkamlash va bu jarayonda BMTning Preventiv diplomatiya bo‘yicha mintaqaviy markazi rolini kuchaytirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Vengriya Bosh vaziri Viktor Orbanning taklifiga binoan joriy yil 19-20-avgust kunlari amaliy tashrif bilan Budapesht shahrida bo‘ladi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 18 августа принял делегацию Организации Объединенных Наций во главе с помощником Генерального секретаря этой авторитетной глобальной структуры по политическим вопросам и вопросам миростроительства Мирославом Енчей.
Были обсуждены вопросы дальнейшего расширения многопланового сотрудничества с институтами и центрами ООН в рамках реализации долгосрочных Целей устойчивого развития.
В начале встречи высокий представитель Мирослав Енча передал главе нашего государства искренние приветствия и наилучшие пожелания Генерального секретаря организации Антониу Гутерриша. Подчеркнуто, что структуры ООН готовы и далее всемерно поддерживать программу необратимых реформ по строительству Нового Узбекистана.
Следует отметить, что в последние годы взаимовыгодное сотрудничество нашей страны с ООН достигло беспрецедентно высокого уровня. Совместно реализуется порядка 140 программ и проектов. По инициативе узбекской стороны принято 6 резолюций Генеральной ассамблеи Объединенных Наций.
Узбекистан активно участвует в деятельности Совета по правам человека, Комиссии Экономического и социального совета, Комитета ЮНЕСКО по культурному наследию и многих других структурах.
Только во второй половине этого года в нашей стране запланировано проведение ряда значимых международных мероприятий в рамках ООН, в частности Конференции ФАО по продовольственной безопасности и 25-й юбилейной сессии генассамблеи Всемирной туристской организации.
В ходе встречи были рассмотрены перспективы практического взаимодействия по реализации национальных задач и целей в области устойчивого развития.
Особое внимание уделено вопросам углубления отношений добрососедства и партнерства в Центральной Азии и усиления роли в этом процессе Регионального центра ООН по превентивной дипломатии.
По приглашению Премьер-министра Венгрии Виктора Орбана 19-20 августа этого года Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев посетит город Будапешт с рабочим визитом.