Uchrashuvda O‘zbekiston va ushbu yetakchi xalqaro moliya instituti o‘rtasidagi strategik sheriklikning ustuvor loyihalarini amalga oshirish masalalari muhokama qilindi.
Bank delegatsiyasining joriy yil may oyida mamlakatimizga tashrifidan keyingi davrda o‘zaro hamkorlikda erishilgan amaliy natijalar mamnuniyat bilan qayd etildi.
Xususan, qo‘shma “yo‘l xarita”si qabul qilindi va bugungi kunda muvaffaqiyatli amalga oshirilmoqda, hamkorlikning asosiy yo‘nalishlari bo‘yicha ishchi guruhlari shakllantirildi.
O‘rta shaharlarni rivojlantirish, elektr energetikasi tarmog‘ini modernizatsiya qilish, soliq ma’muriyatchiligini takomillashtirish borasidagi loyihalarni amalga oshirish uchun imtiyozli shartlarda qarz taqdim etish ma’qullandi.
Umuman olganda, bugungi kunda Jahon bankining 4,8 milliard dollarlik moliyaviy resurslarini jalb etgan holda amalga oshirilayotgan 26 ta loyiha hamkorlik portfelini tashkil etadi.
Shuningdek, kambag‘allikka qarshi kurashishning metodologik asoslarini tayyorlash, xususiy sektorning investitsiya loyihalarini qo‘llab-quvvatlash, davlat korxonalari islohotini davom ettirish va O‘zbekistonda quyosh energetikasini rivojlantirish bo‘yicha birgalikdagi ishlarning natijalari ko‘rib chiqildi.
Jahon banki tashabbusi bilan ishga tushirilgan xalqaro moliya institutlari bilan hamkorlik bo‘yicha “Mamlakat platformasi” o‘z samaralarini berayotgani ta’kidlandi.
Vitse-prezident Anna Berde Yangi O‘zbekistondagi islohotlarning borishini yuksak baholadi, ular ortga qaytmas tus olganini qayd etdi.
Jahon banki mamlakatimizda turmush darajasi va sifatini yuksaltirishga qaratilgan yangilanishlarga ko‘makni kengaytirishga tayyor ekanligi ta’kidlandi.
Suhbat chog‘ida hamkorlikning yangi besh yillik dasturini tayyorlash va qabul qilish yuzasidan kelishuvga erishildi.
Bu borada kambag‘allikni qisqartirish, ta’lim va ijtimoiy sohani qo‘llab-quvvatlash, raqamlashtirish va “yashil” iqtisodiyotga o‘tish, davlat korxonalari transformatsiyasini davom ettirish, hududlarda industriallashuvni tezlashtirish va infratuzilmani modernizatsiya qilish, qishloq xo‘jaligini, shu jumladan innovatsiyalar va tomchilab sug‘orish texnologiyasini keng joriy qilish orqali jadal rivojlantirish kabi strategik yo‘nalishlar ustuvor masalalar sifatida belgilab olindi.
Jahon banki vakillarining mintaqada tadbirkor-ayollar muloqoti bo‘yicha yangi ko‘p tomonlama platformani shakllantirish borasidagi tashabbusi qo‘llab-quvvatlandi.
Bo‘lajak tadbir va muloqotlar rejasi ko‘rib chiqildi, qo‘shma loyihalarni jadallashtirishning birinchi galdagi choralari kelishib olindi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 30 сентября принял делегацию Всемирного банка во главе с вице-президентом Анной Бьерде, находящуюся в нашей стране в рамках программы Ташкентского экономического форума.
На встрече были обсуждены вопросы реализации приоритетных проектов стратегического партнерства Узбекистана с этим ведущим международным финансовым институтом.
С удовлетворением отмечены практические результаты взаимодействия за период после визита делегации Банка в нашу страну в мае этого года.
В частности, была принята и в настоящее время успешно реализуется совместная «дорожная карта», сформированы рабочие группы по основным направлениям сотрудничества.
Одобрено предоставление льготных займов на сумму 540 миллионов долларов для реализации проектов по развитию средних городов, модернизации электроэнергетического сектора, улучшению налогового администрирования.
В целом текущий портфель включает 26 проектов с привлечением финансирования Всемирного банка на сумму 4,8 миллиарда долларов.
Рассмотрены также результаты совместной работы по подготовке методологических основ борьбы с бедностью, поддержке инвестиционных проектов частного сектора, продвижению реформы государственных предприятий и развитию солнечной энергетики в Узбекистане.
Отмечена эффективность «Страновой платформы» сотрудничества с международными финансовыми институтами, запущенной по инициативе Всемирного банка.
Вице-президент Анна Бьерде высоко оценила ход проводимых реформ в Новом Узбекистане, которые, по ее словам, приобрели необратимый характер.
Подчеркнута готовность Всемирного банка расширить поддержку преобразований, нацеленных на повышение уровня и качества жизни населения в стране.
В ходе беседы достигнута договоренность о подготовке и принятии новой пятилетней Страновой программы сотрудничества.
В качестве приоритетов обозначены такие стратегические направления, как сокращение бедности, поддержка образования и социальной сферы, цифровизация и переход к «зеленой экономике», продолжение трансформации госпредприятий, ускоренная индустриализация и модернизация инфраструктуры в регионах, интенсивное развитие сельского хозяйства, в том числе путем широкого внедрения инноваций и передовых технологий капельного орошения.
Была поддержана инициатива представителей Всемирного банка о формировании новой многосторонней Платформы диалога женщин-предпринимателей в регионе.
Рассмотрен график предстоящих мероприятий и контактов, а также согласованы первоочередные шаги по ускорению совместных проектов.