O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 7-may kuni Qozog‘iston Respublikasining Birinchi Prezidenti, Elboshi Nursulton Nazarboyev bilan telefon orqali muloqot qildi.
Yetakchilar G‘alaba kuni va yaqinlashib kelayotgan muborak Ramazon hayiti bilan bir-birlarini samimiy tabriklab, birodar xalqlarimizga tinchlik-osoyishtalik, farovonlik va ravnaq tiladilar.
Suhbatda O‘zbekiston-Qozog‘iston ko‘p qirrali hamkorligining dolzarb masalalari muhokama qilindi, Markaziy Osiyodagi vaziyat yuzasidan fikr almashildi.
Turli darajalardagi faol va samarali ikki tomonlama muloqotlar tufayli hamkorlik ijobiy sur’atda rivojlanib borayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Joriy yil boshidan tovar ayirboshlash hajmi 28 foizga o‘sdi. O‘tgan oyda chegaraoldi hududlardan birida Savdo-iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha xalqaro markaz qurilishi boshlandi.
Ustuvor investitsiya va infratuzilma loyihalarini birgalikda tayyorlash va amalga oshirish, jumladan, Uchquduq–Qizilo‘rda avtomobil va temir yo‘llari hamda Turkiston-Toshkent tezyurar temir yo‘lini qurish ishlari olib borilmoqda.
Ikki mamlakat hududlari yaqindan hamkorlik qilmoqda, madaniy-gumanitar almashinuv borasidagi muhim dasturlar davom ettirilmoqda.
O‘zbekiston Prezidenti va Elboshi birodar xalqlar va mamlakatlar o‘rtasidagi ko‘p asrlik do‘stlik va yaxshi qo‘shnichilik rishtalari, ishonch va sheriklik ruhidagi aloqalarni mustahkamlash maqsadida keng ko‘lamli va o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada kengaytirish muhim ekanini alohida ta’kidladilar.
Mamlakatimiz jamoatchiligi judolikka uchradi. Davlat va jamoat arbobi, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining maslahatchisi, taniqli olim va pedagog Rustam Qosimov bugun, 7-may kuni og‘ir kasallikdan so‘ng vafot etdi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 7 мая провел телефонный разговор с Первым Президентом Республики Казахстан, Елбасы Нурсултаном Назарбаевым.
Лидеры обменялись теплыми поздравлениями в связи с Днем Победы и приближающимся священным праздником Рамазан-хайит, искренне пожелали двум братским народам мира, благополучия и процветания.
В ходе беседы были обсуждены актуальные вопросы узбекско-казахстанского многопланового сотрудничества, состоялся обмен мнениями по ситуации в Центральной Азии.
С удовлетворением отмечена положительная динамика взаимодействия, которая обеспечивается благодаря активным и плодотворным двусторонним контактам на разных уровнях.
С начала текущего года товарооборот вырос на 28 процентов. В прошлом месяце дан старт строительству Международного центра торгово-экономического сотрудничества в приграничном районе.
Ведутся совместная подготовка и реализация приоритетных инвестиционных и инфраструктурных проектов, включая строительство автомобильной и железной дороги Учкудук-Кызылорда и скоростного железнодорожного сообщения Туркестан-Ташкент.
Тесно работают регионы двух стран, продолжаются важные программы в области культурно-гуманитарного обмена.
Президент Узбекистана и Елбасы особо отметили важность дальнейшего наращивания полномасштабного и взаимовыгодного сотрудничества в целях укрепления уз многовековой дружбы, добрососедства, доверия и партнерства между братскими народами и странами.
Общественность нашей страны понесла тяжелую утрату. Сегодня, 7 мая после тяжелой болезни скончался государственный и общественный деятель, советник Президента Республики Узбекистан, известный ученый и педагог Рустам Касымов.