Mamlakatimiz jamoatchiligi judolikka uchradi. Davlat va jamoat arbobi, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining maslahatchisi, taniqli olim va pedagog Rustam Qosimov bugun, 7-may kuni og‘ir kasallikdan so‘ng vafot etdi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev ta’ziyali xonadonga tashrif buyurib, marhumning farzandlari va yaqinlariga hamdardlik bildirdi.
Rustam Sobirovich Qosimov 1955-yilda Toshkent shahrida tug‘ilgan. Toshkent davlat universitetining sharqshunoslik fakultetida o‘qib, mehnat faoliyatini Toshkent suv xo‘jaligi institutida arab tili tarjimonligidan boshlagan. Ko‘p yillar oliy ta’lim sohasida turli vazifalarda ishlagan. 2004-2009-yillarda O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari sifatida fan, ta’lim, sog‘liqni saqlash va ijtimoiy sohalar rivojiga hissa qo‘shgan. Oxirgi yillarda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining jamoat va diniy tashkilotlar bilan hamkorlik masalalari bo‘yicha maslahatchisi, O‘zbekiston xalqaro islom akademiyasi rektori vazifalarida ishlab kelayotgan edi.
R.Qosimovning ko‘p yillik samarali mehnati davlatimiz tomonidan munosib taqdirlanib, 2006-yilda “Mehnat shuhrati” ordeni bilan mukofotlangan edi.
Davlatimiz rahbarining ko‘ngil so‘rashi og‘ir damda marhumning oilasiga hamdardlik, katta dalda bo‘ldi.
Qur’on oyatlari tilovat etilib, duo qilindi.
Prezidentimiz marhumning ezgu ishlarini yodga oldi.
– Juda qayg‘udaman. Qo‘limizdan kelganini qildik. Xudoning irodasi ekan. Vatanga sadoqatli, fidoyi, aqlli, millatimizning ziyolilaridan birini yo‘qotdik. Biz juda ko‘p yillari birga ishlaganmiz, og‘ir kunlarimiz ham bo‘lgan. Hozir ham menga eng katta yordamchi, maslahatgo‘y edi. Ilohim, joylari jannatda bo‘lsin. Ishlarini farzandlari davom ettirsin, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Marhumning oilasi, farzandlari doimiy e’tiborda bo‘lishi ta’kidlandi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 7-may kuni Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin bilan telefon orqali muloqot qildi.
07.05.2021Keyingisi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 7-may kuni Qozog‘iston Respublikasining Birinchi Prezidenti, Elboshi Nursulton Nazarboyev bilan telefon orqali muloqot qildi.

Общественность нашей страны понесла тяжелую утрату. Сегодня, 7 мая после тяжелой болезни скончался государственный и общественный деятель, советник Президента Республики Узбекистан, известный ученый и педагог Рустам Касымов.
Президент Шавкат Мирзиёев посетил дом покойного и выразил соболезнования его детям и родным.
Рустам Собирович Касымов родился в 1955 году в городе Ташкенте. Закончив факультет востоковедения Ташкентского государственного университета, начал трудовую деятельность переводчиком арабского языка в Ташкентском институте водного хозяйства. Долгие годы трудился в различных должностях в системе высшего образования. Будучи заместителем Премьер-министра Республики Узбекистан в 2004-2009 годах, внес достойный вклад в развитие науки, образования, здравоохранения и социальных сфер. В последние годы занимал должности советника Президента Республики Узбекистан по вопросам взаимодействия с общественными и религиозными организациями и ректора Международной исламской академии Узбекистана.
Многолетний плодотворный труд Р.Касымова был достойно оценен государством. В 2006 году он был награжден орденом “Мехнат шухрати”.
Глава государства выразил соболезнования родным и близким покойного, пожелал им сил и терпения.
Президент вспомнил добрые дела покойного.
– Я глубоко опечален. Мы делали все, что в наших силах. Но такова воля Всевышнего. Мы потеряли преданного Родине, самоотверженного, образованного человека, одноги из самых передовых представителей нашей нации. Мы долгие годы работали вместе, вместе преодолевали трудности. Он был мне прочной опорой и советником. Пусть дети продолжат его дело, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Президент отметил, что семье, детям покойного будет оказана постоянная забота.
7 мая состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Российской Федерации Владимиром Путиным.
07.05.2021Следующее
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 7 мая провел телефонный разговор с Первым Президентом Республики Казахстан, Елбасы Нурсултаном Назарбаевым.