23-aprel kuni xorijiy davlatlarning mamlakatimizga yangi tayinlangan elchilari tomonidan ishonch yorliqlarini topshirish marosimi bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Bangladesh Xalq Respublikasi elchisi Muhammad Jahongir A’lam, Chexiya Respublikasi elchisi Vatslav Yilek, Misr Arab Respublikasi elchisi Amira Fahmiy, Iordaniya Hoshimiylar Podshohligi elchisi Demiya Zuhayr Haddod, Turkiya Respublikasi elchisi Olgan Bekar, Yevropa Ittifoqi delegatsiyasi rahbari Sharlott Adrian va Rossiya Federatsiyasi elchisi Oleg Malginovdan ishonch yorliqlarini qabul qilib oldi.
Tadbir avvalida davlatimiz rahbari yangi tayinlangan elchilarni mamlakatimizdagi diplomatik missiyasi boshlangani bilan samimiy tabrikladi.
O‘zbekiston xorijiy mamlakatlar va xalqaro tuzilmalar bilan konstruktiv muloqotni yanada rivojlantirish, o‘zaro manfaatli hamkorlik va amaliy sheriklikni kengaytirishga muhim ahamiyat qaratayotgani ta’kidlandi.
Yurtimizda amalga oshirilayotgan demokratik yangilanishlar, yangi O‘zbekistonni barpo etishga qaratilgan strategik dastur va loyihalarning ustuvor yo‘nalishlari alohida qayd etildi.
Bu borada pandemiya oqibatlarini yengib o‘tish va barqaror ijtimoiy-iqtisodiy taraqqiyotni ta’minlash, aholining barcha qatlamlarini manzilli qo‘llab-quvvatlash va ularning turmush darajasini oshirish, uzoq muddatli o‘sishning yangi nuqtalarini shakllantirish va mamlakatimizning glgobal raqobatbardoshligini ta’minlash masalalari diqqat markazida turibdi.
Tashqi siyosatning asosiy yo‘nalishlari haqida so‘z yuritar ekan, O‘zbekiston Prezidenti Markaziy Osiyo mintaqasi mamlakatlari va jahonning yetakchi davlatlari bilan strategik sheriklik va ko‘p qirrali hamkorlik munosabatlari izchil mustahkamlanib borayotganini ta’kidladi.
Bugun birgalikdagi sa’y-harakatlar bilan savdo, investitsiya va innovatsiyalar, raqamli texnologiyalar va “yashil iqtisodiyot”, transport, tranzit va logistika, moliya, tibbiyot va ko‘plab boshqa sohalardagi hamkorlik kengayib bormoqda.
Shu bilan bir qatorda O‘zbekiston Birlashgan Millatlar Tashkiloti, MDH, ShHT, Islom hamkorlik tashkiloti, Turkiy kengash va boshqa nufuzli tuzilmalar doirasidagi yaqin muloqotni davom ettirib, ko‘p tomonlama aloqalarni rivojlantirmoqda, global moliyaviy institutlar bilan sheriklikni kengaytirmoqda.
Davlatimiz rahbari yangi elchilar vakillik qilayotgan mamlakatlar bilan keng ko‘lamli va uzoq muddatli hamkorlikning istiqbollariga alohida to‘xtalib o‘tdi.
Bangladesh Janubiy Osiyodagi muhim hamkorimiz hisoblanadi, do‘st xalqlarimizni ma’naviy va madaniy qadriyatlar, muqaddas dinimiz azaldan bog‘lab keladi.
Ikki tomonlama siyosiy maslahatlashuvlarni muntazam o‘tkazish, to‘qimachilik, farmatsevtika, qishloq xo‘jaligi va boshqa sohalardagi kooperatsiyani kuchaytirish muhim ekani ta’kidlandi. Ikkala mamlakat o‘zaro savdo va sayyohlar oqimini tubdan ko‘paytirish uchun barcha imkoniyatlarga ega. Shu maqsadda aloqalarni jadallashtirish hamda qo‘shma Hukumatlararo komissiya salohiyatini to‘liq ishga solish zarur.
Chexiya Respublikasi bizning Yevropadagi ishonchli va istiqbolli hamkorimizdir.
O‘zbekiston Prezidenti keyingi yillarda ikki tomonlama munosabatlar jadal sur’atda rivojlanayotganini mamnuniyat bilan qayd etdi. Pandemiyaga qaramay, mamlakatlarimiz o‘rtasidagi tovar ayirboshlash o‘tgan yili uch barobar ko‘payib, 500 million dollardan oshdi.
Yuqori texnologiyalar va innovatsiyalar, avtomobil sanoati, qishloq xo‘jaligi mashinasozligi, energetika, tibbiyot, ta’lim va turizm kabi sohalarda qo‘shma loyihalar portfelini shakllantirish asosits vazifa etib belgilandi. Bu bo‘lajak oliy darajadagi uchrashuvlarning sermazmun kun tartibini shakllantirishga xizmat qiladi.
Misr elchisiga murojaat qilar ekan, O‘zbekiston Prezidenti ikki tomonlama munosabatlarimiz sifat jihatidan yangi bosqichga ko‘tarilganini ta’kidladi.
Bunga Misr Prezidenti Abdulfattoh As-Sisi 2018 yil sentyabr oyida mamlakatimizga amalga oshirgan tarixiy tashrifining samarali natijalari xizmat qildi.
Hamkorlikda ishga solinmagan ulkan salohiyatdan samarali foydalanish, jumladan, hamkorlikning institutsional mexanizmlarini faollashtirish taklif qilindi.
Qishloq xo‘jaligi, to‘qimachilik sanoati, farmatsevtika, savdo, turizm, ta’lim va boshqa sohalarda aniq loyiha va dasturlarni amalga oshirishga alohida e’tibor qaratildi.
Ma’rifatli islom g‘oyalari va qadriyatlarini chuqur o‘rganish va targ‘ib etish muhim yo‘nalishlardan biri sifatida qayd etildi.
Davlatimiz rahbari O‘zbekistonning yaqin va ishonchli hamkori – Iordaniya bilan ikki tomonlama munosabatlarni yanada rivojlantirish muhim ekanini ta’kidladi.
Sheriklikni faollashtirish uchun zarur huquqiy asoslarni shakllantirish, savdo, kooperatsiya va ishbilarmonlik aloqalarini yo‘lga qo‘yish, madaniy-gumanitar almashinuv dasturini tayyorlash muhimdir.
Bundan tashqari, BMT, IHT va boshqa nufuzli xalqaro tashkilotlar doirasidagi yaqin muloqot va o‘zaro ko‘mak davom ettiriladi.
O‘zbekiston Prezidenti oliy daraja o‘tkazilayotgan muntazam va samarali muloqotlar tufayli Turkiya bilan strategik sheriklik munosabatlarida erishilgan bugungi darajani yuqori baholadi.
Bugun ishonchga asoslangan siyosiy muloqot qaror topdi. Pandemiyaga qaramasdan delegatsiyalar bilan almashinuv faol davom etmoqda. Xususan, keyingi oylarda Turkiya tashqi ishlar va savdo vazirlari boshchiligidagi delegatsiyalar tashrif bilan mamlakatimizda bo‘ldi.
Turkiyaning yetakchi kompaniya va banklari ishtirokida yirik savdo, investitsiya va infratuzilma loyihalari amalga oshirilmoqda. Hududlararo muloqotlar yo‘lga qo‘yildi, ta’lim, madaniyat va kino sohalarida qo‘shma dastur va tadbirlar muvaffaqiyatli o‘tkazilmoqda.
Bo‘lajak sammitlarga – Turkiy kengashning Istanbuldagi navbatdagi yig‘ilishi va Turkiya Prezidenti Rejep Tayyip Erdog‘anning O‘zbekistonga rasmiy tashrifiga tayyorgarlik ko‘rilmoqda.
Yevropa Ittifoqi an’anaviy ravishda mamlakatimizning muhim strategik sherigi bo‘lib harakat qilmoqda.
Keyingi yillarda O‘zbekiston va YeI o‘rtasidagi tng huquqlilik, o‘zaro hurmat va ishonchga asoslangan ko‘p qirrali hamkorlik yangi sur’at kasb etdi.
Yevropalik hamkorlar tomonidan yurtimizda amalga oshirilayotgan demokratik yangilanishlar, iqtisodiy islohotlar va transformatsiya jarayonlariga ko‘rsatilayotgan har tomonlama ko‘mak alohida qayd etili. Mamlakatimizga YeI Preferensiyalar bosh tizimining benefitsiari maqomi berilgani birgalikda erishilgan muvaffaqiyat va ikki tomonlama munosabatlarning muhim yutug‘i sifatida e’tirof etildi.
Bugungi kunda Kengaytirilgan sheriklik va hamkorlik to‘g‘risidagi bitim loyihasi yuzasidan faol muzokaralar davom etmoqda. “O‘zbekiston - Yevroittifoq” va “Markaziy Osiyo - Yevroittifoq” formatlarida samarali muloqot ham rivojlanmoqda.
Oliy darajada o‘tkazilishi rejalashtirilgan tadbirlar ko‘p qirrali O‘zbekiston-Yevropa munosabatlarini prinsipial jihatdan yangi bosqichga ko‘tarishga xizmat qilishiga ishonch bildirildi.
Prezidentimiz ta’kidlaganidek, O‘zbekiston bilan Rossiyaning strategik sherikligi va ittifoqchiligi misli ko‘rilmagan yuqori darajaga yetdi.
Birgalikdagi sa’y-harakatlar va o‘zaro qo‘llab-quvvatlash tufayli hamkorlikning barcha yo‘nalishlarida jadal rivojlanish kuzatilmoqda.
Savdo, investitsiyalar, energetika, sanoat, metallurgiya, qishloq xo‘jaligi, transport, infratuzilma, bank-moliya, ta’lim, sog‘liqni saqlash, madaniyat, turizm va ko‘plab boshqa sohalarda yirik loyiha va dasturlar amalga oshirilmoqda.
Toshkent shahrida yaqinda o‘tkazilgan “Innoprom” xalqaro ko‘rgazmasi Rossiyadan tashqarida ilk bor tashkil etilgan bo‘lib, keng ko‘lamli hamkorlikda ulkan salohiyat va imkoniyatlar mavjud ekanini yana bir bor namoyish etdi.
Bundan tashqari, MDH, ShHT, Yevroosiyo iqtisodiy ittifoqi va boshqa xalqaro tuzilmalar joirasidagi o‘zaro manfaatli muloqot kengayib bormoqda.
Bugungi kunda tomonlar Shavkat Mirziyoyev va Vladimir Putinning Moskvadagi bo‘lajak sammitiga jiddiy tayyorgarlik ko‘rayotgani ta’kidlandi. Ushbu uchrashuv ikki tomonlama strategik va ittifoqchilik munosabatlarini rivojlantirishda yangi tarixiy bosqichni boshlab berishi kutilmoqda.
Davlatimiz rahbari so‘zining yakunida diplomatik vakolatxonalar rahbarlariga ularning O‘zbekiston bilan do‘stlik rishtalari va ko‘p qirrali hamkorlikni mustahkamlash yo‘lidagi mas’uliyatli va sharafli faoliyatiga katta muvaffaqiyatlar va zafrlar tiladi.
O‘zbekiston Prezidenti yangi tayinlangan elchilar bilan qisqa suhbatlar o‘tkazdi.
Diplomatlar samimiy qabul hamda samarali faoliyat uchun yaratilgan sharoitlar uchun minnatdorlik bildirib, ikki tomonlama aloqalarni har tomonlama rivojlantirish uchun bor kuch-g‘ayratini safarbar qilishini qayd etdilar.

23 апреля состоялась торжественная церемония вручения верительных грамот вновь назначенными в нашу страну зарубежными послами.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял верительные грамоты у послов Народной Республики Бангладеш Мухаммада Захангира Алама, Чешской Республики Вацлава Йилека, Арабской Республики Египет Амиры Фахми, Иорданского Хашимитского Королевства Демия Зухейра Хаддада, Турецкой Республики Олгана Бекара, главы делегации Европейского Союза Шарлотт Адриан и посла Российской Федерации Олега Мальгинова.
В начале мероприятия глава нашего государства искренне поздравил вновь назначенных послов с началом дипломатической миссии в республике.
Как было подчеркнуто, Узбекистан придает важное значение дальнейшему развитию конструктивного диалога, расширению взаимовыгодного сотрудничества и практического взаимодействия с зарубежными странами и международными структурами.
Особо отмечены приоритеты проводимых демократических преобразований, реализуемых стратегических программ и проектов, нацеленных на становление нового Узбекистана.
В центре внимания – преодоление последствий пандемии и обеспечение устойчивого социально-экономического развития, адресная поддержка всех слоев населения и повышение их уровня жизни, формирование новых точек долгосрочного роста и обеспечение глобальной конкурентоспособности нашего государства.
Говоря о ключевых направлениях внешней политики, лидер Узбекистана выделил последовательно укрепляющиеся отношения стратегического партнерства и многопланового сотрудничества со странами региона Центральной Азии и ведущими государствами мира.
Сегодня совместными усилиями расширяется взаимодействие в области торговли, инвестиций и инноваций, цифровых технологий и «зеленой экономики», транспорта, транзита и логистики, финансов, медицины и многих других сферах.
Наряду с этим, Узбекистан поддерживает тесный диалог и углубляет многосторонние связи в рамках Организации Объединенных Наций, СНГ, ШОС, Организации исламского сотрудничества, Тюркского совета и других авторитетных структур, а также наращивает партнерство с глобальными финансовыми институтами.
Глава нашего государства отдельно остановился на перспективах полномасштабного и долгосрочного сотрудничества со странами, которые представляют вновь назначенные послы.
Бангладеш является нашим важным партнером в Южной Азии, наши дружественные народы исторически связывают общие духовные и культурные ценности, священная религия.
Отмечена важность регулярного проведения двусторонних политических консультаций, усиления кооперации в текстильной отрасли, фармацевтике, сельском хозяйстве и других сферах.
Обе страны имеют все возможности для кардинального увеличения взаимной торговли и туристического потока. В этих целях следует интенсифицировать контакты и в полной мере задействовать потенциал совместной Межправительственной комиссии.
Нашим надежным и перспективным партнером в Европе является Чешская Республика.
Лидер Узбекистана с удовлетворением отметил динамичное развитие двусторонних отношений в последние годы. Несмотря на пандемию, товарооборот между нашими странами в прошлом году вырос в три раза, превысив 500 миллионов долларов.
В качестве основной задачи определено формирование портфеля совместных проектов в таких областях, как высокие технологии и инновации, автомобильная промышленность, сельхозмашиностроение, энергетика, медицина, образование и туризм. Это послужит формированию насыщенной повестки дня будущих встреч на высшем уровне.
Обращаясь к послу Египта, Президент Узбекистана подчеркнул, что сегодня двусторонние отношения вышли на качественно новый уровень.
Этому способствовали плодотворные результаты ставшего историческим визита Президента Египта Абдель-Фаттаха Ас-Сиси в нашу страну в сентябре 2018 года.
Предложено эффективно использовать большой незадействованный потенциал сотрудничества, в том числе активизировать институциональные механизмы взаимодействия.
Особое внимание уделено реализации конкретных проектов и программ в области сельского хозяйства, текстильной промышленности, фармацевтики, торговли, туризма, образования и других сферах.
В качестве одного из ключевых направлений также определено глубокое изучение и продвижение идей и ценностей просвещенного ислама.
Глава нашего государства подчеркнул важность дальнейшего развития двусторонних отношений с Иорданией – близким и надежным партнером Узбекистана.
Для активизации партнерских связей важно сформировать необходимую правовую основу, наладить торговлю, кооперацию и деловые контакты, подготовить программу культурно-гуманитарного обмена.
Кроме того, будут продолжены тесный диалог и взаимная поддержка в рамках ООН, ОИС и других авторитетных международных организаций.
Президент Узбекистана высоко оценил современный уровень отношений стратегического партнерства с Турцией, достигнутый благодаря регулярным и продуктивным контактам на высшем уровне.
Сегодня установлен доверительный политический диалог. Несмотря на пандемию, продолжаются активные обмены делегациями. В частности, в последние месяцы республику посетили делегации во главе с министрами иностранных дел и торговли Турции.
С участием ведущих турецких компаний и банков реализуются крупные торговые, инвестиционные и инфраструктурные проекты. Налажены межрегиональные связи, успешно проводятся совместные программы и мероприятия в области образования, культуры и кино.
Ведется подготовка к предстоящим саммитам – очередному заседанию Тюркского совета в Стамбуле и официальному визиту Президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана в Узбекистан.
Евросоюз традиционно выступает в качестве важного стратегического партнера нашей страны.
В последние годы многоплановое сотрудничество между Узбекистаном и ЕС, основанное на принципах равноправия, взаимного уважения и доверия, приобрело новую динамику.
Особо отмечена оказываемая европейскими партнерами всемерная поддержка проводимым в республике демократическим преобразованиям, экономическим реформам и процессам трансформации. В качестве совместного успеха и важного достижения в двусторонних отношениях названо предоставление нашей стране статуса бенефициара Генеральной системы преференций ЕС.
В настоящее время продолжаются интенсивные переговоры по проекту Соглашения о расширенном партнерстве и сотрудничестве. Развивается плодотворный диалог в форматах «Узбекистан – Евросоюз» и «Центральная Азия – Евросоюз».
Выражена уверенность, что запланированные мероприятия на высшем уровне позволят вывести узбекско-европейские многоплановые отношения на принципиально новый этап.
Как подчеркнул Президент нашей страны, стратегическое партнерство и союзничество Узбекистана и России достигло беспрецедентно высокого уровня.
Благодаря совместным усилиям и взаимной поддержке, наблюдается большой прогресс по всем направлениям взаимодействия.
Реализуются крупные проекты и программы в области торговли, инвестиций, энергетики, промышленности, металлургии, сельского хозяйства, транспорта, инфраструктуры, банковско-финансового сектора, образования, здравоохранения, культуры, туризма и многих других сферах.
Недавно проведенная в Ташкенте Международная выставка «Иннопром», впервые организованная за пределами России, еще раз продемонстрировала огромный потенциал и возможности полномасштабного сотрудничества.
Кроме того, углубляется взаимовыгодный диалог в рамках СНГ, ШОС, Евразийского экономического союза и других международных структур.
Отмечено, что в настоящее время сторонами ведется серьезная подготовка к предстоящему саммиту президентов Шавката Мирзиёева и Владимира Путина в Москве, который должен ознаменовать начало нового исторического этапа в развитии двусторонних стратегических и союзнических отношений.
В заключение лидер нашей страны искренне пожелал главам дипломатических представительств больших успехов и достижений в реализации их ответственной и почетной миссии по укреплению уз дружбы и многопланового сотрудничества с Узбекистаном.
Состоялись также краткие беседы Президента Узбекистана с вновь назначенными послами.
Дипломаты выразили признательность за теплый прием, созданные условия для продуктивной деятельности, а также отметили, что приложат все свои усилия для всемерного развития двусторонних связей.