Davlatimiz rahbari O‘zbekiston va Tojikiston o‘rtasidagi do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik va strategik sheriklik munosabatlarida bugungi kunda ikki birodar mamlakat yetakchilarining siyosiy irodasi va qat’iy harakatlari tufayli yuksak darajaga erishilganini alohida ta’kidladi.
Bugungi kunda ikki tomonlama hamkorlik barcha yo‘nishlarni qamrab olgan va jadal rivojlanishda davom etmoqda, aniq mazmun bilan boyimoqda.
Yaqin oylarda Tojikistonga oliy darajadagi tashrif rejalashtirilgan bo‘lib, bugun ikki mamlakat hukumatlari uzoq muddatli istiqbolga mo‘ljallangan keng ko‘lamli hamkorlikning yangi kun tartibini shakllantirish ustida astoydil ishlamoqda.
Davlatimiz rahbari ikki tomonlama munosabatlarning bugungi yuksak darajasiga erishishdagi katta xizmatlari va ko‘p qirrali hamkorlikni rivojlantirishga qo‘shgan shaxsiy hissasi uchun elchi Sodiq Imomiyni O‘zbekiston Respublikasining Faxriy yorlig‘i bilan taqdirladi.
Diplomat uning mamlakatimizdagi faoliyatiga yuksak baholangani va har tomonlama qo‘llab-quvvatlangani uchun O‘zbekiston Prezidentiga chuqur minnatdorlik bildirdi.
Sodiq Imomiy mamlakatlarimiz va xalqlarimiz o‘rtasidagi birodarlik munosabatlarini mustahkamlash yo‘lidagi maqsad va vazifalarni so‘zsiz amalga oshirishga bundan buyon ham bor kuch-g‘ayratini qaratishini ta’kidladi.
23-aprel kuni xorijiy davlatlarning mamlakatimizga yangi tayinlangan elchilari tomonidan ishonch yorliqlarini topshirish marosimi bo‘lib o‘tdi.

Глава нашего государства особо отметил современный высочайший уровень узбекско-таджикских отношений дружбы, добрососедства и стратегического партнерства, достигнутый благодаря политической воле и решительным шагам лидеров двух братских стран.
В настоящее время двустороннее сотрудничество охватывает все без исключения направления и продолжает динамично развиваться, наполняясь конкретным содержанием.
В ближайшие месяцы запланирован визит на высшем уровне в Таджикистан и сегодня правительства двух стран тщательно готовят новую повестку полномасштабного взаимодействия на долгосрочную перспективу.
За большие заслуги в достижении современного высокого уровня двусторонних отношений и личный вклад в развитие многопланового сотрудничества, глава нашего государства наградил посла Содика Имоми Почетной грамотой Республики Узбекистан.
Дипломат выразил глубокую благодарность Президенту Узбекистана за высокую оценку и всемерную поддержку его деятельности в республике.
Он подчеркнул, что в дальнейшем приложит все усилия для безусловной реализации поставленных целей и задач по укреплению братских отношений между двумя странами и народами.
Президент Узбекистана принял вновь назначенных послов
23 апреля состоялась торжественная церемония вручения верительных грамот вновь назначенными в нашу страну зарубежными послами.