Elektr energiyasi aholi uchun ham, iqtisodiyot uchun ham eng kerakli manbalardan biri. Uning barqaror ta’minoti uchun esa aniq hisob-kitob, zamonaviy texnologiyalar zarur. Shu maqsadda har bir uy, korxona va muassasaga elektron hisoblagichlar o‘rnatilmoqda. Bugungi kunda mamlakatimiz bo‘yicha jami 6 million 578 mingdan ortiq iste’molchi shunday uskunalar bilan ta’minlangan.
Ushbu innovatsion markaz mijozlarga zamonaviy xizmat ko‘rsatish maqsadida tashkil etilgan. 20 million dollarlik mazkur loyiha Janubiy Koreyaning “KT Corporation” kompaniyasi bilan hamkorlikda qurilgan va 2020-yil avgustda ishga tushirilgan. Markazga katta sig‘imli serverlar o‘rnatilgan. Dasturiy ta’minot 8 million iste’molchiga xizmat ko‘rsatish quvvatiga ega. Shu modulni kengaytirish orqali bu ko‘rsatkichni 20 milliongacha yetkazish imkoniyati bor.
Shuningdek, hududlardagi elektr ta’minoti korxonalarida kichik “data-sentr”lar tashkil etilgan va mazkur markaz bilan bog‘langan.
Bularning barchasi tuman, shahar, viloyat va respublika kesimida ma’lumotlarni saqlash va qayta ishlash, soatlik, kunlik, oylik va yillik balanslarni to‘g‘ri shakllantirish, pirovard natijada elektr energiyasining aniq hisobini yuritishga xizmat qilmoqda.
- Elektron hisoblagichlar o‘rnatish oson, bu birinchi qadam. Eng qiyini endi boshlanadi. Hududlarda, uzoq qishloqlarda hisoblagichlarni ekspluatatsiya qiladigan professionallar yetarlimi? Ikkinchidan, tizim tashqi ta’sirlarga qay darajada chidamli? Uchinchidan, keyinchalik tarmoq eskirishi tufayli yuzaga keladigan holatlar hisob-kitob qilinganmi? Shularni hozirdan o‘ylash kerak. Tushumlarning ma’lum bir foizini ilmga, modernizatsiyaga yo‘naltirish zarur, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Butun mamlakatimiz bo‘yicha ushbu avtomatlashgan tizimga xizmat ko‘rsatishni yo‘lga qo‘yish, mutaxassislarni o‘qitadigan va qayta tayyorlaydigan markazlar tashkil etish, xodimlarni rag‘batlantirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Elektron hisoblagichlar billing tizimiga ulangan bo‘lib, qarzdor iste’molchilar avtomatik tarzda tarmoqdan uziladi va elektr haqi to‘langandan keyin yoqiladi. Inson omili kamayib, noqonuniy ulanishlar, korrupsiya holatlariga chek qo‘yiladi. Markazda 100 dan ortiq malakali mutaxassislar ishlamoqda.
Davlatimiz rahbari ular bilan suhbatlashdi, CAS dasturining imkoniyatlari bilan tanishdi.
Bu tizimda barcha elektr stansiyalari, nimstansiyalar, transformatorlar yuklamasi va unga ulangan iste’molchilar soni geolokatsiya orqali yaqqol ko‘rinib turadi. Har bir hududga biriktirilgan mutaxassislar onlayn rejimda butun mamlakatimizdagi holatni kuzatib boradi, zarur paytda iste’molchilarga tezkor xizmat ko‘rsatadi.
Shu yerda Elektr energiyasi iste’molini hisobga olish va nazorat qilishning avtomatlashtirilgan tizimini joriy etish loyihasi haqida ma’lumot berildi.
Davlatimiz rahbari markazdagi situatsion xonani ham kirib ko‘rdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018-yil 23-oktabrdagi “Elektr energetikasi tarmog‘ini jadal rivojlantirish va moliyaviy barqarorligini ta’minlash chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarorida elektron hisoblagichli abonentlar qamrovini 2021-yil yakunigacha 100 foizga yetkazish vazifasi qo‘yilgan. Hozirda bu boradagi ishlar davom ettirilmoqda. Elektr energiyasini hisobga olish va nazorat qilishning avtomatlashtirilgan tizimiga jami 7 million 418 mingdan ziyod iste’molchini ulash rejalashtirilgan.

Электроэнергия - один из самых необходимых источников как для населения, так и для экономики. Его стабильная поставка требует точных расчетов и современных технологий. Для этого в каждом доме, на предприятии и в учреждении устанавливаются электронные счетчики. На сегодняшний день таким оборудованием обеспечено более 6 миллионов 578 тысяч потребителей по всей стране.
Этот инновационный центр был создан для обеспечения современного обслуживания клиентов. Проект стоимостью 20 миллионов долларов был построен в партнерстве с южнокорейской "KT Corporation" и запущен в августе 2020 года. Центр оборудован серверами большой емкости, которые способны обслуживать 8 миллионов абонентов и могут быть расширены до 20 миллионов.
Кроме того, созданы небольшие дата-центры, подключенные к региональным предприятиям электроснабжения.
Все это способствует хранению и обработке данных на районном, городском, региональном и республиканском уровнях, правильному формированию почасовых, суточных, месячных и годовых балансов и, в конечном итоге, точному учету электроэнергии.
- Установить электронные счетчики - просто. Это был первый шаг. Самое сложное начинается сейчас. Достаточно ли профессионалов, обслуживающих счетчики, в регионах, в отдаленных селах? Во-вторых, насколько устойчива система к внешним воздействиям? В-третьих, учтен ли фактор устаревания сети в дальнейшем? Об этом нужно подумать уже сейчас. Необходимо направлять определенный процент поступлений на науку и модернизацию, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Было дано указание создать по всей стране пункты обслуживания автоматизированной системы, центры обучения и переподготовки специалистов, стимулировать работников сферы.
Электронные счетчики подключаются к биллинговой системе, потребители-должники автоматически отключаются от сети и включаются после оплаты электроэнергии. Это позволяет минимизировать человеческий фактор, исключить случа незаконного подключения и коррупция. В центре трудятся более 100 квалифицированных специалистов.
Глава государства побеседовал с ними и ознакомился с возможностями программы CAS.
Эта система отображает нагрузку всех электростанций, подстанций, трансформаторов и количество подключенных к ним потребителей с использованием геолокации. Специалисты, прикрепленные к каждому региону, следят за ситуацией по всей стране в режиме онлайн.
Представлена информация о проекте внедрения автоматизированной системы учета и контроля потребления электроэнергии.
Глава государства также посетил ситуационную комнату в центре.
Постановлением Президента Республики Узбекистан от 23 октября 2018 года «О мерах по ускоренному развитию и обеспечению финансовой устойчивости электроэнергетической отрасли» поставлена задача довести охват абонентов электронными счетчиками до 100 процентов к концу 2021 года. Работа в этом направлении продолжается. К автоматизированной системе контроля и учета электроэнергии запланировано подключить в общей сложности более 7 миллионов 418 тысяч потребителей.