O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Abu-Dabi valiahdi, Birlashgan Arab Amirliklari Qurolli Kuchlari Oliy bosh qo‘mondoni o‘rinbosari Shayx Muhammad bin Zoid Ol Nahayon bilan telefon orqali muloqot qildi.
Davlatimiz rahbari Abu-Dabi valiahdini, do‘st Amirliklar rahbariyati va xalqini ushbu mamlakat tashkil topganining 50 yilligi bilan samimiy qutlab, tinchlik-osoyishtalik, farovonlik, bardavom taraqqiyot va ravnaq tiladi.
BAAning davlat qurilishi va iqtisodiy rivojlanishda yuksak muvaffaqiyatlarga erishgani, ular keng xalqaro e’tirofga sazovor bo‘lgani va Dubay shahrida o‘tayotgan EXPO butunjahon ko‘rgazmasida yana bir bor namoyish etilgani alohida qayd etildi.
Suhbatda ko‘p qirrali O‘zbekiston-BAA hamkorligi kun tartibidagi dolzarb masalalar ko‘rib chiqildi.
Muqobil energetika, sanoat, qishloq xo‘jaligi, infratuzilmani modernizatsiya qilish, boshqaruv kadrlarini tayyorlash va boshqa ustuvor sohalarda samarali hamkorlik qilinayotgani hamda Amirliklarning yetakchi tashkilotlari, kompaniya va moliyaviy institutlari ishtirokidagi qo‘shma loyihalar muvaffaqiyatli ilgari surilayotgani mamnuniyat bilan ta’kidlandi.
Uzoq muddatli sheriklikning yangi ilg‘or yo‘nalish va dasturlarini belgilab olish maqsadida faol muloqot va almashinuvlarni davom ettirish muhim ekani qayd etildi.
Abu-Dabi valiahdi Amirliklarning har doimgidek do‘stona va yaqin ikki tomonlama munosabatlarni yanada mustahkamlash borasidagi intilishi qat’iy ekanini tasdiqladi hamda O‘zbekiston va BAA o‘rtasidagi keng ko‘lamli hamkorlikni davom ettirish zarurligini ta’kidladi.
Telefon orqali muloqot do‘stona, ishonch va ishchanlik ruhida o‘tdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Birlashgan Arab Amirliklari Bosh vaziri bilan sheriklikning strategik yo‘nalishlarini muhokama qildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2-dekabr kuni Birlashgan Arab Amirliklarining Bosh vaziri o‘rinbosari – Prezident ishlari bo‘yicha vaziri Shayx Mansur bin Zoid Ol Nahayon bilan telefon orqali muloqot qildi.

2 декабря состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Наследным принцем Абу-Даби, заместителем Верховного главнокомандующего Вооруженными силами Объединенных Арабских Эмиратов шейхом Мухаммедом бин Заидом Аль Нахайяном.
Глава нашего государства сердечно поздравил Наследного принца, руководство и дружественный народ Эмиратов с 50-летним юбилеем основания государства, искренне пожелав мира, благополучия, дальнейшего прогресса и процветания.
Особо отмечены высокие достижения ОАЭ в сфере государственного строительства и экономического развития, которые получили широкое международное признание и еще раз были продемонстрированы на Всемирной выставке EXPO, проходящей в Дубае.
В ходе беседы были рассмотрены актуальные вопросы, включенные в повестку узбекско-эмиратского многопланового сотрудничества.
С удовлетворением отмечено плодотворное практическое взаимодействие и успешное продвижение совместных проектов в области альтернативной энергетики, промышленности, сельского хозяйства, модернизации инфраструктуры, подготовки управленческих кадров и других приоритетных сферах с участием ведущих организаций, компаний и финансовых институтов Эмиратов.
Подчеркнута важность продолжения активного диалога и обменов в целях определения новых «прорывных» направлений и программ долгосрочного партнерства.
Наследный принц подтвердил приверженность эмиратской стороны дальнейшему укреплению традиционно дружественных и тесных двусторонних отношений, а также выступил за продолжение полномасштабного сотрудничества между Узбекистаном и ОАЭ.
Телефонный разговор руководителей двух стран состоялся в дружественной, доверительной и деловой атмосфере.
Президент Республики Узбекистан обсудил с заместителем Премьер-министра Объединенных Арабских Эмиратов стратегические направления партнерства