Tashrif dasturiga muvofiq, Jidda shahrida oliy darajadagi O‘zbekiston-Saudiya sammitining asosiy tadbirlari bo‘lib o‘tadi.
Muzokaralar kun tartibidan mamlakatlarimiz o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlikni, eng avvalo, savdo-iqtisodiyot, investitsiya, energetika, moliya sohalarida va madaniy-gumanitar yo‘nalishda yanada kengaytirishning dolzarb masalalari o‘rin olgan.
Alohida e’tibor “yashil” iqtisodiyot, yuqori texnologiyalar va raqamlashtirish, tibbiyot, kichik biznes va tadbirkorlik sohalarida qo‘shma loyiha va dasturlarni amalga oshirishga qaratiladi.
Sammit yakunida ikki tomonlama bitimlarning salmoqli to‘plamini imzolash rejalashtirilgan.
Tashrif dasturida Saudiyaning yetakchi kompaniyalari, nufuzli xalqaro tuzilmalar – Islom hamkorlik tashkiloti va Islom taraqqiyot banki rahbariyati bilan uchrashuvlar ham ko‘zda tutilgan.
Saudiya Arabistoniga davlat tashrifi chog‘ida davlatimiz rahbari barcha musulmonlar uchun muqaddas Makka va Madina shaharlarini ziyorat qilishi kutilmoqda.
Shavkat Mirziyoyev Bekobod shahriga tashrifi davomida «Metallurg» futbol klubi qoshidagi «El Golazo» futbol akademiyasida bo‘ldi.
12.08.2022Keyingisi
15-avgust kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Turkiya Respublikasi Prezidenti Rejep Tayyip Erdog‘an bilan telefon orqali muloqoti bo‘lib o‘tdi.

По приглашению Служителя двух святынь – Короля Саудовской Аравии Салмана бин Абдулазиза Аль Сауда Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 17-18 августа посетит эту страну с государственным визитом.
В соответствии с программой пребывания предусматривается проведение в городе Джидде основных мероприятий узбекско-саудовского саммита на высшем уровне.
В повестку дня переговоров включены актуальные вопросы дальнейшего расширения многопланового сотрудничества между нашими странами, прежде всего в торгово-экономической, инвестиционной, энергетической, финансовой и культурно-гуманитарной сферах.
Особое внимание будет уделено реализации совместных проектов и программ в области «зелёной» экономики, высоких технологий и цифровизации, инноваций, медицины, малого бизнеса и предпринимательства.
По итогам саммита планируется подписание солидного пакета двусторонних соглашений.
В программу визита также включены встречи с руководством ведущих саудовских компаний, авторитетных международных структур – Организации исламского сотрудничества и Исламского банка развития.
Ожидается, что в ходе государственного визита в Саудовскую Аравию глава нашего государства посетит священные для всего мусульманского мира города Мекку и Медину.