Ushbu maktab Ispaniyaning taniqli «Real Madrid» klubi jamg‘armasi ko‘magida tashkil etilgan bo‘lib, o‘tgan yili oktabrda faoliyat boshlagan. Tabiiy va sun’iy chimli stadionlar, fitnes zali, o‘quv binolari va yotoqxonada zamonaviy sharoitlar yaratilgan. O‘quv-mashg‘ulotlari “Real Madrid” futbol klubi an’analariga mos ravishda olib boriladi. Murabbiylarning uch nafari ispaniyalik.
Bugungi kunda akademiyada 200 nafardan ortiq o‘quvchi saboq olmoqda. Bu yerda o‘qish istagidagi yoshlar ko‘p. Shu bois 11 yoshdan 17 yoshgacha bolalar tanlov asosida qabul qilinadi. Yaqinda 48 nafar iqtidorli tarbiyalanuvchi Ispaniyada mahorat oshirib keldi.
Davlatimiz rahbari akademiyada yaratilgan sharoitlarni ko‘zdan kechirdi, bolalar bilan suhbatlashdi.
- Shunday zamonaviy sharoitlarda o‘qiyotganingiz, yonib turgan ko‘zlaringizni ko‘rib, xursand bo‘ldim, - dedi Prezident. - Kelgusida sizlardan mashhur futbolchilar, chempionlar yetishib chiqishiga ishonaman. Eng muhimi, sog‘lom bo‘lib ulg‘ayasiz, farzandlaringizni ham sportga oshno qilib tarbiyalaysiz. Maqsadimiz - yoshlar o‘rtasida ana shunday muhitni shakllantirish.
Davlatimiz rahbari mutasaddilarga bu futbol maktabi tajribasini ommalashtirish bo‘yicha ko‘rsatma berdi.
Bekobodlik nuroniylar, sektorlar rahbarlari, hokim yordamchilari, yoshlar yetakchilari va xotin-qizlar faollari bilan ham samimiy suhbat bo‘ldi. Yangi “mahallabay” tizimini joriy etish, tadbirkorlikni rivojlantirish, aholi bandligini ta’minlash, kambag‘allikni qisqartirish, fuqarolar muammolarini hal qilish bo‘yicha olib borilayotgan ishlar to‘g‘risida fikr almashildi.
Shu bilan Prezidentimiz Bekobod shahriga tashrifini yakunlab, Toshkentga qaytib keldi.
O‘zbekiston metallurgiya kombinatida 12-avgust kuni ushbu sohani rivojlantirish masalalari bo‘yicha videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.

Школа, организованная при поддержке фонда известного испанского клуба «Реал Мадрид», начала свою работу в октябре прошлого года. Стадионы с натуральным и искусственным покрытием, фитнес-зал, учебные корпуса и общежитие имеют современные условия. Тренировки проводятся в соответствии с традициями футбольного клуба «Реал Мадрид». В тренерском составе - три испанских специалиста.
Сегодня в академии занимаются более 200 детей. Много желающих учиться здесь. Поэтому дети от 11 до 17 лет принимаются сюда на конкурсной основе. Недавно 48 талантливых воспитанников прошли сборы в Испании.
Глава государства осмотрел созданные в академии условия, побеседовал с ребятами.
- Мне приятно видеть, в каких современных условиях вы занимаетесь, как горят ваши глаза, - сказал Президент. - Я верю, что из вас в будущем выйдут известные игроки, чемпионы. Самое главное, вы вырастете здоровыми, будете приобщать к спорту и своих детей. Создать вот такое стремление среди молодежи - наша цель.
Глава государства поручил ответственным лицам популяризировать опыт этой футбольной школы.
Также состоялась искренняя беседа с представителями старшего поколения, руководителями секторов, председателями махаллей, помощниками хокима, молодежными лидерами и женскими активистками Бекабада. Состоялся обмен мнениями по вопросам внедрения новой системы работы «махаллабай», развитию предпринимательства, обеспечению занятости населения, сокращению бедности, решению проблем граждан.
На этом поездка Президента в город Бекабад завершилась, глава государства вернулся в Ташкент.
По приглашению Служителя двух святынь – Короля Саудовской Аравии Салмана бин Абдулазиза Аль Сауда Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 17-18 августа посетит эту страну с государственным визитом.