Ko‘p qirrali O‘zbekiston-Germaniya munosabatlarini yanada rivojlantirish masalalari ko‘rib chiqildi hamda mintaqaviy hamkorlikning eng muhim jihatlari muhokama qilindi.
Afg‘onistondagi vaziyatning rivojlanishiga alohida e’tibor qaratildi. Ushbu mamlakatdagi harbiy-siyosiy keskinlikning kuchayishi mintaqaviy va xalqaro xavfsizlik holatiga jiddiy salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin ekani ta’kidlandi.
Afg‘on muammosining tinch yo‘l bilan hal etilishiga ko‘maklashish bo‘yicha birgalikdagi sa’y-harakatlarni yaqindan muvofiqlashtirish hamda mintaqadagi vaziyat yuzasidan muntazam siyosiy maslahatlashuvlar olib borish to‘g‘risida kelishuvga erishildi.
Afg‘onistondan Germaniya fuqarolarini evakuatsiya qilish masalalari bo‘yicha hamkorlik ham davom ettiriladi.

Президенты Узбекистана и Германии обсудили актуальные вопросы региональной повестки
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 17 августа провел телефонный разговор с Президентом Федеративной Республики Германия Франком-Вальтером Штайнмайером.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего развития узбекско-германских многоплановых отношений, а также обсуждены наиболее важные аспекты регионального взаимодействия.
Отдельное внимание было уделено развитию ситуации в Афганистане. Отмечено, что эскалация военно-политической напряженности в этой стране может оказать серьезное негативное воздействие на состояние региональной и международной безопасности.
Достигнута договоренность о тесной координации совместных усилий по содействию мирному урегулированию афганской проблемы и поддержании регулярных политических консультаций по обстановке в регионе.