5-iyul kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin bilan telefon orqali muloqoti bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston va Rossiya o‘rtasidagi strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada mustahkamlash masalalari muhokama qilindi. Xalqaro kun tartibining dolzarb jihatlari yuzasidan ham fikr almashildi.
Davlat rahbarlari mamlakatlarimiz o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlikning, eng avvalo savdo-iqtisodiy sohadagi sheriklikning bugungi rivojlanish sur’atini mamnuniyat bilan qayd etdilar.
Prezidentlar Afg‘onistonning shimoliy hududlaridagi ahvol yomonlashishi munosabati bilan Markaziy Osiyodagi vaziyatning rivojiga alohida to‘xtalib o‘tdilar. O‘zbekiston va Rossiyaning vakolatli idora va tashkilotlari o‘rtasidagi muntazam muloqotlar va yaqin hamkorlikni davom ettirishga kelishib olindi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev 5-iyul kuni qishloq xo‘jaligi mashinasozligi hamda kimyo sanoatidagi loyihalar taqdimoti bilan tanishdi.
05.07.2021Keyingisi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 6-iyul kuni Qozog‘iston Respublikasining Birinchi Prezidenti – Elboshi Nursulton Nazarboyev bilan telefon orqali muloqot qildi.

5 июля состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Российской Федерации Владимиром Путиным.
Были обсуждены вопросы дальнейшего укрепления узбекско-российских отношений стратегического партнерства и союзничества. Состоялся обмен мнениями по актуальной международной повестке.
Лидеры с удовлетворением отметили текущую динамику развития многопланового сотрудничества между двумя странами, прежде всего в торгово-экономической сфере.
Президенты отдельно остановились на вопросах развития ситуации в регионе Центральной Азии в связи с ухудшением обстановки в северных районах Афганистана. Достигнута договоренность о продолжении регулярных контактов и тесном взаимодействии по линии уполномоченных ведомств и организаций Узбекистана и России.
Президент Шавкат Мирзиёев 5 июля ознакомился с презентацией проектов в области сельскохозяйственного машиностроения и химической промышленности.