O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 4-may kuni Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon bilan telefon orqali muloqot qildi.
Yetakchilar muqaddas Ramazon hayiti bilan bir-birini samimiy qutlab, mamlakatlarimizning birodar xalqlariga tinchlik-osoyishtalik, baxt-saodat, farovonlik va ravnaq tiladilar.
O‘zbekiston va Tojikiston o‘rtasidagi do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik va strategik sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlashning dolzarb masalalari ko‘rib chiqildi. Oliy darajadagi muzokaralar yakunida qabul qilingan bitimlar va erishilgan kelishuvlarning amalga oshirilishi batafsil muhokama qilindi.
Amaliy hamkorlikni kengaytirish, shu jumladan o‘zaro savdo hajmini oshirish, sanoat, energetika, qishloq xo‘jaligi, transport sohalari va boshqa yo‘nalishlarda ustuvor kooperatsiya loyihalarini ilgari surishga alohida e’tibor qaratildi.
Davlat rahbarlari hududlar o‘rtasidagi muloqotlarni faollashtirish va madaniy-gumanitar almashinuvni rivojlantirish zarurligini ta’kidladilar.
O‘zaro loyihalar va ko‘p qirrali hamkorlik dasturlarini amalga oshirishni jadallashtirish uchun ikki mamlakat hukumatlari darajasida muntazam uchrashuvlar o‘tkazish va muvofiqlashuvni kuchaytirish muhim ekani qayd etildi.
Bundan tashqari, mintaqaviy kun tartibining dolzarb jihatlari yuzasidan fikr almashildi, bo‘lajak ikki va ko‘p tomonlama tadbirlar rejasi ko‘rib chiqildi.
O‘zbekiston va Tojikiston Prezidentlarining telefon orqali muloqoti har doimgidek ishonch va do‘stlik ruhida o‘tdi.

Лидеры Узбекистана и Таджикистана обсудили вопросы дальнейшего расширения практического взаимодействия
Лидеры обменялись теплыми поздравлениями в связи со священным праздником Рамазан хайит, искренне пожелав братским народам наших стран мира, счастья, благополучия и процветания.
Были рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего укрепления узбекско-таджикских отношений дружбы, добрососедства и стратегического партнерства. Обстоятельно обсужден ход реализации принятых соглашений и договоренностей по итогам переговоров на высшем уровне.
Особое внимание уделено расширению практического взаимодействия, в том числе наращиванию объемов взаимной торговли, продвижению приоритетных проектов кооперации в сферах промышленности, энергетики, сельского хозяйства, транспорта и других направлениях.
Главы государств также выступили за активизацию межрегиональных контактов и развитие культурно-гуманитарного обмена.
Подчеркнута важность проведения регулярных встреч и усиления координации на уровне правительств двух стран для ускорения реализации совместных проектов и программ многопланового сотрудничества.
Кроме того, состоялся обмен мнениями по актуальным аспектам региональной повестки, рассмотрен график предстоящих двусторонних и многосторонних мероприятий.
Телефонный разговор Президентов Узбекистана и Таджикистана прошел в традиционно доверительной и дружеской атмосфере.