24-iyul kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmonning telefon orqali muloqoti bo‘lib o‘tdi.
Suhbat avvalida Tojikiston Prezidenti davlatimiz rahbarini tavallud kuni bilan tabriklab, O‘zbekistonning ko‘p millatli xalqiga tinchlik-osoyishtalik, farovonlik va ravnaq tiladi.
Joriy yilning 10-11-iyun kunlari Tojikiston Respublikasiga rasmiy tashrif yakunlari bo‘yicha qabul qilingan bitim va kelishuvlarni amalga oshirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Mintaqa kun tartibi, shu jumladan Afg‘onistondagi vaziyatning rivojlanishi yuzasidan fikr almashildi.
O‘tgan haftada Toshkentda o‘tgan Markaziy va Janubiy Osiyo bog‘liqligi bo‘yicha xalqaro konferensiyaning muvaffaqiyatli natijalari yuksak baholandi.
Kelgusi oyning boshida Turkmanistonda mintaqa davlatlari rahbarlarining navbatdagi Maslahat uchrashuvini hamda joriy yilning sentyabr oyida Tojikistonda Shanxay hamkorlik tashkiloti sammitini o‘tkazishga tayyorgarlik masalasi muhokama qilindi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 24-iyul kuni Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev bilan telefon orqali muloqot qildi.

24 июля состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Республики Таджикистан Эмомали Рахмоном.
В начале беседы Президент Таджикистана искренне поздравил главу нашего государства с днем рождения, пожелав мира, благополучия и процветания многонациональному народу Узбекистана.
Были рассмотрены вопросы практической реализации принятых соглашений и договоренностей по итогам официального визита на высшем уровне в Республику Таджикистан 10-11 июня этого года.
Состоялся обмен мнениями по региональной повестке, в том числе по развитию ситуации на афганском направлении.
Высоко оценены успешные результаты Международной конференции по взаимосвязанности Центральной и Южной Азии, прошедшей на прошлой неделе в Ташкенте.
Обсуждена подготовка к проведению очередной Консультативной встречи глав государств региона в начале следующего месяца в Туркменистане и саммита Шанхайской организации сотрудничества в сентябре текущего года в Таджикистане.