15-mart kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Turkmaniston Prezidenti Gurbanguli Berdimuhamedov va saylangan Prezidenti Serdar Berdimuhamedov bilan telefon orqali muloqotlari bo‘lib o‘tdi.
Davlatimiz rahbari Turkmaniston tomonini g‘oyatda muhim siyosiy tadbir – Prezident saylovi muvaffaqiyatli o‘tkazilgani, unda Serdar Berdimuhamedov ishonchli g‘alaba qozongani bilan samimiy tabriklab, qardosh Turkmaniston xalqiga tinchlik-osoyishtalik, farovonlik va ravnaq tiladi.
O‘zbekiston va Turkmaniston o‘rtasidagi do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik va strategik sheriklik munosabatlarini izchil mustahkamlashga qaratilgan birgalikdagi ishlar davom ettirilishiga ishonch bildirildi.
Ikki tomonlama munosabatlar kun tartibi va mintaqaviy hamkorlikning dolzarb masalalari ham muhokama qilindi.
Mamlakatlarimiz o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlik ijobiy sur’at bilan rivojlanib borayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
O‘tgan yil yakunlari bo‘yicha o‘zaro tovar ayirboshlash va yuk tashish hajmlari sezilarli darajada oshdi. Chegaradosh hududlar va yetakchi korxonalar darajasida yaqin aloqalar yo‘lga qo‘yildi. Sanoat, transport, energetika, qishloq va suv xo‘jaligi sohalarida aniq kooperatsiya loyihalari ilgari surilmoqda.
Bundan tashqari, ikki mamlakat yetakchilari parlamentlar o‘rtasidagi faol muloqotni, shu jumladan xalqaro tashkilotlar doirasida davom ettirish muhimligini ta’kidladilar.
Bo‘lajak oliy darajadagi tadbirlar rejasi ko‘rib chiqildi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 14-mart kuni iqtisodiyotni barqaror rivojlantirish, davlat korxonalarini transformatsiya qilish masalalari bo‘yicha videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
15.03.2022Keyingisi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 16-mart kuni Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev bilan telefon orqali muloqot qildi.

Глава нашего государства тепло поздравил туркменскую сторону с успешным проведением важнейшего политического мероприятия – президентских выборов, и убедительной победой на них Сердара Бердымухамедова, искренне пожелав мира, благополучия и процветания братскому народу Туркменистана.
Выражена уверенность в продолжении совместной работы, нацеленной на последовательное укрепление отношений дружбы, добрососедства и стратегического партнерства между Узбекистаном и Туркменистаном.
Были также обсуждены актуальные вопросы двусторонней повестки и регионального взаимодействия.
С удовлетворением отмечена положительная динамика развития многопланового сотрудничества между нашими странами.
По итогам прошлого года заметно выросли объемы взаимного товарооборота и грузоперевозок. Налажены тесные контакты на уровне приграничных регионов и ведущих предприятий. Продвигаются конкретные проекты кооперации в области промышленности, транспорта, энергетики, сельского и водного хозяйства.
Кроме того, лидеры двух стран выступили за продолжение активного межпарламентского диалога, в том числе в рамках международных организаций.
Был рассмотрен график предстоящих мероприятий на высшем уровне.
Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 14 марта состоялось видеоселекторное совещание по вопросам устойчивого развития экономики и трансформации государственных предприятий.
15.03.2022Следующее
16 марта состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Республики Казахстан Касым-Жомартом Токаевым.