Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida oziq-ovqat xavfsizligini taʼminlash va ichki bozorda narx-navo barqarorligini saqlash chora-tadbirlari yuzasidan videoselektor yigʻilishi oʻtkazildi.
Oziq-ovqat mahsulotlarining arzon va yetarliligi xalq roziligining asosiy omillaridan biri. Buni taʼminlash maqsadida soʻnggi 3 yilda oziq-ovqat, chorvachilik, meva-sabzavotchilik va qishloq xoʻjaligining boshqa tarmoqlarini rivojlantirish uchun 28 trillion soʻm kredit mablagʻlari ajratildi. Birgina chorvachilik yoʻnalishida 11 trillion soʻmlik loyihalar amalga oshirildi.
Bundan tashqari, koronavirus pandemiyasining narx-navoga taʼsiri inobatga olinib, joriy yil aprel oyidan boshlab asosiy turdagi oziq-ovqat mahsulotlari importi bojxona toʻlovlaridan ozod qilingan.
Lekin shunga qaramay, oxirgi vaqtlarda goʻsht, tuxum, oʻsimlik yogʻi va shakar mahsulotlarining narxi keskin oshdi. Dunyo bozorida oʻtgan 9 oyda oʻsimlik yogʻi 15 foizga, Oʻzbekistonda esa 26 foizga ortgan. Shakar narxi 5 foizga kamayishiga qaramasdan, yurtimizda 23 foizga qimmatlagan.
Yigʻilishda ichki bozorni oziq-ovqat mahsulotlari bilan toʻldirish, narx-navo barqarorligini saqlash masalalari atroflicha muhokama qilindi.
– Bugundan barcha choralarni koʻrib, amaldagi tizimni oʻzgartirmasak, ertaga qish va bahor oylarida qiyin boʻladi. Oziq-ovqat mahsulotlarini koʻpaytirib, bozordagi narx-navoni arzon qilsak, odamlarni, ayniqsa, kam taʼminlanganlarni rozi qila olamiz, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Har bir viloyat, tuman va shahar hokimida hudud aholisining keyingi yil maygacha goʻsht, tuxum, un, yogʻ, shakar, guruch, kartoshka, sabzi va piyozga boʻlgan ehtiyoji, bu mahsulotlarni qachon, qayerdan olish boʻyicha aniq hisob-kitob boʻlishi kerakligi taʼkidlandi.
Har bir hududda oziq-ovqat xavfsizligi boʻyicha alohida jamgʻarmalar tashkil etilishi belgilandi. Hudud rahbarlari tadbirkorlarni jalb qilib, yetishmaydigan asosiy oziq-ovqat mahsulotlarini jamgʻarma hisobidan boshqa joydan olib kelish yoki import qilishni yoʻlga qoʻyadi. Bunday tadbirkorlar uchun kredit foizining bir qismi Tadbirkorlikni qoʻllab-quvvatlash jamgʻarmasidan qoplab beriladi.
Import qilinadigan oziq-ovqat mahsulotlari narxini arzonlashtirish maqsadida yirik xorijiy ishlab chiqaruvchilarning mahalliy birjadagi ishtirokini kengaytirish zarurligi taʼkidlandi.
Toshkent shahrining har bir tumaniga respublikaning muayyan viloyatini biriktirib, qishloq xoʻjaligi mahsulotlari rastalari va dala doʻkonlari tashkil etish muhimligi qayd etildi.
Viloyat, tuman, shahar hokimlari va sektor rahbarlari oʻz hududida yaratilgan tizim, bozordagi shart-sharoitlar va narx-navo boʻyicha xalqqa hisobot berishi zarurligi aytildi.
Videoselektor yigʻilishida viloyatlar hokimlari aholini oziq-ovqat mahsulotlari bilan oyma-oy uzluksiz taʼminlash rejalari yuzasidan hisobot berdi.
“Temurbeklar maktabi”da vatanparvar yoshlar tarbiyalanadi
Prezident Shavkat Mirziyoyev poytaxtimizda barpo etilayotgan “Temurbeklar maktabi” harbiy-akademik litseyi va Davlat xavfsizlik xizmati akademiyasining yangi binolari bilan tanishdi.

Рассмотрены вопросы обеспечения стабильности цен на продукты питания
Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева состоялось видеоселекторное совещание по мерам обеспечения продовольственной безопасности и стабильности цен на внутреннем рынке.
Доступность и достаточность продовольственного обеспечения являются главными факторами социальной стабильности. С этой целью за последние три года выделено 28 триллионов сумов кредитных средств на развитие пищевой промышленности, животноводства, плодоовощеводства и сельского хозяйства. В одной только животноводческой отрасли были реализованы проекты на 11 триллионов сумов.
Кроме того, учитывая воздействие пандемии коронавируса на динамику цен, с апреля нынешнего года импорт основных видов продуктов питания был освобожден от уплаты таможенных платежей.
Но несмотря на это, в последнее время цены на мясо, яйца, растительное масло и сахар резко выросли. Если на мировом рынке цены на растительное масло за последние 9 месяцев выросли в среднем на 15 процентов, то в Узбекистане рост составил 26 процентов. В мире сахар подешевел на 5 процентов, в нашей стране подорожал на 23 процента.
На совещании всесторонне обсуждены вопросы насыщения внутреннего рынка продуктами питания, сохранения стабильности цен.
– Если не принять необходимые меры уже сегодня и не изменить действующую систему, завтра – зимой и весной – ситуация усложнится. Люди, особенно малообеспеченные граждане будут довольны, если мы увеличим поставки продовольствия и стабилизируем цены на рынке, – отметил Шавкат Мирзиёев.
Подчеркнуто, что каждый хоким области, района и города должен располагать точными расчетами по потребностям населения в мясе, яйцах, муке, масле, сахаре, рисе, картофеле, моркови и луке, источникам поставок этих продуктов на срок до мая следующего года.
В каждом регионе будут созданы отдельные фонды продовольственной безопасности. За счет средств фонда руководители регионов с привлечением предпринимателей наладят ввоз основных видов продуктов питания из других регионов или зарубежных стран в те регионы, в которых чувствуется нехватка продукции. Предприниматели, участвующие в таких поставках, получат компенсацию по процентам кредита за счет Фонда по поддержке предпринимательства.
Указано на необходимость расширения участия крупных зарубежных производителей в местных биржевых торгах в целях удешевления импортируемой продовольственной продукции.
Отмечена важность закрепления областей за каждым районом города Ташкента для организации в них точек продажи сельхозпродукции.
Подчеркнуто, что хокимы областей, районов, городов и руководители секторов должны отчитываться перед населением о созданной на их территории системе продовольственного обеспечения, условиях и ценах на рынке.
На видеоселекторном совещании хокимы областей доложили о планах по бесперебойному обеспечению населения продуктами питания в разрезе месяцев.