Ilgari ushbu ta’lim maskani o‘tgan asrning 50-60-yillarida qurilgan binolarda va tarqoq joylashgan edi. O‘zining klinikasi ham yo‘q edi. Investitsiya dasturi doirasida shahar chekkasida institut uchun yangi majmua qurilib, joriy yil may oyida foydalanishga topshirildi.
Majmua 900 o‘rinli o‘quv binosi, 200 o‘rinli klinika, simulyatsiya o‘quv markazi, vivariy, sport zali, 1 ming 200 o‘rinli talabalar yotoqxonalari, oshxonani o‘z ichiga olgan hamda jahon standartlaridagidek yaxlit joylashgan. Fanlar akademiyasi Immunologiya va inson genomikasi instituti filiali ham tashkil etilgan.
Bugungi kunda institutda davolash, pediatriya, stomatologiya, oliy hamshiralik ishi, tibbiy pedagogika, tibbiy profilaktika, tibbiy biologiya, xalq tabobati, farmatsiya kabi 9 ta yo‘nalishda mutaxassislar tayyorlanmoqda. Ularga 568 nafar professor-o‘qituvchilar saboq berayotir.
- Bu Yangi O‘zbekistonga munosib oliygoh bo‘ldi. Endi u ilmi bilan xalqimizga xizmat qilishi kerak. Yurtimizda Tibbiyot akademiyasi, ixtisoslashgan ilmiy markazlar, hududlarda institutlar bor. Bu ilmiy salohiyat qanday qilib xalqqa yetib boradi? Buning uchun ularni hududlarga biriktirish, sog‘lom tibbiy-ijtimoiy muhit yaratish kerak. Mas’ul mahallasida kasalliklar kamayishiga qarab, mutaxassislarga ustama berish mumkin. Obrazli aytganda, profilaktika nuqtai nazaridan 36 million aholi ustida “soyabon bo‘lish” kerak, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Mahallalarda fitobarlar tashkil qilish, shifobaxsh giyohlar afzalligini targ‘ib etish, Buxoroda farmsanoat klasteri tuzish muhimligi ta’kidlandi.
Shu yerda Buxoro shahrini rivojlantirish loyihasi ko‘rib chiqildi.
Buxoroning tarixiy qismida turizm infratuzilmasini yaxshilash va sayyohlar uchun sharoitlarni kengaytirish lozimligi ta’kidlandi. Shuningdek, To‘dako‘l suv omborining g‘arbiy hududi Buxoro viloyatiga o‘tkazilib, dam olish turizmi tashkil etish rejalashtirilgan.
- Buxoro iqtisodiyotini barqaror qilamiz desak, turizm imkoniyatlarini 10 karra oshirishimiz zarur. Faqat bugunni, bir yilni emas, kelajak 50 yilni o‘ylashimiz kerak. Agar viloyatga 10 million turist kelsa, odamlar xizmatlarni ko‘paytirsa, qancha daromad paydo bo‘ladi, - dedi davlatimiz rahbari.
Shu bilan Buxoro viloyatiga tashrif yakunlandi, Prezident Shavkat Mirziyoyev Toshkentga qaytib keldi.
Romitan tumanida 10-avgust kuni Buxoro viloyatini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish masalalari bo‘yicha yig‘ilish bo‘lib o‘tdi.
Buxoro shahrida 11-avgust kuni Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida oziq-ovqat mahsulotlarini ko‘paytirish orqali narx-navo barqarorligini saqlash hamda aholi va iqtisodiyot tarmoqlarini energiya resurslari bilan kafolatli ta’minlash masalalari yuzasidan videoselektor yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.

Президент посетил Бухарский государственный медицинский институт
Президент Шавкат Мирзиёев 11 августа ознакомился с новым зданием Бухарского государственного медицинского института имени Абу Али ибн Сино.
Прежде здания учреждения располагались в разных местах, они были построены еще в 50-60-х годах прошлого века. У института даже не было собственной клиники. В рамках инвестиционной программы был построен и сдан в эксплуатацию в мае текущего года новый комплекс.
Учебный корпус на 900 мест, клиника на 200 коек, учебно-симуляционный центр, виварий, спортивный зал, студенческие общежития на 1,2 тысячи мест расположены в одном месте. Организован также филиал Института иммунологии и геномики человека Академии науки.
Сегодня институт готовит специалистов по 9 направлениям, таким как лечебное дело, педиатрия, стоматология, высшие курсы медсестер, медицинская педагогика, медицинская профилактика, медицинская биология, народная медицина, фармация. Их обучают 568 профессоров и преподавателей.
- Институт получился достойным Нового Узбекистана. Теперь его научный потенциал должен служить нашему народу. У нас есть Медицинская академия, специализированные научные центры, институты в регионах. Какую отдачу получает от них наш народ? Для этого необходимо закрепить их за регионами, создать здоровую медико-социальную среду. Можно, например, выплачивать специалистам надбавки за снижение заболеваемости в закрепленных махаллях. Образно говоря, с точки зрения профилактики они должны словно зонт защищать 36-миллионное население, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Подчеркнута важность организации фитобаров в махаллях, повышения осведомленности о пользе лекарственных растений, создания фармацевтического кластера в Бухаре.
Здесь же рассмотрен проект развития города Бухары.
Отмечена необходимость улучшения туристической инфраструктуры и расширения условий для посетителей в исторической части Бухары. Планируется передать Бухарской области западную часть Тудакульского водохранилища и организовать там курорты.
- Если мы хотим достичь стабильной экономики в Бухаре, нам необходимо увеличивать туристический потенциал в 10 раз. Мы должны думать не только о сегодняшнем дне, следующем годе, но и на 50 лет вперед. Если в область приедут 10 миллионов туристов, соответственно увеличится объем услуг, доходы вырастут в разы, - сказал глава государства.