Yig‘ilish boshida Buxoro viloyatidagi yangi sanoat, xizmat ko‘rsatish va ijtimoiy soha majmualarini ishga tushirish marosimi bo‘ldi. Bular – Vobkent tumanidagi “Vobkent tola klaster”, Qorako‘l tumanidagi “Qorako‘l kumush kalava”, Qorovulbozor tumanidagi “Buxoro real moto”, Buxoro shahridagi “Ekvatorial chodak”, Kogon shahridagi “Konchi” va “Prom tekstil”, G‘ijduvon va Peshku tumanlaridagi yog‘-moy korxonalari, Buxoro shahridagi mehmonxona va Buxoro tumanidagi tibbiyot birlashmasidir.
Davlat rahbari ramziy tugmani bosib, ushbu majmualarni ishga tushirdi.
Shundan so‘ng Buxoro viloyatini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish choralari, bu borada yil yakuniga qadar amalga oshirilishi lozim bo‘lgan asosiy vazifalar muhokama qilindi.
Avvalo, iqtisodiy ko‘rsatkichlar qayd etilib, qo‘shimcha imkoniyatlar ko‘rsatib o‘tildi.
Joriy yilning olti oyida Buxoroda sanoat 5,3 foizga o‘sgan. Jami eksport 124 million dollarni tashkil etgan. Shu davrda 250 million dollar to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalar jalb qilingan bo‘lib, o‘tgan yilning mos davriga nisbatan 1,5 baravarga oshgan. Lekin ayrim shahar va tumanlarda bu ko‘rsatkichlar tushgan.
Yil yakuniga qadar 858 ta loyiha ishga tushirilib, 15 mingta ish o‘rni yaratilishi aytib o‘tildi. Umuman, 250 ming aholini band qilish zarur.
Sanoatda importni 150 million dollarga qisqartirib, eksportni 400 million dollarga yetkazish vazifasi belgilandi. Viloyatning turizm salohiyatini to‘liq ishga solib, 25 ming aholi bandligi va 300 million dollar eksport tushumini bemalol ta’minlash mumkinligi ta’kidlandi.
Yig‘ilishda muhokama qilingan masalalar yuzasidan viloyat, shahar va tumanlar hokimlarining hisoboti eshitildi.

В Ромитанском районе 10 августа состоялось совещание по вопросам социально-экономического развития Бухарской области.
В начале совещания прошла церемония запуска новых объектов промышленности, обслуживания и социальной сферы в Бухарской области. Это предприятия “Вобкент тола кластер” в Вабкентском районе, “Коракул кумуш калава” в Каракульском районе, “Бухоро реал мото” в Каравулбазарском районе, “Экваториал чодак” в городе Бухаре, “Кончи” и “Пром текстил” в городе Кагане, масложировые предприятия в Гиждуванском и Пешкунском районе, гостинице в городе Бухаре и медицинское объединение в Бухарском районе.
Нажав символическую кнопку, глава государства ввел эти комплексы в строй.
Затем рассмотрены вопросы социально-экономического развития Бухарской области, основные задачи, которые должны быть выполнены в этом направлении до конца года.
Отмечены текущие экономические показатели и указаны дополнительные возможности для их наращивания.
За шесть месяцев текущего года промышленность в Бухаре выросла на 5,3 процента. Экспорт составил 124 миллиона долларов. За этот период было привлечено 250 миллионов долларов прямых инвестиций, что в 1,5 раза больше, чем за аналогичный период прошлого года. Однако в отдельных городах и районах этот показатель снизился.
Подчеркнуто, что до конца года будет реализовано 858 проектов и создано 15 тысяч рабочих мест. В целом предстоит обеспечить занятость 250 тысяч человек.
Поставлена задача сократить импорт в промышленности на 150 миллионов долларов и довести экспорт до 400 миллионов долларов. Отмечено, что полное задействование туристического потенциала области позволит обеспечить занятость 25 тысяч человек и обеспечить 300 миллионов долларов выручки от экспорта.
По обсужденным на совещании вопросам заслушаны отчеты хокимов области, городов и районов.
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью предприятия “WBM Romitex” в Ромитанском районе.