Bu korxona miqyosi jihatidan ham, salohiyati jihatidan ham ulkan. Loyiha qiymati 93 million dollardan ziyod. Uning jami hududi 20, ishlab chiqarish maydoni 7 gektar. Turkiya va Germaniyadan ilg‘or uskunalar keltirib o‘rnatilgan. Shu tariqa, yiliga 25 ming tonna ip-kalava tayyorlash quvvati va 1000 ta ish o‘rni yaratilgan.
- Romitan sharoitida bunday korxonaning bo‘lishi quvonarli. Bunga davlat infratuzilma, mablag‘, imkoniyat jihatidan ko‘maklashdi. Eng katta natija - ming nafar xotin-qizlarimiz ishli bo‘lgani, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
O‘zbekiston Prezidentining joriy yil 10-yanvardagi “Paxta-to‘qimachilik klasterlari faoliyatini qo‘llab-quvvatlash, to‘qimachilik va tikuv-trikotaj sanoatini tubdan isloh qilish hamda sohaning eksport salohiyatini yanada oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi farmoni bunday korxonalarga katta madad bo‘ldi. Jumladan, ularga revolver kreditlash asosida aylanma mablag‘ ajratilgani ishlab chiqarish barqarorligini ta’minladi.
Loyihaning ikkinchi bosqichida tayyor mato ishlab chiqarish ko‘zda tutilgan. Muhimi, bu tufayli qishloq joyda 3 mingga yaqin ish o‘rni yaratiladi.
Davlatimiz rahbari mahsulotlar turi va sifatini oshirib, eksportni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
Davlatimiz rahbari Buxoro viloyati Romitan tumanidagi Qahramon mahallasida bo‘lib, aholi turmushi bilan yaqindan tanishdi.
Romitan tumanida 10-avgust kuni Buxoro viloyatini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish masalalari bo‘yicha yig‘ilish bo‘lib o‘tdi.

Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью предприятия “WBM Romitex” в Ромитанском районе.
Предприятие имеет огромный потенциал. Стоимость проекта составляет более 93 миллионов долларов. Территория комплекса – 20 гектаров, включая 7 гектаров производственных площадей. Установлено передовое оборудование из Турции и Германии. Созданы мощности по производству 25 тысяч тонн пряжи в год и 1 тысяча рабочих мест.
- Радует, что в условиях Ромитана появилось такое предприятие. Государство помогло инфраструктурой, средствами, возможностями. Самый главный результат – работу получили тысяча наших женщин, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Большим подспорьем для таких предприятий стал Указ Президента Узбекистана «О мерах по поддержке деятельности хлопково-текстильных кластеров, коренному реформированию текстильной и швейно-трикотажной промышленности, а также дальнейшему повышению экспортного потенциала сферы» от 10 января текущего года. В частности, предоставление оборотных средств через револьверное кредитование обеспечило стабильность производства.
На втором этапе проекта планируется наладить выпуск готовой ткани. Самое важное, благодаря этому в сельской местности появится около 3 тысяч рабочих мест.
Глава государства дал указания по повышению качества и расширению ассортимента продукции, налаживанию экспорта.
В Ромитанском районе 10 августа состоялось совещание по вопросам социально-экономического развития Бухарской области.