30-avgust kuni Ko‘ksaroyda ushbu mukofotlarni topshirish marosimi bo‘ldi.
Davlatimiz rahbari marosim ishtirokchilarini avvalo Mustaqillik bayrami bilan tabriklab, ezgu tilaklarini izhor etdi. Bu davrda mamlakatimiz katta taraqqiyot yo‘lini bosib o‘tgani, barcha sohalarda o‘zgarishlar bo‘layotgani ta’kidlandi.
– Xalq manfaatini ta’minlash, inson qadrini ulug‘lashga qaratilgan harakatlarni davom ettirish maqsadida “O‘zbekiston – 2030” strategiyasini ishlab chiqdik. Uning loyihasini muhokamaga qo‘yganimizda 1 milliondan ko‘p takliflar kelib tushdi. Bu nimadan dalolat? Xalqimiz befarq emas. Yo‘nalishlarimizni, kamchiliklarimizni ko‘rsatib beryapti. Bu biz uchun “yo‘l xaritasi”. Davlatga eng katta hakam – xalq, – dedi Prezident.
Bu muhim hujjatda Vatanimiz mustaqilligini va tinchligini asrash, kuchli iqtisodiyotni shakllantirish, xalqimiz hayotini obod va farovon qilish, farzandlarimizni barkamol etib tarbiyalash vazifalari belgilangan.
– Sodda qilib aytganda, bizning maqsadimiz bitta: u ham bo‘lsa, Yangi O‘zbekistonda xalqimiz yayrab ishlaydigan, hayotdan rozi bo‘lib, yayrab yashaydigan davlat qurishdan iborat, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Buning zamini, avvalo, tinchlik, barqarorlik. Xalqimiz buning qadriga yetib, intilish, mehnat ruhida yashamoqda. Yangi-yangi zamonaviy sanoat korxonalari ishga tushirilmoqda. Ilm-fan, texnologiyalar, xizmat ko‘rsatish borasida muhim natijalar qo‘lga kiritilmoqda. 2022 yil yakunlariga ko‘ra, mamlakatimizning iqtisodiy o‘sish ko‘rsatkichi 5,7 foizni tashkil etdi.
Bugungi kunda yurtimizning barcha hududlarida shinam uy-joylar, yo‘l va ko‘priklar, shifoxonalar, bog‘cha, maktab, madaniyat va sport markazlari bunyod etilmoqda. Tabiat qiyinchiliklariga qaramasdan, qishloq xo‘jaligi ekinlaridan mo‘l hosil olinib, oziq-ovqat xavfsizligini, xalqimiz dasturxoni to‘kinligini ta’minlashga erishilmoqda.
Shular haqida gapirar ekan, Prezidentimiz ulug‘ mutafakkir Alisher Navoiy bobomizning “Bu dunyoda insonlarning dardu tashvishlarini o‘ylab yashash – odamiylikning eng oliy mezonidir”, degan so‘zlarini keltirdi.
Buning ifodasini aholining ijtimoiy himoyaga muhtoj qatlamiga, jumladan, keksa avlod vakillari, ayollar va yoshlarga g‘amxo‘rlikda yaqqol ko‘rish mumkin. Kam ta’minlangan oilalarni qo‘llab-quvvatlash, sifatli ta’lim berish, zamonaviy kasb-hunarlarga o‘rgatish, infratuzilmani yaxshilash hisobidan respublikamizda kambag‘allik darajasi sezilarli pasaymoqda.
Davlatimiz rahbari mahallalardagi ishlarni, odamlarning faolligini qayd etdi.
– Biz birinchi kundan xalq ichiga kirib boryapmiz. Ko‘p tizimlarni mahallaga tushiryapmiz. Nimaga? Mahalla – davlatchiligimizning zamini. Agar 9 ming 400 ta mahalla tinch bo‘lsa, yurtimiz tinch bo‘ladi. Investitsiya ham, ta’lim-tarbiya, qurilish, obodonlashtirish ham mahallada bo‘lsa, qanday o‘zgarish bo‘ladi?! Mana, “Ochiq budjet” orqali odamlar o‘z muammosini olib chiqib, ovoz berib, o‘zi nazorat qilyapti. Shuning uchun mahalla tizimini rivojlantirish bo‘yicha ishlarimizni qat’iy davom ettiramiz, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Prezident marosimga yig‘ilganlarni nomma-nom tilga olib, davlat mukofotlari bilan tabrikladi. Ularni Yangi O‘zbekistonning chinakam bunyodkorlari sifatida qadrlashini ta’kidlab, fidokorona mehnati, yosh avlodga ibrati uchun minnatdorlik bildirdi.
– Baxt nima o‘zi? Farzandlar bag‘rida sog‘-salomat yurish, oilada, el-yurtda aziz bo‘lish, halol qilgan mehnatingning qadrini ko‘rish. Butun xalqimiz sizlar bilan faxrlanadi, sizlarga havas bilan qaraydi. Ilohim, mana shunday obro‘, mana shunday hurmat-e’tibor sizlarni hech qachon tark etmasin, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Shundan so‘ng, mukofotlanganlarga faxriy unvon, orden va medallar tantanali ravishda topshirildi.
Ma’lumki, milliy o‘zligimizni anglash nuqtai nazaridan, Prezidentimiz tashabbusi bilan “Imom Buxoriy” ordeni ta’sis etilgan. Yurtimiz va mintaqamizda muqaddas islom dinini asrash, ilmiy merosni o‘rganish va musulmonlarga yetkazish yo‘lida ma’naviy jasorat ko‘rsatib yashagan ikki buyuk vatandoshimiz, marhum muftiylar – shayx Ziyovuddinxon ibn Eshon Boboxon hamda shayx Muhammad Sodiq Muhammad Yusuf hazratlari “Oliy Darajali Imom Buxoriy” ordeni bilan mukofotlangan edi. Tadbirda ularning farzandlariga ushbu tabarruk nishon topshirildi.
El-yurtimizda hurmatga sazovor nuroniylar, davlat xizmatchilari, olim va pedagoglar, tadbirkorlar, sanoatchilar, ijodkor va san’atkorlar, harbiylar, sportchi va murabbiylar mukofotlarni qabul qilib oldi.
Prezidentimiz ularni tabriklab, samimiy dil so‘zlari va tilaklarini aytdi.
– Bugun men sizlarning ochiq chehrangiz, baxtiyor ko‘zlaringizni, sizlardagi baland ruhni ko‘rib, ochig‘ini aytsam, go‘yoki o‘zim ham mukofot olgandek xursand bo‘lib turibman. Niyatim: ko‘ksingizga yarashib turgan mana shu yuksak unvon va nishonlar sizlarga yangi-yangi kuch-g‘ayrat baxsh etsin, – dedi Prezident.
Mukofotlanganlar yuksak e’tibor uchun minnatdorlik bildirib, xalqimizga ezgu tilaklar bildirdi.
Davlatimiz rahbari Sergeli tumanidagi Yangi Bunyodobod mahallasida bo‘lib, sharoitlarni ko‘zdan kechirdi. Bu yerda 6 mingdan ziyod aholi yashaydi. 13 ta ko‘p qavatli uy, maktab, bolalar va o‘smirlar sport maktabida barcha sharoitlar yaratilgan. Mahallaning drayveri – xizmat ko‘rsatish. Yaqinda maishiy xizmat shoxobchalari, tikuvchilik korxonasini o‘z ichiga olgan ish markazi barpo etildi. Ularda mahalliy yoshlar foydali mehnat bilan band.

30 августа в резиденции "Куксарой" состоялась церемония вручения этих наград.
Глава нашего государства Шавкат Мирзиёев в начале поздравил участников церемонии с Днем независимости и выразил наилучшие пожелания. Отмечено, что за прошедшие годы наша страна прошла огромный путь развития, преобразования охватили все сферы.
- В продолжение действий, направленных на обеспечение интересов народа и возвеличивание чести и достоинства человека, мы разработали стратегию «Узбекистан – 2030». По его проекту, выставленному на обсуждение, поступило более 1 миллиона предложений. О чем это свидетельствует? О том, что наш народ не равнодушен к своему будущему. О том, в каком направлении нам следует работать и какие есть недостатки. Для нас это «дорожная карта». Народ – главный арбитр государству, - сказал Президент.
В стратегии определены задачи по укреплению независимости нашей страны и ее мирной жизни, формированию сильной экономики, обеспечению благосостояния и благополучия нашего народа, воспитанию молодого поколения всесторонне развитыми личностями.
- Проще говоря, наша цель одна: построить Новый Узбекистан таким, чтобы жить и работать в нем было одно удовольствие, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Основой этого служат прежде всего царящие в нашей стране мир и стабильность. Наш народ ценит это и живет в духе созидательного труда. Запускаются новые современные промышленные предприятия. Достигаются важные результаты в области науки, технологий, услуг. По итогам 2022 года темпы роста экономики страны составил 5,7 процента.
Сегодня во всех регионах возводятся жилье, дороги и мосты, медицинские учреждения, детские сады и школы, объекты культуры и спорта. Несмотря на капризы природы аграрии добиваются высоких урожаев, обеспечивается продовольственная безопасность и изобилие на столе населения.
Говоря обо всем этом, Президент упомянул мудрые слова великого мыслителя Алишера Навои: "Жить заботами людей ― самый важный критерий человечности".
Воплощение этого можно увидеть в оказываемой заботе о социально уязвимых слоях населения, в том числе представителях старшего поколения, женщинах и молодежи. Благодаря мерам поддержки малообеспеченных семей, качественному образованию, обучению современным профессиям, улучшению инфраструктуры в республике неуклонно снижается уровень бедности.
Глава государства отметил также преобразования в махалле, растущую гражданскую активность.
– Мы с самого первого дня налаживаем прямой диалог с народом. Организуем работу по многим направлениям непосредственно в махалле. Почему? Махалля - фундамент нашей государственности. Мир и спокойствие в 9 тысячах 400 махаллях означает мир и спокойствие во всей стране. Представьте, какие изменения произойдут, если и инвестиции, и образование с воспитанием, и строительство, и благоустройство будут начинаться с махалли! К примеру, “Открытый бюджет” - люди сами указывают на проблемные вопросы, голосуют и сами контролируют. Именно поэтому мы решительно продолжим развитие системы махалли, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Президент поименно назвал собравшихся на церемонию и поздравил их с наградами. Отметил, что ценит их как настоящих строителей Нового Узбекистана, поблагодарил за самоотверженный труд и пример для молодежи.
- Что такое счастье? Это когда человек здоров, окружен заботой детей, когда уважают в семье и среди людей, ценят тебя и твой честный труд. Весь наш народ гордится вами и смотрит на вас с восхищением. Желаю, чтобы эти уважение и почет никогда не покидали вас, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Затем состоялось торжественное вручение почетных званий, орденов и медалей.
Как известно, для укрепления национального самосознания по инициативе Президента был учрежден орден "Имом Бухорий". Два наших выдающихся соотечественника, проявившие духовный подвиг во имя сохранения исламской религии в стране и регионе, изучения и доведения до мусульман научного наследия предков, покойные муфтии, шейхи Зиёвуддинхон ибн Эшон Бобохон и Мухаммад Содик Мухаммад Юсуф награждены орденом "Имом Бухорий” высшей степени. На мероприятии эти награды получили их дети.
Награду получили также отличившиеся представители старшего поколения, государственные служащие, ученые и педагоги, предприниматели, промышленники, деятели искусств, военные, спортсмены и тренеры.
Президент поздравил их и адресовал им теплые слова.
– Смотря на ваши открытые лица, счастливые глаза, неиссякаемую энергию, я, честно говоря, чувствую такую радость, словно сам получил награду. Желаю, чтобы сияющие на вашей груди высокие награды и знаки вдохновляли вас на новые свершения, – сказал Президент.
Награжденные поблагодарили за высокое внимание и выразили наилучшие пожелания народу нашей страны.
Глава нашего государства посетил махаллю Янги Бунёдобод в Сергелийском районе. Здесь проживает более 6 тысяч человек. В 13 многоквартирных домах, общеобразовательной и детско-юношеской спортивной школах созданы все условия. Драйвер махалли - сфера услуг. Недавно здесь был построен центр с пунктами бытового обслуживания и швейным предприятием. В них трудится местная молодежь.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 30 августа принял председателя правления компании «ACWA Power» Мухаммада Абунайяна.