Davlatimiz rahbari Sergeli tumanidagi Yangi Bunyodobod mahallasida bo‘lib, sharoitlarni ko‘zdan kechirdi.
Bu yerda 6 mingdan ziyod aholi yashaydi. 13 ta ko‘p qavatli uy, maktab, bolalar va o‘smirlar sport maktabida barcha sharoitlar yaratilgan. Mahallaning drayveri – xizmat ko‘rsatish. Yaqinda maishiy xizmat shoxobchalari, tikuvchilik korxonasini o‘z ichiga olgan ish markazi barpo etildi. Ularda mahalliy yoshlar foydali mehnat bilan band.
Prezident tikuvchilik korxonasidagi ayollar bilan suhbatlashdi. Uning rahbari ayollar tadbirkorligiga berilayotgan imkoniyatlar tufayli yangi uskunalar olgan, faoliyatini kengaytirgan.
– Biz nima uchun xotin-qizlar masalasiga alohida e’tibor qaratamiz? Chunki bu oilaga, farzandlarimizga, kelajak avlodlarimizga e’tibordir, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Fuqarolar yig‘ini binosi zamonaviy qiyofaga ega. Bu yerda kutubxona, til o‘rganish to‘garaklari ham bor. Mahalla hududi obodonlashtirilgan. O‘yin va sport maydonchalari ta’mirlangan. Ikki yilda mahallada bironta jinoyat sodir etilmagan.
Mahalla raisi va faollari bilan suhbatda yoshlar bandligini ta’minlash, madaniy tadbirlar va musobaqalar tashkil etib, bo‘sh vaqtlarini mazmunli o‘tkazish haqida so‘z bordi. Tuman rahbarlariga ijtimoiy ahamiyatli loyihalarni ko‘paytirish, kuz-qish mavsumiga tayyorgarlik bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.

Глава нашего государства посетил махаллю Янги Бунёдобод в Сергелийском районе.
Здесь проживает более 6 тысяч человек. В 13 многоквартирных домах, общеобразовательной и детско-юношеской спортивной школах созданы все условия. Драйвер махалли - сфера услуг. Недавно здесь был построен центр с пунктами бытового обслуживания и швейным предприятием. В них трудится местная молодежь.
Президент побеседовал с работницами швейного предприятия. Руководительница производства закупила новое оборудование и расширила деятельность благодаря возможностям, предоставленным женскому предпринимательству.
- Почему мы уделяем особое внимание благополучию женщин? Потому, что это забота о семье, детях, будущих поколениях, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Современный облик имеет и здание схода граждан. В нем открыты библиотека, языковые курсы. Территория махалли благоустроена, отремонтированы игровые и спортивные площадки. За последние два года в махалле не было зафиксировано ни одного преступления.
В беседе с председателем и активистами махалли говорилось об обеспечении занятости молодежи, содержательной организации ее досуга через проведение культурных и спортивных мероприятий. Руководителям районов даны указания касательно увеличения социально значимых проектов, подготовки к осенне-зимнему сезону.