Shavkat Mirziyoyev Farg‘ona tumanidagi “Vodiy Shoes” korxonasidagi ish jarayonini ko‘zdan kechirdi.
Mahsulotlar assortimenti keng, sifati yaxshi. Asosan mahalliy xomashyodan foydalanilgani uchun tannarxi ham arzon. Shu bois ichki bozorda import o‘rnini bosib, xorijniki bilan raqobatlashmoqda. Eksport mo‘ljali - 12 million dollar.
Ikkinchi bosqichda korxona quvvatini 2 million juftga yetkazish rejalashtirilgan. Shu maqsadda yaqin atrofdagi 18 ta mahalla xotin-qizlari kasanachilik asosida ishga jalb qilinadi. Natijada 5 mingdan ortiq ayollarning bandligi ta’minlanadi.
Prezident shu yerdagi to‘qimachilik korxonasini ham kirib ko‘rdi. «Bahodir Log‘on» paxta-to‘qimachilik klasteriga qarashli mazkur shirkat yiliga 10 ming tonna mahsulot tayyorlash quvvatiga ega. Yaponiya, Turkiya, Germaniya va Shveysariyadan uskunalar keltirib o‘rnatilib, ip-kalava va mato ishlab chiqarish, mato bo‘yash yo‘lga qo‘yilgan. 480 kishining bandligi ta’minlangan, shundan 300 nafari yoshlar.
Bu birinchi bosqich bo‘lib, 2022-yilda ikkinchi bosqichni amalga oshirish rejalashtirilgan. Uning natijasida 1 ming 800 ta yangi ish o‘rni yaratib, eksport salohiyatini 16 million dollardan oshirish maqsad qilingan.
Davlatimiz rahbari xomashyoni qayta ishlashni chuqurlashtirib, tayyor mahsulotlar turini ko‘paytirish, eng muhimi, bozor topish zarurligini ta’kidladi.
Shu yerda Farg‘ona viloyatida 2021-2022-yillarda amalga oshiriladigan investitsiya loyihalari taqdimoti o‘tkazildi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev 2019-yil 6-mayda Farg‘ona viloyatida bo‘lganida toshdan qog‘oz ishlab chiqarish loyihasi taqdimot qilingan edi.
Farg‘ona shahrida xalq deputatlari viloyat kengashining navbatdan tashqari sessiyasi bo‘lib o‘tmoqda.

Общая стоимость проекта, реализация которого началась в прошлом году, составляет более 16 миллионов долларов. В рамках первого этапа налажено производство 1 миллиона пар обуви. Создано свыше 2 тысяч рабочих мест.
Предприятие может похвастаться широким ассортиментом и высоким качеством продукции. В основном используется местное сырье, за счет чего достигается низкая себестоимость. Благодаря этому продукция конкурирует с зарубежными аналогами и замещает импорт. Ориентир по экспорту - 12 миллионов долларов.
На втором этапе планируется увеличить мощность до 2 миллионов пар. Для этого жительницы 18 близлежащих махаллей будут трудоустроены на основе надомничества. В результате будет обеспечена занятость более 5 тысяч женщин.
Глава государства посетил также текстильное предприятие, входящее в состав хлопково-текстильного кластера "Баходир Логон". Оно способно выпускать 10 тысяч тонн продукции в год. Здесь установлено оборудование из Японии, Турции, Германии и Швейцарии, налажены производство и покраска пряжи и ткани. Работой обеспечены 480 человек, в том числе 300 молодых людей.
Реализация второго этапа предприятия запланирована на 2022 год. В результате намечено создать 1,8 тысячи новых рабочих мест и наладить экспорт продукции на 16 миллионов долларов.
Глава государства указал на необходимость углубления переработки сырья, расширения ассортимента продукции, самое важное, выхода на перспективные рынки.
Здесь же прошла презентация инвестиционных проектов, которые будут реализованы в Ферганской области в 2021-2022 годах.
Во время поездки Президента Шавката Мирзиёева в Ферганскую области 6 мая 2019 года был представлен проект по производству каменной бумаги.