Farg‘ona shahrida xalq deputatlari viloyat kengashining navbatdan tashqari sessiyasi bo‘lib o‘tmoqda.
Sessiyada O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev ishtirok etmoqda.
- Bu yerga kelishdan oldin ko‘p-ko‘p tahlil qildik. Kelib-ketish oson. Lekin 4 millionlik viloyat aholisiga nima manfaat bo‘ladi, degan savol ko‘ndalang turibdi. Shuning uchun bir oydan beri tayyorgarlik ko‘ryapmiz. Kecha tumanlarda yurib, odamlar bilan gaplashdim. Farg‘onaning ertasi nima bo‘ladi, deb kechasiyam o‘ylab chiqdim. Koronavirus kasalligi yonimizda yurgandek, iqtisodiy xavf-xatar ham yonimizda yuribdi. Dunyodagi inqiroz hamma davlatlarga ta’sir qildi. Bozor topish - azob bo‘lib ketdi. Shuning uchun yangi «o‘sish nuqtalari»ni shakllantirib, imkoniyatlarni to‘liq ishga solishimiz kerak, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Sessiyada tashkiliy masala ko‘rildi. Davlat rahbari 2020-yil sentabr oyidan buyon Farg‘ona viloyati hokimi vazifasini bajarib kelayotgan Xayrullo Bozorov nomzodini Farg‘ona viloyati hokimi lavozimiga tavsiya etdi.
X.Bozorov mehnat faoliyatini 1995-yilda soliq inspektori sifatida boshlagan. 2007-2015-yillarda Namangan viloyati hokimining ijtimoiy-iqtisodiy masalalar bo‘yicha o‘rinbosari, Uchqo‘rg‘on, Chust va Mingbuloq tumanlari hokimi bo‘lib ishlagan. 2015-2020-yillarda Namangan viloyatini hokimi bo‘lgan. O‘tgan yili O‘zbekistonda xizmat ko‘rsatgan iqtisodchi faxriy unvoni bilan taqdirlangan.
- Men Xayrulla Bozorovni ko‘p yillardan beri bilaman. Uchta tumanda, viloyatda hokim bo‘lib ishlagan. Juda tajribali, hozirgi zamonga munosib, xalqparvar, kamtar inson. To‘rt oydan beri hokim vazifasini bajaruvchi sifatida sizlarning ham sinovingizdan o‘tdi. Farg‘onaga mana shunday bilimli, tajribali odam kerak, - dedi davlat rahbari.
Xalq deputatlari, nuroniylar, yoshlar so‘zga chiqib, nomzodni qo‘llab-quvvatladi. Ovozga qo‘yish natijalariga ko‘ra, Xayrullo Bozorov Farg‘ona viloyatining hokimi etib tasdiqlandi.
Prezident tumanlardagi mutasaddilarning ish uslubi, joylardagi muammolarga ham to‘xtalib o‘tdi.
- Agar rahbar oddiy, samimiy bo‘lib, «yerda» yurib, xalqning dardini bilib, og‘irini yengil qilsa, uning hurmati oshadi. Faqat stolda o‘tirib, mashinada yurish bilan obro‘ oshib qolmaydi. Mening eng katta tashvishim - quyi pog‘onadagi, tuman miqyosidagi rahbarlar o‘ziga mas’uliyat olmayapti. Bor imkoniyatdan to‘g‘ri foydalanib, faollar birlashib, ko‘p masalalarni tuman, mahallaning o‘zida hal qilsa bo‘ladi. Hokim halovatga intilmasligi kerak, o‘zini ishga bag‘ishlashi kerak, - dedi Prezident.
Yig‘ilishda xizmat vazifasini yetarli darajada bajarmagani uchun Quva, O‘zbekiston va Yozyovon tumani hokimlari hamda ayrim sektor rahbarlari lavozimidan ozod etilgani aytildi.
Ayni paytda Prezident viloyatni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish, mahallabay tizimda aholi turmush sharoitlarini yaxshilash vazifalari bo‘yicha ma’ruza qilmoqda.
Shavkat Mirziyoyev Farg‘ona tumanidagi “Vodiy Shoes” korxonasidagi ish jarayonini ko‘zdan kechirdi.
Xalq deputatlari Farg‘ona viloyati kengashining sessiyasida aholini ish bilan ta’minlash va turmush sharoitlarini yaxshilash vazifalari belgilandi.

В заседании принимает участие Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев.
- Прежде чем приехать сюда, мы провели большой анализ. Легко приезжать и уезжать. Но остро встает вопрос, какую пользу это принесет 4-миллионному населению области. Поэтому мы начали подготовку месяц назад. Вчера я побывал в районах, поговорил с людьми. Всю ночь размышлял, каким будет завтрашний день Ферганы. Экономические риски, как и опасность коронавируса, - все еще рядом с нами. Кризис в мире затронул все страны. Найти рынок стало мучительным вопросом. Поэтому нам нужно создавать новые «точки роста» и полностью задействовать возможности, - сказал Шавкат Мирзиёев.
На заседании рассмотрен организационный вопрос. Глава государства представил на должность хокима Ферганской области кандидатуру Хайрулло Бозорова, исполняющего обязанности руководителя региона с сентября 2020 года.
Х. Бозоров начал трудовую деятельность налоговым инспектором в 1995 году. С 2007 по 2015 год работал заместителем хокима Наманганской области по социально-экономическим вопросам, хокимом Учкурганского, Чустского и Мингбулакского районов. В 2015-2020 годах возглавлял Наманганскую область. В прошлом году ему было присвоено почетное звание заслуженного экономиста Узбекистана.
- Я знаю Хайруллу Бозорова много лет. Он был хокимом в трех районах, в области. Очень опытный, современно мыслящий, заботящийся о народе, скромный человек. За те четыре месяца, когда он был исполняющим обязанности хокима, его успели испытать и вы. Фергане нужен такой образованный и опытный человек, - сказал глава государства.
В поддержку кандидата выступили народные депутаты, представители старшего поколения, молодежь. По результатам голосования Хайрулло Бозоров утвержден хокимом Ферганской области.
Президент также коснулся работы ответственных лиц районного уровня, проблем на местах.
- Если руководитель скромен, искренен, не зарывается, интересуется проблемами людей, облегчает их заботы, уважение к нему будет расти. Авторитет не завоевать, просто сидя за столом и катаясь на машине. Меня больше всего беспокоит то, что руководители низового, районного уровня не берут на себя ответственность. Если правильно использовать все имеющиеся возможности, объединить актив, многие вопросы можно решить в самом районе, махалле. Хоким не должен стремиться к беззаботной жизни, он должен посвятить делу всего себя, - сказал Президент.
На заседании отмечалось, что хокимы Кувинского, Узбекистанского и Язъяванского районов, а также руководители некоторых секторов освобождены от должностей за ненадлежащее исполнение своих обязанностей.
В настоящее время Президент выступает с докладом о задачах социально-экономического развития области, улучшения условий жизни населения в разрезе махаллей.