Ma’lumki, Surxondaryoda qo‘y ko‘p boqiladi. Lekin uning juni deyarli qayta ishlanmaydi. Shu bois Pillachilik va qorako‘lchilikni rivojlantirish qo‘mitasi tomonidan Afg‘oniston tajribasi asosida jundan gilam to‘qish yo‘lga qo‘yilmoqda.
Prezident bu loyihani ma’qullab, afg‘onistonlik ishbilarmonlar bilan hamkorlikni kengaytirish, jundor qo‘y zotlarini ko‘paytirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
Shavkat Mirziyoyev korxonada ishlayotgan xotin-qizlar bilan muloqot qildi.
Majmuada «Silk road tex» korxonasi ham tashkil etiladi. Unda ipakli mato, ipakli tayyor mahsulotlar, sport va yo‘l sumkalari hamda ipakli gilam ishlab chiqarilishi rejalashtirilgan. Yiliga 2 million dollarlikdan ziyod eksport maqsad qilingan.

Глава государства ознакомился с деятельностью предприятия «Аfghan bazar carpets» в городе Термезе.
В Сурхандарье выращивается множество овец. Однако их шерсть почти не перерабатывается. В связи с этим Комитетом по развитию шелководства и каракулеводства реализуется проект на основе афганского опыта изготовления шерстяных ковров.
Президент одобрил этот проект и дал указания по расширению партнерства с афганскими предпринимателями, увеличению поголовья овец шерстяных пород.
Шавкат Мирзиёев побеседовал с женщинами, трудящимися на предприятии.
Здесь же будет организована фабрика «Silk road tex», которая займется производством тканей и готовых изделий из шелка, спортивных и дорожных сумок. Планируется экспортировать в год продукцию стоимостью более 2 миллионов долларов.
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с генеральным планом Термезского международного торгового центра.