Ushbu markaz uchun Termiz tumanidan 26 gektar maydon ajratilgan. Umumiy qiymati 75 million dollar bo‘lgan markazda mahsulotlarni qabul qilish, saqlash, qayta ishlash, saralash va qadoqlash majmualari qurilib, savdo xizmatlari yo‘lga qo‘yiladi. Zarur infratuzilma tarmoqlari barpo etiladi.
Loyihaga ko‘ra, bu yerda 1 ming 800 ta savdo nuqtasi, 50 ming tonna yuk sig‘imiga ega logistika markazi, 400 o‘rinli ikkita mehmonxona, shifoxonalar, avtomobillarga texnik xizmat ko‘rsatish ustaxonalari bo‘lishi mo‘ljallangan. Korpuslarning birinchi qavatida savdo nuqtalari, ikkinchi qavatida yengil ishlab chiqarish korxonalarini joylashtirish ko‘zda tutilgan.
Xalqaro savdo markazining yillik savdo aylanmasi 500 million dollar, xizmatlar hajmi 10 million dollar bo‘lishi hisob-kitob qilingan. 192 million dollarlik eksport quvvati paydo bo‘ladi.
Markazning qurilish ishlarini boshlash uchun Tiklanish va taraqqiyot jamg‘armasidan 10 million dollar ajratildi.
Davlatimiz rahbari markaz binolarini yengil konstruksiyalardan qurish, viloyat tadbirkorlarini bu yerda ishlashga va eksport faoliyatiga jalb qilish, chet ellik ishbilarmonlar uchun barcha qulayliklar yaratish yuzasidan ko‘rsatmalar berdi. Bu yerdagi tajriba asosida, keyinchalik, boshqa qo‘shni davlatlar bilan chegara hududlarda ham shunday savdo markazlari tashkil etish zarurligi ta’kidlandi.

Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с генеральным планом Термезского международного торгового центра.
Под этот центр выделено 26 гектаров земли в Термезском районе. В центре общей стоимостью 75 миллионов долларов будут размещены терминалы по приему, хранению, переработке, сортировке и упаковке, а также продаже продукции. Будет создана вся необходимая инфраструктура.
Согласно проекту, на территории комплекса будет 1800 торговых точек, логистический центр вместимостью 50 тысяч, две гостиницы на 400 мест, больницы и пункты технического обслуживания автомобилей. На первых этажах корпусов планируется разместить магазины, на вторых - предприятия легкой промышленности.
По подсчетам, годовой товарооборот Международного торгового центра составит 500 миллионов долларов, а объем услуг - 10 миллионов долларов. Через центр будет проходить экспорт на 192 миллиона долларов.
На начало строительства центра выделено 10 миллионов долларов из Фонда реконструкции и развития.
Глава государства поручил построить здания центра из легких конструкций, привлечь предпринимателей области к обслуживанию центра и экспорту, а также создать все необходимые условия для иностранных деловых людей. Подчеркнута необходимость организовать с учетом накопленного здесь опыта аналогичные центры торговли в районах, граничащих с другими соседними странами.