Prezident Shavkat Mirziyoyev Farg‘ona shahri Tarona ko‘chasida qurilgan 16 qavatli yangi uy-joylarni borib ko‘rdi.
Ma’lumki, Farg‘ona mamlakatimizning aholi eng zich joylashgan shaharlaridan. Shu bois bu kabi zamonaviy ko‘p qavatli uylar aholining o‘sib borayotgan talabini qondirishda muhim ahamiyat kasb etadi.
Xususan, mazkur 2 ta 16 qavatli uyni qurish uchun 11 sotix yer kifoya qildi. Endi bu yerda 160 ta oila yashaydi. Xonadonlarning bir qismi ijtimoiy himoyaga muhtojlarga topshiriladi.
Qurilishda seysmologiya va zamonaviy arxitektura talablariga alohida e’tibor berilgan. Energiya tejovchi, sifatli materiallardan foydalanilgan. Uylarning yonida bolalar o‘yin maydonchasi, mashinalar turargohi bor. 420 o‘rinli maktab barpo etilgan. 380 o‘rinli bolalar bog‘chasi qurilmoqda.
Davlatimiz rahbari Farg‘ona tumani Ilg‘or mahallasiga borib, ichki yo‘llarni arzon qurishga oid andozalarni ko‘zdan kechirdi.
Yurtimizda 39 ming kilometrga yaqin ichki yo‘llar tuproqli. Ilgari qurilgan ko‘chalarning ham ko‘pi o‘ydim-chuqur bo‘lib, yaroqsiz holga kelgan. Ushbu barcha yo‘llarga asfalt yotqizish juda qimmatga tushadi.
Shu bois qum-shag‘al, ohak tosh, chaqiq tosh, sement kabi mahalliy materiallar aralashmasidan 5 xil qoplama varianti tayyorlangan.
Shavkat Mirziyoyev ushbu namunalarni ko‘zdan kechirdi. Soha mutaxassislari yo‘l qoplamalarining tarkibi, tannarxi, sifati bo‘yicha ma’lumot berdi.
Prezident bu ishlanmalarni qo‘llab-quvvatlab, ularni muhandislik jihatidan takomillashtirish, xomashyo zaxiralari va zarur texnikalarni aniq hisob-kitob qilib, eng ma’qulini tanlash zarurligini ta’kidladi.
Xalq deputatlari sessiyasidan so‘ng Prezident kutilmaganda Farg‘ona shahridagi Shodiyona mahallasiga bordi. Mahalla oralab yurib, aholi bilan uchrashdi.

Президент Шавкат Мирзиёев осмотрел новые 16-этажные дома на улице Тарона в городе Фергане.
Фергана - один из самых густонаселенных городов страны. Поэтому такие современные многоэтажные дома играют важную роль в удовлетворении растущих потребностей населения.
В частности, эти два 16-этажных дома с примыкающей территорией заняли площадь в 11 соток. Сейчас здесь проживают 160 семей. Часть квартир будет предоставлена социально уязвимым семьям.
Особое внимание при строительстве было уделено требованиям сейсмостойкости и современного градостроительства. Использованы качественные энергосберегающие материалы. Рядом с домами обустроены детская площадка, парковка. Построена школа на 420 мест. Возводится детский сад на 380 мест.
Глава государства посетил махаллю Илгор Ферганского района, где ознакомился с технологией малозатратного строительства внутренних дорог.
Около 39 тысяч километров внутренних дорог в нашей стране - песчаные. Большая часть построенных ранее дорог с твердым покрытием нуждается в ремонте. Прокладка асфальта на всех этих дорогах требует больших средств.
В связи с этим подготовлены 5 разных вариантов дорожного покрытия из смеси местных материалов, таких как песок, гравий, известняк, щебень, цемент.
Шавкат Мирзиёев ознакомился с этими образцами. Специалисты сферы предоставили информацию о составе, себестоимости и качестве дорожных покрытий.
Президент поддержал эти разработки и подчеркнул необходимость их доработки с инженерной точки зрения, выбора самого оптимального варианта на основе точного расчета запасов сырья и требуемого оборудования.