Bugungi kunda universitetda 25 mingdan ortiq talaba ta’lim oladi. Bu yerda to‘rtta – Agrobiotexnologiyalar va oziq-ovqat xavfsizligi instituti, Muhandislik fizikasi instituti, Turkologiya ilmiy-tadqiqot instituti hamda Biokimyo instituti tashkil etilgan.
Biokimyo instituti joriy yilda universitetning biologiya va kimyo fakultetlari negizida ochildi. Buning uchun keng ko‘lamli qurilish qilinib, yettita yangi bino qurildi. Jumladan, jami mingdan ortiq o‘ringa ega 2 ta o‘quv binosi, majlislar zali, oranjereya-issiqxona, biologik tadqiqotlar laboratoriyasi – vivariy, botanik tadqiqotlar laboratoriyasi – gerbariy hamda talabalar oshxonasi barpo etildi.
Ahamiyatlisi, shu tariqa ikki yo‘nalish mutaxassislariga bir maydonda ilmiy izlanishlar olib borish imkoni yaratildi. Bu biologiya va kimyo yo‘nalishidagi innovatsiyalar integratsiyasini yangi bosqichga olib chiqadi.
Davlatimiz rahbari institutdagi o‘quv xonalari, oranjereya, ilmiy laboratoriyalardagi sharoitlar bilan tanishdi. Professor-o‘qituvchilar bilan muloqot qildi.
Ular istiqbolda onkologik dori vositalarining kimyoviy transformatsiyasi asosida xavfli o‘smalarga qarshi tanlab ta’sir etadigan yangi dori vositalarini yaratish rejasi haqida so‘zlab berdi.
Prezident institut olimlarini chet elda malaka oshirishga yuborish, farmatsevtika va kimyo mahsulotlarini ishlab chiqish, g‘o‘za, uzum, donning yangi navlarini yaratish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
Bugungi kunda Biokimyo institutida 8 ta ta’lim yo‘nalishida 2 ming 800 nafar talaba ta’lim olmoqda. Umuman, universitetda 12 ta ilmiy va 67 ta o‘quv laboratoriya bor.
Davlatimiz rahbari Samarqand viloyati Oqdaryo tumanidagi 32-umumta’lim maktabini kirib ko‘rdi. Konstitutsiyamizda O‘zbekiston ijtimoiy davlat ekani belgilandi. Bu boradagi eng muhim sohalardan biri ta’limdir. Shu maqsadda yangi muassasalar qurish bilan birga ta’limning mazmunini yaxshilashga ham e’tibor qaratilmoqda.
24.08.2023Keyingisi
Prezident Shavkat Mirziyoyev Samarqand tumanida barpo etilayotgan savdo, sanoat va servis majmuasining qurilish maydonida bo‘ldi. Uning hududi 37 gektar. Bu yerda umumiy qiymati 2 trillion 79 milliard so‘mlik 7 ta loyiha amalga oshirilmoqda.

Президент посетил Биохимический институт в Самарканде
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью Биохимического института Самаркандского государственного университета.
Сегодня в университете учатся более 25 тысяч студентов. В структуре университета организованы Институт агробиотехнологий и продовольственной безопасности, Институт инженерной физики, Научно-исследовательский институт тюркологии и Биохимический институт.
Биохимический институт был образован в этом году на базе факультетов биологии и химии университета. После масштабных строительных работы для института возведено семь новых зданий. Это 2 учебных корпуса на более чем тысячу мест, зал заседаний, оранжерея, виварий, виварий - лаборатория биологических исследований, гербарий – лаборатория ботанических исследований, а также студенческая столовая.
Примечательно, что исследователи обеих областей науки получили возможность проводить изыскания в одном месте. Это выводит на новый уровень работу по взаимной интеграции биологических и химических инноваций.
Глава государства осмотрел условия в аудиториях, оранжерее, научных лабораториях. Побеседовал с профессорами и преподавателями.
Исследователи рассказали о планах по созданию новых типов противоопухолевых препаратов избирательного действия на основе химической трансформации онкологических лекарственных средств.
Президент дал указания по организации зарубежных стажировок сотрудников института, разработке фармацевтической и химической продукции, созданию новых сортов хлопчатника, винограда и пшеницы.
Сегодня Биохимический институт обучает 2,8 тысячи студентов по 8 направлениям образования. В целом в университете действуют 12 научных и 67 учебных лабораторий.