Sammitda tashkilotga a’zo mamlakatlar, kuzatuvchi maqomidagi va muloqot bo‘yicha sherik davlatlar, xalqaro tashkilotlar delegatsiyalari rahbarlari ishtirok etadi.
Davlat rahbarlari kengashining majlisida ShHTning o‘tgan 20 yildagi faoliyati hamda Tojikiston raisligining yakunlari ko‘rib chiqilib, ko‘p tomonlama hamkorlikning dolzarb vazifalari muhokama qilinadi. Global va mintaqaviy ahamiyatga molik masalalar yuzasidan fikr almashiladi.
Sammit yakunida Dushanbe deklaratsiyasi qabul qilinishi va boshqa hujjatlar imzolanishi ko‘zda tutilgan. ShHTga raislik O‘zbekiston Respublikasiga o‘tishi sammitning muhim voqeasi bo‘ladi.
Shuningdek, anjuman doirasida “ShHT - KXShT” formatidagi uchrashuv o‘tkazilishi ham rejalashtirilgan.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 14-sentabr kuni ikki tomonlama hukumatlararo komissiyalar yig‘ilishlarini o‘tkazish doirasida mamlakatimizda bo‘lib turgan Turkmaniston Vazirlar Mahkamasi Raisining o‘rinbosari Esenmirat Orazgeldiyevni qabul qildi.

В саммите примут участие лидеры государств-членов, государств-наблюдателей и партнеров по диалогу ШОС, руководители делегаций международных организаций.
На заседании Совета глав государств будут рассмотрены деятельность организации за прошедшие 20 лет и итоги председательства Таджикистана, обсуждены актуальные задачи многостороннего сотрудничества. Состоится обмен мнениями по вопросам глобальной политики и региональной повестки.
Предусматривается, что по итогам саммита будет принята Душанбинская декларация и подписан ряд других документов. Важным событием станет передача председательства в ШОС Республике Узбекистан.
Запланировано также проведение встречи в формате «ШОС – ОДКБ».
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 14 сентября принял заместителя Председателя Кабинета Министров Туркменистана Эсенмырата Оразгелдиева, находящегося в нашей стране в рамках проведения заседаний двусторонних межправительственных комиссий.