O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 17-may kuni Samarqand shahrida o‘tayotgan Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki Boshqaruvchilar kengashining 32-yillik yig‘ilishida ishtirok etdi.
Davlatimiz rahbari yig‘ilishning yalpi sessiyasida nutq so‘zladi.
– Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki Boshqaruvchilar kengashining bu yilgi yig‘ilishi qadimiy va betakror Samarqandda o‘tkazilayotganini biz mamlakatimizga, islohotlarimizga yuksak ishonch va e’tibor ifodasi sifatida qabul qilamiz, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
YTTBning bunday yig‘ilishi mamlakatimizda 20 yil oldin bo‘lib o‘tgan edi. Undan beri O‘zbekiston ancha o‘zgargani, iqtisodiyot erkinlashtirilgani, barcha sohalarda keng ko‘lamli yangilanishlar boshlandi va izchil amalga oshirilmoqda.
Ushbu islohotlar dasturini amalga oshirishda Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki O‘zbekistonning strategik hamkorlaridan biri. Uning mamlakatimizdagi loyihalar portfeli 4 milliard yevrodan oshgan. Shundan 3,3 milliard yevrolik loyihalar so‘nggi to‘rt yilda boshlangan.
O‘tgan yil yakuni bilan O‘zbekiston bankning beshta eng asosiy hamkorlari qatoriga kirgan. Yillik investitsiya hajmi bo‘yicha esa uning Markaziy Osiyodagi eng yirik biznes sherigidir.
Davlatimiz rahbari xalqaro tashkilotlar, jumladan, Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki bilan hamkorlikning muhim yo‘nalishlarini ko‘rsatib o‘tdi.
Xususiylashtirish va xususiy sektor uchun keng sharoitlar yaratish, infratuzilma, tibbiyot, ta’lim, transport, ekologiya kabi davlat ixtiyoridagi sohalarda davlat-xususiy sheriklik loyihalarini kengaytirish, “yashil iqtisodiyot”, ayniqsa, “yashil energiya” sohalarini jadal rivojlantirish, ayollar tadbirkorligini yanada qo‘llab-quvvatlash, yangi agrotexnologiyalarni joriy etish, suvni tejash va oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash shular jumlasidan.
Davlatimiz rahbari bank bilan hamkorlikda bu sohalarda yangi loyiha va dasturlar amalga oshirilishini ma’lum qildi. Shuningdek, bankni qo‘shni mamlakatlar bilan hamkorlikdagi mintaqaviy loyihalarda ishtirok etishga taklif etdi.
– Bugungi xalqaro anjuman Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki bilan mamlakatimiz o‘rtasidagi hamkorlikni yangi pog‘onaga olib chiqish uchun tarixiy imkoniyat yaratmoqda, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Yig‘ilish doirasida O‘zbekiston investitsiya taqdimoti ham o‘tkazilib, biznes sohasida qanday katta imkoniyatlar borligi ko‘rsatib berildi. Bundan tashqari, anjuman sessiyalarida sog‘liqni saqlash, ta’lim, infratuzilma, transport, energetika sohalarida 40 dan ortiq yirik xususiy sheriklik loyihalari taqdimot qilinadi.
Yevropa tiklanish va taraqqiyot bankining Samarqand sammiti 18 may kuni yakunlanadi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev rafiqasi bilan birga davlat tashrifi bilan Xitoy Xalq Respublikasiga keldi.

Глава нашего государства выступил на пленарной сессии заседания.
– В этом году ежегодное заседание Совета управляющих Европейского банка реконструкции и развития проходит в древнем, неповторимом Самарканде, и мы воспринимаем это как проявление высокого уважения и доверия к нашей стране и реформам, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Заседание ЕБРР в подобном формате проходило в Узбекистане ровно 20 лет назад. За минувший с тех пор период в Узбекистане произошли коренные изменения, осуществлена либерализация экономики, во всех сферах инициированы и последовательно реализуются широкомасштабные преобразования.
В реализации этой программы реформ Европейский банк реконструкции и развития является одним из стратегических партнеров Узбекистана. Портфель проектов банка в стране превысил 4 миллиарда евро, из них проекты на 3,3 миллиарда евро были начаты в течение последних четырех лет.
По итогам прошлого года Узбекистан вошел в пятерку главных партнеров банка. А по объемам ежегодных инвестиций – стал его самым крупным бизнес-партнером в Центральной Азии.
Глава нашего государства обозначил важные направления взаимодействия с международными финансовыми институтами, в том числе с ЕБРР.
Речь идет о поддержке приватизации и создании широких условий для частного сектора, расширение проектов государственно-частного партнерства в сферах, находящихся в ведении государства, таких как инфраструктура, медицина, образование, транспорт, экология, ускоренном развитии сфер «зеленой» экономики, особенно «зеленой» энергетики, дальнейшей поддержке женского предпринимательства, внедрении передовых агротехнологий, водосбережении и обеспечении продовольственной безопасности.
Президент Узбекистана отметил, что в этих сферах будут реализованы новые проекты и программы совместно с банком. Он также пригласил банк принять участие в региональных проектах сотрудничества с соседними странами.
– Сегодняшний международный форум создает историческую возможность для того, чтобы поднять сотрудничество между Европейским банком реконструкции и развития и нашей страной на новый, еще более высокий уровень, – сказал в заключение Шавкат Мирзиёев.
В рамках заседания состоялась инвестиционная презентация Узбекистана, продемонстрировавшая большие возможности для ведения бизнеса в нашей стране. Кроме того, в ходе сессий мероприятия вниманию участников будут представлены более 40 крупных проектов ГЧП в области здравоохранения, образования, инфраструктуры, транспорта и энергетики.