Oxirgi toʻrt yilda oʻnlab yirik toʻqimachilik, farmatsevtika, elektrotexnika va boshqa zamonaviy sanoat korxonalari qurilishi hisobiga Qoraqalpogʻistonda ishlab chiqarish hajmi 2 barobar oʻsgan. Yangi suv tarmoqlari qurilishi natijasida aholini markazlashgan ichimlik suvi bilan taʼminlash darajasi 40 foizdan 67 foizga yetdi. 241 ta maktab, sogʻliqni saqlash, madaniyat va sport obyektlari yangidan qurildi, kapital taʼmirlandi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev Murat Kamalovni Joʻqorgʻi Kenges Raisligiga saylangani bilan tabriklab, oʻta masʼuliyatli vazifada muvaffaqiyat tiladi.
- Yangi rahbar faoliyatining eng muhim yoʻnalishi “xalqning dardini eshitish va masalalarini hal etish” boʻlishi kerak. Buning uchun tinimsiz izlanish, mehnat qilish, xalq bilan maslahatlashib ishlash zarur. Qoraqalpogʻistonda elni sevgan, bilimli, fidoyi yoshlar koʻp. Ularni birlashtirib, natija qilish, el-yurtga manfaat olib kelish kerak, - dedi davlatimiz rahbari.
Qoraqalpogʻistonda barcha sohalarni jadal rivojlantirish boʻyicha kelgusi 3 yilga moʻljallangan chora-tadbirlar ishlab chiqilgani maʼlum qilindi. Unga koʻra, har bir tumanda 2 tadan faoliyat turi oʻziga xos “oʻsish nuqta”si etib belgilangan.
Prezident barcha 16 ta tumanni yana-da ravnaq toptirish maqsadida mazkur “oʻsish nuqtalari” boʻyicha tadbirkorlik subyektlari 3 yil muddatga yer soligʻi, mol-mulk soligʻi, kichik korxonalarning aylanmasidan olinadigan soliq, yakka tartibdagi tadbirkorlarning qatʼiy miqdordagi daromad soligʻidan ozod etilishini taʼkidladi.
Bundan tashqari, taraqqiyot darajasi past boʻlgan Taxtakoʻpir, Boʻzatov va Shumanay tumanlarida yangi tashkil etiladigan sanoat korxonalariga ham 3 yil muddatga soliq va bojxona imtiyozlari beriladi.
Har bir tuman va shaharni jadal rivojlantirishga kuchli turtki berish, muammolarni tezkor hal etish uchun ularga vazirlar va banklar biriktirildi.
Yigʻilishda kelgusi 3 yilga moʻljallangan oʻnta ustuvor yoʻnalish belgilandi.
Birinchisi – tumanlar va mahallalarni jadal rivojlantirish, ikkinchisi – aholi bandligini taʼminlash va kambagʻallikni qisqartirish boʻlsa, uchinchisi doirasida investitsiya loyihalari amalga oshiriladi. Orol muammosining salbiy taʼsirini yumshatish saʼy-harakatlari toʻrtinchi ustuvor yoʻnalish sifatida belgilandi.
Beshinchisi etib xizmat koʻrsatish sohasi salohiyatini toʻliq ishga solish, oltinchisi oʻlaroq qishloq xoʻjaligini rivojlantirish vazifasi qoʻyildi. Yettinchidan, aholini uy-joy bilan taʼminlash borasida ishlar tashkil qilinsa, sakkizinchidan ijtimoiy infratuzilmani rivojlantirishga eʼtibor qaratiladi.
Toʻqqizinchi ustuvor yoʻnalish etib yoshlar va ayollarni qoʻllab-quvvatlash koʻrsatib oʻtilgan boʻlsa, oʻninchisi doirasida jinoyatchilikning oldini olish masalalari yuzasidan koʻrsatmalar berildi.
Prezident mamlakatimiz yigit-qizlarini mazkur hudud hayoti bilan tanishtirish maqsadida kelgusi yili Qoraqalpogʻistonda Yoshlar festivali tashkil etish taklifini bildirdi.
Joʻqorgʻi Kengesga Rais saylandi
Nukus shahrida Qoraqalpogʻiston Respublikasi Joʻqorgʻi Kengesining navbatdan tashqari sakkizinchi sessiyasi boshlandi.
02.10.2020Keyingisi
Shavkat Mirziyoyev Nukus shahrida Opera va baxshichilik maktabini borib koʻrdi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 2-oktyabr kuni Nukus shahridagi Opera va baxshichilik maktab-internatini borib koʻrdi.

На внеочередной сессии Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан особое внимание уделено вопросам социально-экономического развития региона.
За последние четыре года объем производства в Каракалпакстане удвоился благодаря возведению и введению в строй десятков крупных текстильных, фармацевтических, электротехнических и других современных промышленных предприятий. В результате прокладки водопроводных сетей уровень централизованного питьевого водоснабжения увеличился с 40 до 67 процентов. Построен и капитально отремонтирован 241 объект образования, здравоохранения, культуры и спорта.
Президент Шавкат Мирзиёев поздравил Мурата Камалова с избранием на пост Председателя Жокаргы Кенеса и пожелал успехов на ответственной должности.
- Прислушиваться к заботам народа и решение проблем должно стать важнейшим направлением деятельности нового руководителя. Для этого необходимо находиться в постоянном поиске, работать, советуясь с народом. В Каракалпакстане много любящих страну, образованных и самоотверженных молодых людей. Их необходимо объединить и показать результат, - сказал глава государства.
Отмечалось, что разработаны меры на ближайшие 3 года для ускорения развития всех сфер жизни Каракалпакстана. Для каждого района определены «точки роста» - два определенных вида деятельности, которые будут интенсивно развиваться.
Как заявил Президент, в целях дальнейшего развития всех 16 районов субъекты предпринимательства, занимающиеся указанными видами деятельности, будут освобождены от уплаты земельного налога, налога на имущество, налога с оборота для малых предприятий, налога на прибыль для индивидуальных предпринимателей сроком на 3 года.
Кроме того, новым промышленным предприятиям в Тахтакупирском, Бозатауском и Шуманайском районах, имеющих низкий уровень развития, будут предоставлены налоговые и таможенные льготы сроком на 3 года.
Для придания импульса развитию, ускоренному решению проблем за каждым районом и городом закреплены министры и банки.
На совещании определены десять приоритетов на ближайшие 3 года.
Это ускоренное развитие районов и махаллей, обеспечение занятости и сокращение бедности. В-третьих, реализация инвестиционных проектов, в-четвертых, смягчение негативного воздействия Аральской катастрофы.
Полное задействование потенциала сферы услуг определено как пятое приоритетное направление, поддержка сельского хозяйства установлена – как шестое. Жилищное строительство, развитие социальной инфраструктуры, поддержка молодежи и женщин, предупреждение преступности получили соответствующие приоритеты.
По всем этим направлениям даны подробные указания.
Для ознакомления молодежи нашей страны с жизнью Каракалпакстана Президент предложил провести здесь Фестиваль молодежи в следующем году.
В Нукусе началась внеочередная восьмая сессия Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан.
02.10.2020Следующее
Президент Шавкат Мирзиёев 2 октября ознакомился с деятельностью Школы-интерната оперы и искусства бахши в городе Нукусе.