Prezident Shavkat Mirziyoyev 2-oktyabr kuni Nukus shahridagi Opera va baxshichilik maktab-internatini borib koʻrdi.
Maʼlumki, qoraqalpoq elining oʻziga xos baxshichilik yoʻnalishi bor. Mustaqillik yillarida bu yerda opera ham rivojlandi. Oʻzbekiston va Qoraqalpogʻiston xalq baxshilari, xizmat koʻrsatgan artistlar yetishib chiqdi.
Opera va baxshichilik maktab-internati ushbu anʼanani davom ettirish, yosh avlodga yetkazishga xizmat qiladi. Mazkur ixtisoslashtirilgan taʼlim maskani oʻtgan oyda ishga tushirildi.
Muassasa 150 oʻringa moʻljallangan boʻlib, unga 9 sinfni bitirgan iqtidorli oʻquvchi yoshlar tanlov asosida qabul qilinadi. Hozirda 30 nafar oʻgʻil-qiz oʻqishni boshladi.
Ularga taniqli sanʼat ustalari va pedagoglar saboq bermoqda.
– Bunday maktablarni tashkil etishimizdan asosiy maqsad – tariximizni, madaniyatimizni chuqur oʻrganish, oʻzligimizni anglash. Baxshichilik – qoraqalpoq elining ulugʻ anʼanasi, uni rivojlantirish uchun hamma sharoitlarni yaratamiz, – dedi davlatimiz rahbari.

Шавкат Мирзиёев посетил школу оперы и искусства бахши в Нукусе
Президент Шавкат Мирзиёев 2 октября ознакомился с деятельностью Школы-интерната оперы и искусства бахши в городе Нукусе.
Каракалпакстан славится своей уникальной школой бахши. В годы независимости здесь широкое развитие получило и оперное искусство. Республика взрастила множество народных бахши и заслуженных артистов Узбекистана и Каракалпакстана.
Новая школа оперы и искусства бахши служит продолжению этих добрых традиций, доведению их до молодого поколения. Специализированное учебное заведение начало свою работу в сентябре. Оно рассчитано на 150 учащихся, сюда на конкурсной основе принимаются одаренные выпускники 9-х классов. На сегодняшний день здесь учатся 30 мальчиков и девочек. Им преподают известные мастера искусств и квалифицированные педагоги.
– Главная цель организации таких школ – глубокое изучение нашей истории, культуры, познание самих себя. Искусство бахши – великая традиция каракалпакского народа, мы создадим все условия для ее развития, – заявил глава государства.