Rasmiy tashrif bilan Qohirada bo‘lib turgan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Misr sivilizatsiyasi milliy muzeyiga tashrif buyurdi.
Hozirda Qohiraning tarkibiga kirgan qadimiy Fustat shahrida joylashgan muzey Misrning boy tarixidan hikoya qiluvchi noyob eksponatlar to‘plamiga ega. Bu yerda qadim zamonlardan to hozirgi kungacha bo‘lgan davrni o‘z ichiga olgan 50 mingdan ortiq ashyolar, jumladan, fir’avnlar mo`miyоlari, hukmdorlar taxtlari va haykallari, zargarlik buyumlari, shuningdek, uy-ro‘zg‘or va hunarmandchilik buyumlari ko‘rgazmaga qo‘yilgan.
Davlatimiz rahbari ekspozitsiyaning Qadimgi, O‘rta va Yangi hukmdorlik, yunon, O‘rta asr va islom davrlariga oid qator xronologik va tematik bo‘limlari bilan tanishdi.
Prezident Misr zaminida bir-birini almashlab kelgan turli sivilizatsiyalarning yodgorliklarini katta qiziqish bilan ko‘zdan kechirar ekan, tarix va madaniyat birdek buyuk merosga ega xalqlarimizni yaqinlashtirishning muhim vositasi ekanini ta’kidladi.
Misr tomoni vakillari, o‘z navbatida, O‘zbekiston rahbariga muzeyga tashrif uchun minnatdorlik bildirib, xalqlarimizni bog‘lab turuvchi mushtarak jihatlar ko‘pligi, bu do‘stlik va o‘zaro anglashuv rishtalarini mustahkamlashga xizmat qilayotganini ta’kidladilar.
Shu ma’noda, ikki mamlakat muzeylari va tarixchilari o‘rtasidagi hamkorlikni kengaytirish, umumiy merosimizni birgalikda o‘rganish, o‘zaro ko‘rgazmalar, madaniyat kunlarini tashkil etish muhimligi ta’kidlandi.
Prezidentimiz muzeyning Faxriy mehmonlar kitobida qayd qoldirdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Misr Arab Respublikasiga rasmiy tashrifini Ahmad Farg‘oniy merosi ziyoratidan boshladi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев, пребывающий с официальным визитом в Каире, посетил Национальный музей египетской цивилизации.
Экспозиция музея, расположенного в древнем городе Фустате, ныне входящем в состав Каира, представляет собой уникальную коллекцию артефактов, рассказывающих о богатой истории Египта. Здесь собраны более 50 тысяч предметов, охватывающих период с древних времен до наших дней, включая мумии фараонов, царские троны и статуи, ювелирные украшения, а также предметы быта и ремесла.
Глава нашего государства осмотрел несколько хронологических и тематических разделов, включая посвященные Древнему, Среднему и Новому царствам, эллинистическому, средневековому и исламскому периодам.
С большим интересом знакомясь с артефактами различных цивилизаций, сменявшихся на египетской земле, Президент подчеркнул, что история и культура служат важным средством дальнейшего сближения наших народов, имеющих одинаково богатое наследие.
Представители египетской стороны, в свою очередь, выразили благодарность лидеру Узбекистана за посещение музея и отметили, что наши народы связывает много общего, эти традиции способствуют укреплению уз дружбы и взаимопонимания.
В этом контексте подчеркнута важность расширения сотрудничества между музеями и историками двух стран, совместного изучения нашего общего наследия, организации взаимных выставок.
Президент нашей страны оставил запись в Книге почетных гостей музея.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев начал свой официальный визит в Арабскую Республику Египет с ознакомления с наследием великого ученого Ахмада Фергани.