Shavkat Mirziyoyev Nursulton Nazarboyev bilan uchrashdi
Oliy darajadagi muzokaralardan so‘ng O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Qozog‘iston Respublikasining Birinchi Prezidenti – Elboshi Nursulton Nazarboyev bilan uchrashdi.
Suhbat avvalida davlatimiz rahbari Elboshini mustaqil Qozog‘iston asoschisining ulkan xizmatlari e’tirofi sifatida dekabr oyining birinchi sanasida nishonlanadigan bayram - Birinchi Prezident kuni bilan samimiy qutladi.
Mamlakatimiz yetakchisi Nursulton Nazarboyevning chuqur o‘ylangan siyosati tufayli birodar Qozog‘iston xalqi ijtimoiy-siyosiy va sotsial-iqtisodiy hayotning barcha sohalarida yuksak muvaffaqiyatlarga erishganini ta’kidladi.
Prezidentimiz O‘zbekiston va Qozog‘iston o‘rtasidagi strategik sheriklik rivojiga Elboshining shaxsiy hissasini yuqori baholadi. Bugun Ittifoqchilik munosabatlari to‘g‘risidagi deklaratsiya imzolangani muloqotlarni faollashtirish jarayonining mantiqiy davomi bo‘ldi.
Uchrashuvda ikki tomonlama va mintaqaviy hamkorlik masalalari muhokama qilindi. Markaziy Osiyo makonida siyosiy muloqot faollashgani, Maslahat uchrashuvlari mexanizmi yo‘lga qo‘yilgani, do‘stlik va ishonch muhiti shakllangani ta’kidlandi.
Nursulton Nazarboyev bu galgi davlat tashrifi mamlakatlarimiz o‘rtasidagi strategik sheriklik va ittifoqchilikni mustahkamlashda muhim ahamiyat kasb etishini qayd etdi.
So‘ng Shavkat Mirziyoyev Qozog‘iston Respublikasining Birinchi Prezidenti muzeyiga tashrif buyurdi.
Bu yerda Nazarboyevning ish xonalari asl holicha saqlab qolingan. Yig‘ilishlar va jurnalistlar bilan uchrashuvlar o‘tkazilgan majlislar zalida zamonaviy Qozog‘istonning taraqqiyot yo‘liga bag‘ishlangan ekspozitsiya joylashgan. Ko‘plab eksponatlar Qozog‘istonning xorijiy hamkorlar bilan tashqi siyosiy aloqalaridan so‘zlaydi.

Вслед за переговорами на высшем уровне Президент Шавкат Мирзиёев провел встречу с Первым Президентом Республики Казахстан – Елбасы Нурсултаном Назарбаевым.
В начале беседы глава нашего государства сердечно поздравил его с Днем Первого Президента, который отмечается в первый день декабря в знак признания выдающихся заслуг основателя независимого Казахстана.
Лидер нашей страны отметил, что благодаря глубоко продуманному политическому курсу, обозначенному Нурсултаном Назарбаевым, братский Казахстан достиг огромных успехов во всех сферах общественно-политической и социально-экономической жизни.
Президент Узбекистана высоко оценил личный вклад Елбасы в развитие стратегического партнёрства между Узбекистаном и Казахстаном. Логическим продолжением интенсификации контактов стало подписание сегодня Декларации о союзнических отношениях.
На встрече обсуждены вопросы двусторонней повестки и регионального взаимодействия. Отмечалось, что на пространстве Центральной Азии активизирован политический диалог, запущен механизм Консультативных встреч, сформирована атмосфера дружбы и доверия.
Нурсултан Назарбаев подчеркнул значимость нынешнего государственного визита для дальнейшего углубления стратегического партнёрства и союзничества между нашими странами.
Затем Шавкат Мирзиёев посетил музей Первого Президента Республики Казахстан.
В музее в первозданном виде сохранены рабочие кабинеты Назарбаева. В Мажилис-зале, где проходили совещания и встречи с журналистами, расположена экспозиция, повествующая о развитии современного Казахстана. Многие экспонаты демонстрируют внешнеполитические связи Казахстана с зарубежными партнерами.