9-noyabr kuni Toshkent shahrida Olimpiya shaharchasi qurilishiga tamal toshi qo‘yildi. Shu munosabat bilan o‘tkazilgan marosimda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev ishtirok etdi.
Davlatimiz rahbari so‘zining avvalida barchani ushbu tarixiy voqea bilan tabriklab, loyihaning ahamiyati haqida gapirdi.
- Bizning o‘z yo‘limiz, niyatlarimiz, rejalarimiz bor. Bugun qilayotgan tarixiy ishlarimiz o‘zining katta natijasini berishiga ishonamiz. Ana shu ishonch bizga kuch-qudrat beradi, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Mamlakatimizda sportni ommalashtirish, sportchilarni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha keng qamrovli ishlar amalga oshirilmoqda. So‘nggi besh yilda sport sohasiga qariyb 4 trillion so‘m yo‘naltirilib, 118 ta yirik inshoot foydalanishga topshirildi va 110 tasi rekonstruksiya qilindi.
E’tibor va sharoit natijasida joriy yilning o‘zida sportchilarimiz turli xalqaro musobaqalarda 1 mingdan ziyod medalni qo‘lga kiritdi. Jumladan, Hindistonning Chennay shahrida o‘tgan shaxmat olimpiadasida milliy terma jamoamiz birinchi o‘rinni egalladi. Turkiyaning Ko‘nyo shahrida bo‘lgan Islom birdamligi o‘yinlarida esa vakillarimiz jami 158 ta medal bilan umumjamoa hisobida ikkinchi o‘rinni oldi.
Bunday natijalar tufayli sportchilarimizga dunyo tan berib, nufuzli xalqaro musobaqalarni o‘tkazish O‘zbekistonga ishonib topshirilmoqda. 2021-yili Toshkentda og‘ir atletika bo‘yicha, bu yil dzyudo bo‘yicha jahon chempionatlari yuqori saviyada tashkil etildi. Kelgusi yilda yurtimiz boks bo‘yicha jahon chempionati hamda qit’a miqyosidagi ko‘plab turnirlarga mezbonlik qiladi.
Kutilayotgan anjumanlardan eng nufuzlisi Yoshlar o‘rtasidagi Osiyo va Paraosiyo o‘yinlaridir. Bu musobaqalar 2025-yilda Toshkentda o‘tkaziladi. Unda qit’amizdagi 45 mamlakat yoshlari 20 ga yaqin sport turi bo‘yicha bellashadi.
Aytish joizki, bunday nufuzli xalqaro musobaqa O‘zbekiston tarixida birinchi marta tashkil etiladi. Uni yuqori saviyada o‘tkazish maqsadida zamonaviy Olimpiya shaharchasini qurish loyihasi ishlab chiqildi. Davlatimiz rahbari bu loyiha bilan bir necha bor tanishib, ko‘rsatmalar bergan edi. Bu tavsiyalar bosh loyihachi – Xitoyning “CAMC Engineering” kompaniyasi bilan takomilga yetkazildi.
– Olimpiya shaharchasi xalqimizning yuksak bunyodkorlik salohiyati va o‘zbek sportining olamshumul yutuqlari ramziga aylanishiga ishonaman. Bu maskan me’moriy jihatdan mukammal, energiya tejamkor va eng ilg‘or innovatsion yechimlarni mujassam qilgan zamonaviy majmua bo‘ladi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Ushbu loyihaning qiymati 289 million dollardan ziyod. Shaharcha maydoni 100 gektar. Bu yerda 10 ming o‘rinli yengil atletika va futbol stadioni, 6 ta yopiq va 7 ta ochiq sport inshootlari, suv sporti saroyi, velotrek, yakkakurash, jamoaviy sport majmualari barpo etiladi.
– Agar shonli tariximizga nazar solsak, ota-bobolarimiz kelgusi avlodlar uchun ulug‘vor imoratlar barpo etganiga guvoh bo‘lamiz. Biz ham ajdodlarimizning mana shunday ezgu an’analarini munosib davom ettirib, mamlakatimizda ulkan bunyodkorlik ishlarini amalga oshirmoqdamiz. Albatta, bunday yirik loyihalar ko‘pchilikning birgalikdagi sa’y-harakati, mehnatkash xalqimizning faol ishtiroki bilan yuzaga chiqadi, – deya ta’kidladi Prezident.
Shuni ham aytish kerakki, majmua musobaqalardan so‘ng bo‘shab qolmaydi. Keyinchalik bu yerda Sportni rivojlantirish vazirligi, sport federatsiyalari va O‘zbekiston davlat sport akademiyasi faoliyat ko‘rsata boshlaydi. Majmualarda yurtdoshlarimiz ham sport bilan shug‘ullanishi mumkin bo‘ladi.
Tadbirda taniqli sportchilar, federatsiyalar rahbarlari, soha faxriylari, davlat va jamoat tashkilotlari vakillari jam bo‘ldi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev Olimpiya shaharchasi qurilishiga tamal toshi qo‘ydi.
- Mamlakatimizda hamma sohalarda loyihalar, imoratlar ko‘payyapti. Bularning zamirida buyuk xalqimizning buyuk mehnati yotibdi, buyuk xalqimizning niyati, ertangi kunga ishonchi yotibdi. Xudo xohlasa, bunday loyihalar yana ko‘p bo‘ladi, - dedi davlatimiz rahbari.
Marosimda Osiyo Olimpiya kengashi bosh direktori Husayn al-Musallam, Osiyo Paralimpiya qo‘mitasi prezidenti Majid Rashid, “CAMC Engineering” kompaniyasi bosh direktori Li Xaysin, O‘zbekiston sport tashkilotlari faxriylari kengashi raisi Bahodir Maxsitov va yosh sportchilar so‘zga chiqib, shaharchaning bo‘lajak sharoitlari va ahamiyati haqida gapirdi.

9 ноября в городе Ташкенте состоялась церемония закладки первого камня в строительство объектов Олимпийского городка. В ней принял участие Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев.
В начале своего выступления глава государства поздравил всех с этим историческим событием и отметил значимость проектов.
- У нас свой путь, свои устремления и планы. Мы верим, что историческая работа, которую мы начинаем сегодня, даст большие результаты. Эта уверенность придает нам сил, - сказал Шавкат Мирзиёев.
В нашей стране проводится масштабная работа по популяризации спорта и поддержке спортсменов. За последние пять лет в эту сферу направлено почти 4 триллиона сумов, введено в эксплуатацию 118 и реконструировано 110 крупных объектов.
Благодаря уделяемому вниманию и создаваемым условиям в одном только текущем году наши спортсмены завоевали более тысячи медалей на различных международных соревнованиях. В частности, наша сборная заняла первое место на шахматной олимпиаде, проходившей в индийском Ченнаи. На Играх исламской солидарности в Конье (Турция) наши представители заняли второе место в общем зачете, завоевав 158 медалей.
Благодаря таким результатам и мировому признанию Узбекистану доверяется проведение престижных международных турниров. В 2021 году в Ташкенте на высоком уровне был организован чемпионат мира по тяжелой атлетике, а в этом году - чемпионат мира по дзюдо. В следующем году наша страна примет чемпионат мира по боксу и множество континентальных турниров.
Самым статусным и масштабным из предстоящих событий являются Азиатские игры и Азиатские Пара-игры среди молодежи, которые пройдут в Ташкенте в 2025 году. Молодежь из 45 стран нашего континента будут соревноваться почти в 20 видах спорта.
Стоит отметить, что столь престижное международное событие проводится впервые в истории Узбекистана. Для обеспечения высокой организации был разработан проект строительства современного олимпийского городка. Глава нашего государства несколько раз знакомился с этим проектом и давал указания по нему. С учетом этих рекомендаций проект дорабатывался вместе с главным проектировщиком - китайской компанией CAMC Engineering.
- Уверен, что Олимпийский городок станет символом высокого созидательного потенциала нашего народа и беспрецедентных достижений узбекского спорта. Этот объект будет представлять собой современный комплекс с прорывной архитектурой, энергоэффективный и вобравший в себя самые передовые инновационные решения, — сказал Шавкат Мирзиёев.
Стоимость проекта составляет более 289 миллионов долларов. Площадь городка составит 100 гектаров. Здесь будут построены легкоатлетический и футбольный стадион на 10 тысяч мест, 6 крытых и 7 открытых спортивных сооружений, дворец водных видов спорта, велотрек, комплексы единоборств, командных видов спорта.
- Если мы посмотрим на нашу славную историю, то увидим, что наши предки строили великолепные здания для будущих поколений. Мы продолжаем благородные традиции наших предков и ведем в нашей стране большую созидательную работу. Конечно, такие масштабные проекты рождаются совместными усилиями многих людей и при активном участии нашего трудолюбивого народа, - сказал Президент.
Следует отметить, что после соревнований комплекс не будет пустовать. Позже здесь разместятся Министерство развития спорта, спортивные федерации и Государственная академия спорта Узбекистана. Комплексы будут доступны соотечественникам для занятия спортом.
На мероприятии присутствовали известные спортсмены, руководители федераций, ветераны сферы, представители государственных и общественных организаций.
Президент Шавкат Мирзиёев заложил первый камень в фундамент Олимпийского городка.
- Во всех сферах жизни нашей страны реализуется множество проектов, строится все больше объектов. В основе всего этого лежит великий труд нашего великого народа, его уверенность в завтрашнем дне. Даст Бог, таких проектов станет еще больше, - сказал глава государства.
На церемонии выступили генеральный директор Олимпийского совета Азии Хусейн аль-Мусаллам, президент Паралимпийского комитета Азии Маджид Рашид, генеральный директор CAMC Engineering Ли Хайсин, председатель Совета ветеранов спортивных организаций Узбекистана Баходир Махситов и спортсмены, они поделились мнениями об условиях и важной роли будущего городка.