Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 31-mart kuni makroiqtisodiy barqarorlikni ta’minlash, biznesni qo‘shimcha qo‘llab-quvvatlash masalalari yuzasidan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Xalqaro ekspertlar jahon iqtisodiyotidagi hozirgi murakkab vaziyat uzoq davom etishini prognoz qilishmoqda. Bu esa ichki bozordagi narx-navoga, ayniqsa, oziq-ovqat narxlari va inflyatsiyaga salbiy ta’sir ko‘rsatmay qolmaydi, albatta.
Shu bois, jahon iqtisodiyotida yuzaga kelgan murakkab vaziyat Prezident rahbarligida muntazam tahlil qilinib, zarur choralar ko‘rib borilmoqda. Bu o‘z natijasini berib, ichki bozorda mo‘’tadillik ta’minlanmoqda.
Xususan, go‘sht, sut, kartoshka, tuxum, guruch narxining oshishiga yo‘l qo‘yilmadi. Chet el korxonalari Toshkent tovar-xomashyo birjasida oziq-ovqat mahsulotlarini sotishi uchun qo‘shimcha sharoit yaratildi. Valyuta bozori va ayirboshlash kursi barqarorlashdi.
– Bu borada xalqimizda ortiqcha xavotir yoki bezovtalik bo‘lmasligi kerak. Valyuta bozorida keskin tebranishlarning oldini olish uchun zaxiramiz yetarli, – dedi davlat rahbari.
Kirib kelayotgan Ramazon oyida narxni arzonlashtirish katta savob ekani, buning uchun oziq-ovqat ishlab chiqaruvchi tadbirkorlarga amaliy yordam ko‘rsatish zarurligi ta’kidlandi. Shu maqsadda oziq-ovqat mahsulotlari importi uchun avval berilgan imtiyozli mablag‘larni qaytarish muddati yil yakuniga qadar uzaytirildi.
Bosh vazir rahbarligida respublika shtabi hamda hokimlar boshchiligida hududiy shtablar tashkil etildi. Ularga bozordagi narx-navoni kundalik o‘rganib, mahsulotlarni aholi talabiga qarab qo‘shimcha yetkazib berish topshirildi. Oziq-ovqat va xomashyoning birja savdolariga chiqarilishi ustidan kunlik nazorat o‘rnatish, sun’iy ravishda narx oshishining oldini olish vazifasi qo‘yildi.
– Hozir dunyoda murakkab davr davom etayapti, har kuni yangi sinovlar bilan to‘qnash kelayapmiz. Lekin, ertaga nima bo‘ladi, deb kutib o‘tirish yaramaydi. Muammolarni tezkor aniqlab, hal qilish va yangi imkoniyatlarni izlab topishimiz kerak, – deya ta’kidladi Shavkat Mirziyoyev.
Tashqi xavf-xatarlar ta’sirini kamaytirish maqsadida tadbirkorlarni qo‘shimcha qo‘llab-quvvatlash choralari belgilandi.
Jumladan, banklar tomonidan tadbirkorlarga xomashyo sotib olish va aylanma mablag‘lar uchun qo‘shimcha 10 trillion so‘m “revolver” kreditlar ajratiladi. Davlat dasturlari doirasida meva-sabzavotchilik, oilaviy tadbirkorlik, ipoteka va ta’lim kreditlari hajmi ham, imtiyozli stavkalari ham saqlab qolinadi.
– Qanchalik og‘ir bo‘lmasin, ajratiladigan mablag‘larni kamaytirmaymiz va yukini oshirmaymiz, – dedi Prezident.
Shuningdek, soliq ma’murchiligidagi yangi mexanizmlar bo‘yicha yil yakunigacha jarima qo‘llamaslik, bojxona imtiyozlarini qo‘llash davrini uzaytirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Yig‘ilishda Toshkent investitsiya forumi yakunlariga ham to‘xtalib o‘tildi.
Mazkur anjumanda qariyb 8 milliard dollarlik shartnomalar va kelishuvlariga erishilgan. Ko‘plab xorijiy tadbirkorlar yurtimizda o‘z biznesini boshlash yoki rivojlantirish istagini bildirgan.
Bu kelishuv va tashabbuslar to‘la amalga oshishi uchun investorlarga barcha sharoit yaratilishi qayd etildi. Iqtisodiyot tarmoqlari rahbarlariga xorijiy kompaniyalar bilan kelishib, ularning ishlab chiqarish zanjiriga qo‘shilish vazifasi qo‘yildi. Navoiy, Samarqand, Toshkent, Buxoro va Surxondaryo viloyatlarida qo‘shni mamlakatlar bozoriga mahsulot yetkazib beruvchi ulgurji savdo hududlari tashkil etish zarurligi ta’kidlandi.
Hudud va tarmoqlarda xarajatlarni qisqartirish, ta’mirlash, avtomobil, mebel va ofis anjomlari xarid qilishni to‘xtatib turish bo‘yicha qat’iy ko‘rsatmalar berildi.
Xalqaro moliya bozoridagi hozirgi nobarqaror vaziyatda chetdan mablag‘ jalb qilish qiyin bo‘ladi. Bunday sharoitda eng to‘g‘ri yo‘l – bor resurslardan oqilona va samarali foydalanish.
Masalan, bugungi kunda qiymati 9 milliard dollar bo‘lgan 105 ta loyiha doirasida jalb etilgan mablag‘lar ishlatilmay turibdi yoki cho‘zilayapti.
Shu bois, Bosh vazir o‘rinbosariga tarmoq rahbarlari va viloyat hokimlari bilan birga, har bir loyihani chuqur o‘rganib, ijrosini jadallashtirish, samarasiz va istiqbolsiz loyihalarni tugatish bo‘yicha ko‘rsatma berildi.
Yig‘ilishda aholi bandligi masalasiga alohida e’tibor qaratildi.
– Bu masalaga faqat iqtisodiy ko‘rsatkich sifatida emas, balki “xalqimizning ijtimoiy himoyasi” nuqtai nazaridan qarash kerak, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Yangi ish o‘rinlari tashkil etish ko‘rsatkichlari viloyat va tumanlar kesimida tahlil qilinib, kamchiliklar ko‘rsatib o‘tildi.
Bugungi kunda 67 ta faoliyat turi o‘zini o‘zi band qilish shakliga o‘tkazilgan. Bunday kasblar yana 20 taga ko‘paytirilishi, bu orqali qo‘shimcha 150 ming aholi bandligini ta’minlash mumkinligi aytildi.
Hukumatga ehtiyojmand aholini ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash ko‘lamini yanada kengaytirish bo‘yicha topshiriq berildi.
Yig‘ilishda muhokama qilingan masalalar yuzasidan mutasaddilarning axboroti eshitildi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev 1 aprel kuni yoshlar o‘rtasida ommaviy sportni rivojlantirish chora-tadbirlari bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazdi.

Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 31 марта состоялось видеоселекторное совещание по вопросам обеспечения макроэкономической стабильности и дополнительной поддержки бизнеса.
Международные эксперты прогнозируют, что нынешняя непростая ситуация в мировой экономике продлится долгое время. Это, безусловно, не может не сказаться негативно на внутренних ценах, особенно на продукты питания, и инфляцию.
Данное обстоятельство регулярно анализируется на совещаниях у Президента, принимаются необходимые меры реагирования. Это дало свои результаты - ситуация на внутреннем рынке стабильная.
В частности, не допущен рост цен на мясо, молоко, картофель, яйца и рис. На Товарно-сырьевой бирже расширены объемы выставления продуктов питания от зарубежных поставщиков. Стабилизировались валютный рынок и обменный курс.
– По этому поводу у нашего народа не должно быть излишней тревоги и беспокойства. У нас достаточно резервов, чтобы не допустить резких колебаний на валютном рынке, – сказал глава государства.
Подчеркнуто, что снижение цен на продукты питания в наступающем месяце Рамадан является благим делом, для этого необходимо оказать практическую помощь предпринимателям. С этой целью до конца года продлено действие льгот по средствам, выделенным для импорта продовольственной продукции.
Образованы республиканский штаб во главе с Премьер-министром и региональные штабы под руководством хокимов. Им поручено ежедневно отслеживать цены на рынках и принимать меры по дополнительным поставкам продукции исходя из спроса потребителей. Поставлена задача установить ежедневный контроль за выставлением продуктов питания и сырья на бирже, предотвратить искусственный рост цен.
– - Сейчас мир переживает непростой период, каждый день мы сталкиваемся с новыми вызовами. Но нельзя сидеть и ждать, что будет завтра. Нам нужно быстро выявлять и решать проблемы, находить новые возможности, - отметил Шавкат Мирзиёев.
Определены меры дополнительной поддержки предпринимателей для снижения воздействия внешних рисков.
В частности, банки предоставят предпринимателям дополнительно 10 триллионов сумов «револьверных» кредитов на приобретение сырья и пополнение оборота. Будут сохранены как объемы, так и льготные ставки выделяемых в рамках государственных программ кредитов для плодоовощеводства, семейного предпринимательства, а также ипотечных и образовательных кредитов.
- Как бы ни было сложно, мы не будем сокращать средства и увеличивать нагрузку, — сказал Президент.
Также поручено не применять до конца года штрафы по новым механизмам налогового администрирования, а также продлить срок таможенных льгот.
На совещании затронуты итоги Ташкентского инвестиционного форума.
В ходе форума заключены контракты и соглашения на сумму почти 8 миллиардов долларов. Многие иностранные предприниматели изъявили желание начать или развивать свой бизнес в нашей стране.
Отмечалось, что для инвесторов будут созданы все условия для полной реализации этих договоренностей и инициатив. Перед руководителями отраслей экономики поставлена задача провести переговоры с иностранными компаниями о встраивании в их производственные цепочки. Отмечена необходимость создать зоны оптовой торговли в Навоийской, Самаркандской, Ташкентской, Бухарской и Сурхандарьинской областях, которые будут поставлять продукцию на рынки соседних стран.
Даны строгие указания по снижению расходов в регионах и отраслях, приостановлению расходов на ремонт, приобретение автомобилей, мебели и офисных принадлежностей.
В нынешней нестабильной ситуации на международном финансовом рынке усложнится привлечение средств из-за рубежа. В таких обстоятельствах самый правильный путь - разумно и эффективно использовать имеющиеся ресурсы, отмечалось на совещании.
Например, на сегодняшний день средства, привлеченные по 105 проектам на сумму 9 миллиардов долларов, не используются или осваиваются медленно.
В связи с этим заместителю Премьер-министра поручено совместно с руководителями отраслей и хокимами тщательно изучить каждый проект, ускорить реализацию, а неэффективные и бесперспективные проекты - прекратить.
Особое внимание на совещании уделено вопросам обеспечения занятости населения.
- Этот вопрос необходимо рассматривать не только как экономический показатель, но и с точки зрения социальной защиты нашего народа, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Проанализированы показатели создания рабочих мест по областям и районам, указаны допущенные недостатки.
На сегодняшний день 67 видов деятельности отнесены к формам самозанятости. Отмечалось, что количество таких профессий будет увеличено до 20, что позволит обеспечить работой дополнительно 150 тысяч человек.
Правительству поручено расширить масштаб социальной поддержки нуждающегося в помощи населения.
Президент Шавкат Мирзиёев 1 апреля провел совещание по мерам развития массового спорта среди молодежи.