Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 28-mart kuni sog‘liqni saqlash sohasida belgilangan vazifalarni amalga oshirish chora-tadbirlari yuzasidan videoselektor yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Ma’lumki, Davlatimiz rahbari 18-mart kuni tibbiyot xodimlari bilan ochiq muloqot o‘tkazgan edi. Unda aytilgan muammo va takliflar bo‘yicha 24-mart kuni Prezident farmoyishi qabul qilinib, yettita yo‘nalishda vazifa va mas’ullar belgilandi.
Yig‘ilishda shu borada boshlangan ishlar va oylik rejalar ko‘rib chiqildi. Avvalo, aprel oyida 1 million nafar xavf guruhiga kiruvchi aholi, 700 ming nafar bola va 100 ming nafar homilador ayollarni maqsadli skriningdan o‘tkazish zarurligi qayd etildi.
Har bir oilaviy poliklinikada kunduzgi statsionar, 400 ta mahallada oilaviy shifokorlik punkti, olis hududlarda konteynerlardan 1 ming 700 ta tibbiyot punkti tashkil etishning ahamiyati ta’kidlab o‘tildi.
Mahallabay tizimda ishlab, sifatli tibbiy xizmatlarni aholiga yaqinlashtirish, odamlarni sog‘lom turmush tarziga o‘rgatish asosiy vazifa qilib qo‘yildi. To‘g‘ri ovqatlanish, jismoniy mashqlar, kasalliklar profilaktikasi bo‘yicha qo‘llanmalar ishlab chiqib, oilalarga tarqatish muhimligi qayd etildi.
Tez tibbiy yordam sifatini yaxshilash, olis hududlarda qo‘shimcha brigadalar tuzish, bu tizimdagi anesteziolog va reanimatologlar oylik ish haqiga ustama berish bo‘yicha belgilangan vazifalar ijrosiga alohida e’tibor qaratildi.
Joriy yilda investitsiya dasturi doirasida tibbiyot muassasalarini qurish va ta’mirlash ishlariga budjetdan 1 trillion 200 milliard so‘m ajratilgan. Mutasaddilarga qurilish ishlarini jadallashtirish, tibbiy asbob-uskunalarga texnik xizmat ko‘rsatish tizimini yo‘lga qo‘yish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Ochiq muloqotda respublika ixtisoslashgan tibbiyot markazlari yangi, yuqori texnologik davolash usullarini yo‘lga qo‘yishi zarurligi aytilgan edi. Misol uchun, har yili “oqqon” kasalligi bo‘yicha 200 nafargacha bemor ilik ko‘chirish operatsiyasiga muhtoj. Gematologiya va qon quyish ilmiy-amaliy tibbiyot markazida zamonaviy sharoit yaratish orqali ushbu amaliyotni yo‘lga qo‘yish mumkinligi ta’kidlandi. Bunday ishlarni barcha tibbiyot markazlarida tashkil etish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Davlat shifoxonalari va xususiy tibbiyot tashkilotlari uchun yagona tariflarni tasdiqlash, xususiy klinikalarda ham yo‘llanma asosida tibbiy xizmat ko‘rsatishni kengaytirish vazifasi belgilandi.
Yig‘ilishda soha mutasaddilari, shifokorlar, hokimlar ochiq muloqotda belgilangan vazifalar ijrosi bo‘yicha axborot berdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning taklifiga binoan Turkiya Respublikasi Prezidenti Rejep Tayyip Erdog‘an 29-30-mart kunlari rasmiy tashrif bilan mamlakatimizda bo‘ladi.

Как известно, 18 марта глава нашего государства провел открытый диалог с представителями здравоохранения и 24 марта по вопросам и предложениям, поднятым на встрече, подписал распоряжение, в котором определены задачи и ответственные лица по семи направлениям работы.
На сегодняшнем совещании рассмотрен ход реализации этих задач и планы на перспективу. В качестве первоочередной меры указано на необходимость проведения в апреле целевого скрининга 1 миллиона человек, входящих в группы риска, а также 700 тысяч детей и 100 тысяч беременных женщин.
Отмечена важность организации дневных стационаров в каждой семейной поликлинике, кабинетов семейного врача в 400 махаллях, а также 1 700 медицинских пунктов на базе контейнеров в отдаленных районах.
Главными задачами определены работа в разрезе махаллей, максимальное приближение качественного медицинского обслуживания к населению, утверждение здорового образа жизни. Подчеркнута важность разработки и доведения до семей руководств по физическим упражнениям, правильному питанию и профилактике заболеваний.
Особое внимание уделено повышению качества скорой медицинской помощи, созданию дополнительных бригад в отдаленных районах, реализации задач по увеличению месячной заработной платы врачей анестезиологов и реаниматологов в системе экстренной помощи.
В этом году в рамках инвестиционной программы из бюджета выделено 1,2 триллиона сумов на строительство и ремонт медицинских объектов. Ответственным лицам поручено ускорить строительные работы и наладить систему технического обслуживания медицинского оборудования.
В ходе открытого диалога было отмечено, что специализированным медицинским центрам республики необходимо внедрять новые высокотехнологичные методы лечения. Например, ежегодно до 200 больных лейкемией нуждаются в трансплантации костного мозга. Указано на возможность налаживания таких операций путем создания современных условий в Научно-практическом медицинском центре гематологии и переливания крови. Дано указание организовать эту работу во всех медицинских центрах.
Поставлена задача утвердить единые для государственных и частных медицинских организаций тарифы, а также расширить оказание медицинских услуг в частных клиниках по выданным государством направлениям.
На совещании руководители сферы, врачи, хокимы представили информацию о реализации задач, поставленных в ходе открытого диалога.
28.03.2022Следующее
Ташкентская декларация, принятая участниками состоявшейся в столице Узбекистана 3-4 марта международной конференции и посвящённая 10-й годовщине реализации Совместного плана действий для Центральной Азии по осуществлению Глобальной контртеррористической стратегии ООН, признана в качестве официального документа 76-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН