5-oktabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon bilan telefon orqali muloqoti bo‘lib o‘tdi.
Davlatimiz rahbari Tojikiston Prezidentini tavallud kuni bilan samimiy qutlab, unga mustahkam sog‘lik, farovonlik va yangi muvaffaqiyatlar, birodar Tojikiston xalqiga esa tinchlik-osoyishtalik va ravnaq tiladi.
Zamonaviy Tojikistonning davlat qurilishi sohasida va ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishdagi yutuqlari, mamlakatning xalqaro maydondagi nufuzi izchil ortib borayotgani alohida ta’kidlandi.
Joriy yilda Shanxay hamkorlik tashkilotida Tojikiston raisligining samarali natijalari hamda o‘tgan oyda Dushanbe shahrida ushbu ko‘p tomonlama tuzilmaning yubiley sammiti muvaffaqiyatli o‘tkazilgani yuksak baholandi.
Prezidentlar O‘zbekiston va Tojikiston o‘rtasidagi do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik va strategik sheriklik munosabatlari mustahkamlanib borayotganini katta mamnuniyat bilan qayd etdilar.
Siyosiy iroda va birgalikdagi sa’y-harakatlar tufayli mamlakatlarimiz o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlik sifat jihatidan yangi darajaga ko‘tarildi va aniq mazmun bilan boyidi.
Faol aloqalar va almashinuvlar davom etmoqda, o‘zaro savdo hajmi barqaror ortib bormoqda, mashinasozlik, energetika, elektrotexnika, tog‘-kon, qishloq xo‘jaligi va boshqa tarmoqlarda muhim kooperatsiya loyihalari amalga oshirilmoqda.
Hududlar darajasida va ishbilarmonlar o‘rtasida sheriklik kengaymoqda.
Madaniy-gumanitar aloqalar faollashdi. O‘tgan hafta Toshkent kinofestivali doirasida Tojik kinosi kunlari bo‘lib o‘tdi. Bundan tashqari, san’at, sog‘liqni saqlash va ta’lim sohalarida hamkorlik loyihalarini tayyorlash davom etmoqda.
Davlat rahbarlari imzolangan bitimlar va erishilgan kelishuvlarni keng ko‘lamda amalga oshirish muhim ekanini ta’kidlab, qo‘shma hukumatlararo komissiya faoliyati doirasida yaqindan hamkorlik va muvofiqlashuvni davom ettirish vazifasini qo‘ydilar.
Suhbat chog‘ida xalqaro va mintaqaviy ahamiyatga molik dolzarb masalalar, shu jumladan qo‘shni Afg‘onistonda vujudga kelayotgan vaziyat yuzasidan fikr almashdilar.
Oliy darajadagi uchrashuv va tadbirlar rejasi ham ko‘rib chiqildi.
Prezidentlarning telefon orqali muloqoti har doimgidek samimiy, do‘stona va ishchan ruhda o‘tdi.
Turkmaniston Prezidenti Gurbanguli Berdimuhamedov davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyev hamrohligida Islom Karimov nomidagi ilmiy-ma’rifiy yodgorlik majmuasiga borib, Birinchi Prezidentimiz haykaliga gul qo‘ydi.
05.10.2021Keyingisi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 6 oktyabr kuni Amerika Qo‘shma Shtatlari Kongressi Vakillar palatasining kongressmenlar Don Beykon, Dug Lamborn, Troy Nels va Avgust Pflyugerdan iborat delegatsiyasini qabul qildi.

Глава нашего государства сердечно поздравил Лидера Таджикистана с днем рождения, тепло пожелав ему доброго здоровья, благополучия и новых успехов, а братскому таджикскому народу – мира и процветания.
Особо отмечены достижения современного Таджикистана в сфере государственного строительства и социально-экономического развития, поступательно растущий авторитет страны на международной арене.
Высоко оценены плодотворные результаты председательства таджикской стороны в Шанхайской организации сотрудничества в этом году и успешное проведение юбилейного саммита этой многосторонней структуры в Душанбе в прошлом месяце.
Президенты с глубоким удовлетворением отметили укрепляющиеся узбекско-таджикские отношения дружбы, добрососедства и стратегического партнерства.
Благодаря политической воле и совместным усилиям многоплановое сотрудничество между нашими странами вышло на качественно новый уровень и наполнилось конкретным содержанием.
Продолжаются интенсивные контакты и обмены, устойчиво растут объемы взаимной торговли, реализуются важные проекты кооперации в машиностроении, энергетике, электротехнической отрасли, добывающем секторе, сельском хозяйстве и других сферах.
Расширяется партнерство на уровне регионов и бизнеса.
Активизировались культурно-гуманитарные связи. На прошлой неделе в рамках Ташкентского кинофестиваля прошли Дни таджикского кино. Кроме того, продолжается подготовка проектов сотрудничества в области искусства, здравоохранения и образования.
Лидеры отметили важность полномасштабной реализации принятых соглашений и договорённостей, поручили продолжить тесное взаимодействие и координацию в рамках деятельности совместной межправительственной комиссии.
В ходе беседы состоялся обмен мнениями по актуальной международной и региональной повестке, включая складывающуюся ситуацию в соседнем Афганистане.
Был также рассмотрен график встреч и мероприятий на высшем уровне.
Телефонный разговор Президентов наших стран состоялся в традиционно теплой, дружественной и деловой атмосфере.
Президент Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедов в сопровождении главы нашего государства Шавката Мирзиёева посетил Научно-просветительский комплекс имени Ислама Каримова и возложил цветы к подножию памятника Первому Президенту.
05.10.2021Следующее
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 6 октября принял делегацию Палаты представителей Конгресса Соединенных Штатов Америки в составе конгрессменов Дона Бэйкона, Дуга Ламборна, Троя Нельса и Августа Пфлюгера.