Hurmatli Prezident janoblari!
Xitoy Xalq Respublikasi va O‘zbekiston Respublikasi o‘rtasida diplomatik munosabatlar o‘rnatilganining 30 yilligi munosabati bilan Xitoy hukumati va xalqi nomidan hamda shaxsan o‘z nomimdan Sizga va Siz orqali do‘st O‘zbekiston xalqiga samimiy tabriklar va eng ezgu tilaklarimni bildirishga ijozat bergaysiz.
Diplomatik munosabatlar o‘rnatilganidan buyon o‘tgan 30 yilda Xitoy-O‘zbekiston aloqalari izchil rivojlanib, muvaffaqiyatlarga erishdi hamda tinchlik-totuvlik va o‘zaro manfaatli hamkorlik ruhidagi davlatlararo munosabatlarning yorqin namunasiga aylandi. Xususan, mamlakatlarimiz islohotlar, ochiqlik, taraqqiyot va qayta tiklanish borasida bir-biridan o‘rganmoqda va tajriba almashmoqda, koronavirus pandemiyasiga qarshi kurashishda sa’y-harakatlarini birlashtirib, o‘zaro yordamlashmoqda, bu esa har tomonlama strategik sherikligimizning mohiyatini to‘liq aks ettiradi.
Men Xitoy-O‘zbekiston munosabatlarining rivojiga katta ahamiyat qaratmoqdaman hamda diplomatik munosabatlar o‘rnatilganining 30 yilligidan foydalanib, Siz bilan birgalikda mamlakatlarimiz va xalqlarimiz farovonligi yo‘lida har tomonlama strategik sheriklik munosabatlarimiz tarixida yangi sahifa ochish maqsadida bor kuch va imkoniyatlarni ishga solishga tayyorligimini bildiraman.
Faoliyatingizga muvaffaqiyatlar va mustahkam sog‘lik tilayman.
Do‘st O‘zbekistonga ravnaq va kuch-qudrat, uning xalqiga baxt-saodat va farovonlik tilayman.
Si Szinpin,
Xitoy Xalq Respublikasi Raisi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev o‘rtasida telefon orqali muloqot bo‘lib o‘tdi.

господину Шавкату Мирзиёеву,
По случаю 30-летия установления дипломатических отношений между Китайской Народной Республикой и Республикой Узбекистан позвольте мне от имени правительства и народа Китая, а также от себя лично выразить Вам и в Вашем лице дружественному народу Узбекистана искренние поздравления и наилучшие пожелания.
За 30 лет с момента установления дипотношений китайско-узбекские связи развиваются со временем, добиваются успехов и послужили ярким примером межгосударственных отношений, отличающихся мирным сосуществованием и взаимовыгодным сотрудничеством. В частности, стороны учатся друг у друга и обмениваются опытом в процессе реформ, открытости, развития и возрождения, объединяют усилия и оказывают взаимную помощь в борьбе с пандемией коронавируса, что полностью показывает суть всестороннего стратегического партнерства.
Придаю большое значение развитию китайско-узбекских отношений, и пользуясь случаем 30-летия установления дипотношений, готов с Вами приложить совместные усилия с целью открытия новой страницы в истории китайско-узбекских отношений всестороннего стратегического партнерства на благо двух стран и народов.
Желаю Вам успехов в работе и крепкого здоровья.
Желаю дружественному Узбекистану процветания и могущества, а его народу – счастья и благополучия.
Состоялся телефонный разговор между президентами Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым и Республики Казахстан Касым-Жомартом Токаевым.