O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 27-oktabr kuni Xitoy Xalq Respublikasi Raisi Si Szinpin bilan telefon orqali muloqot qildi.
Suhbat avvalida XXR Raisi davlatimiz rahbarini O‘zbekiston Respublikasi Prezidentligiga saylov muvaffaqiyatli o‘tkazilgani va unda ishonchli g‘alabaga erishilgani bilan samimiy qutladi.
Ovoz berish natijalari yangi O‘zbekistonning taraqqiyot strategiyasi hamda xorijiy sheriklar bilan o‘zaro manfaatli hamkorlikni mustahkamlashga qaratilgan tashqi siyosat xalq tomonidan keng qo‘llab-quvvatlanayotganini yana bir bor namoyish etgani alohida ta’kidlandi.
Xitoy Raisi O‘zbekiston yetakchisiga omad va yangi muvaffaqiyatlar, do‘st O‘zbekiston xalqiga esa farovonlik va ravnaq tiladi.
Davlat rahbarlari O‘zbekiston-Xitoy har tomonlama strategik sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlashning dolzarb masalalarini ko‘rib chiqdilar.
Ishonchga asoslangan muloqotning bugungi darajasi, joriy yil aprel oyida o‘tgan muloqotlarda erishilgan kelishuvlarga muvofiq ikki tomonlama aloqalar rivojlanayotgani va o‘zaro almashinuvlar faollashgani katta mamnuniyat bilan qayd etildi.
Siyosiy sohada O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti “yagona Xitoy siyosati”ni hamda “uch yovuz kuch” – terrorizm, ekstremizm va separatizmga qarshi qat’iy kurashni doimiy qo‘llab-quvvatlashini bildirdi.
Bundan tashqari, koronavirus pandemiyasiga qarshi kurashda ko‘rsatilayotgan katta amaliy yordam, shu jumladan vaksinalar o‘z vaqtida yetkazib berilayotgani va ularni birgalikda ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yilgani uchun minnatdorlik bildirildi.
Rais Si Szinpin, o‘z navbatida, Xitoy O‘zbekistonning suvereniteti, mustaqilligi va hududiy yaxlitligini, shuningdek, mamlakatda amalga oshirilayotgan ijtimoiy-iqtisodiy yangilanishlar dasturini qat’iy qo‘llab-quvvatlashini ta’kidladi.
Savdo-iqtisodiy sohada yetakchilar tovar ayirboshlash sezilarli o‘sayotganini qayd etdilar. Xitoy bozoriga zarur mahsulotlar, eng avvalo qishloq xo‘jaligi tovarlarini ilgari surish maqsadida joriy yil noyabr oyida Shanxay shahrida o‘tadigan to‘rtinchi Import tovarlar xalqaro ko‘rgazmasida O‘zbekiston faol ishtirok etishiga kelishib olindi.
Besh yillik Savdo-iqtisodiy hamkorlik dasturini tayyorlash, unga strategik ahamiyatga ega, shu jumladan innovatsiyalar, sun’iy intellekt, raqamli texnologiyalar va elektron tijorat sohalari bo‘yicha loyihalarni kiritish masalasiga alohida e’tibor qaratildi.
Kambag‘allikni kamaytirish masalalarida tajriba va bilim almashish muhim yo‘nalish sifatida belgilab olindi. Shu oyda ikki mamlakatning vakolatli idoralari tomonidan imzolangan memorandumni amalga oshirishga alohida e’tibor qaratilmoqda.
O‘zbekiston va Xitoy rahbarlari Xitoyni mintaqamiz bilan bog‘laydigan va “Bir makon, bir yo‘l” tashabbusi doirasida Yevroosiyo transqit’aviy tranzit yo‘lagini shakllantiradigan samarali transport yo‘nalishlarini rivojlantirish zarurligini ta’kidladilar.
Fan va ta’lim, sog‘liqni saqlash va aholini emlash, sport, turizm, madaniyat va boshqa yo‘nalishlarda hamkorlikni kengaytirish uchun imkoniyatlar mavjud ekani qayd etildi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev hamkasbi va do‘st Xitoy xalqiga 2022-yilda Pekin shahrida o‘tkaziladigan qishki Olimpiya o‘yinlari muvaffaqiyatli o‘tkazilishini tiladi.
Joriy yil yakunigacha O‘zbekiston-Xitoy hukumatlararo qo‘mitasining navbatdagi yig‘ilishini o‘tkazish, shuningdek, diplomatik munosabatlar o‘rnatilganining 30 yilligini nishonlash bo‘yicha qo‘shma dasturni tayyorlashga kelishib olindi.
O‘zbekiston Prezidenti va XXR Raisi xalqaro kun tartibi hamda mintaqaviy hamkorlik masalalari yuzasidan ham fikr almashdilar.
Davlatimiz rahbari Xitoy yetakchisi tomonidan Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasida ilgari surilgan Global taraqqiyot tashabbusini qo‘llab-quvvatladi.
Bundan tashqari, Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti va BMTning boshqa institutlari doirasidagi yaqin muloqotni davom ettirishga kelishib olindi.
Xitoy yetakchisi mamlakatimizning Shanxay hamkorlik tashkilotidagi raisligini to‘liq qo‘llab-quvvatladi.
Davlat rahbarlari Afg‘onistonda mustahkam tinchlik o‘rnatish va iqtisodiy taraqqiyotga erishish masalalarini ham ko‘rib chiqdilar. Afg‘on xalqiga ko‘maklashish maqsadida ShHT va boshqa formatlar doirasidagi muloqotni davom ettirish haqida kelishuvga erishildi.
Muloqot yakunida Prezident Shavkat Mirziyoyev va Rais Si Szinpin do‘st xalqlarimiz va mamlakatlarimizga tinchlik-osoyishtalik, farovonlik va ravnaq tiladilar.
Suhbat har doimgidek ochiqlik, ishonch va do‘stlik ruhida o‘tdi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 27-oktabr kuni qishloq xo‘jaligida klaster tizimini rivojlantirish masalalari bo‘yicha videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 27 октября провел телефонный разговор с Председателем Китайской Народной Республики Си Цзиньпином.
В начале беседы Председатель КНР сердечно поздравил главу нашего государства с успешным проведением и убедительной победой на выборах Президента Республики Узбекистан.
Особо отмечено, что результаты голосования еще раз продемонстрировали широкую поддержку населением страны осуществляемой стратегии развития нового Узбекистана и внешнеполитического курса на укрепление взаимовыгодного сотрудничества с зарубежными партнерами.
Председатель Китая искренне пожелал удачи и новых успехов лидеру Узбекистана, а также благополучия и процветания дружественному узбекскому народу.
Главы государств рассмотрели актуальные вопросы дальнейшего укрепления узбекско-китайских отношений всестороннего стратегического партнерства.
С глубоким удовлетворением отмечены нынешний уровень доверительного диалога, поступательное развитие двусторонних связей и активизация взаимных обменов в соответствии с договоренностями, достигнутыми в ходе контактов на высшем уровне в апреле этого года.
В политической сфере Президент Республики Узбекистан выразил неизменную поддержку «политики единого Китая» и решительной борьбе против «трех сил зла» – терроризма, экстремизма и сепаратизма.
Кроме того, выражена признательность китайской стороне за большую практическую помощь в противостоянии пандемии коронавируса, включая своевременные поставки и совместное производство вакцин.
В свою очередь, Председатель Си Цзиньпин подчеркнул, что Китай твердо поддерживает суверенитет, независимость и территориальную целостность Узбекистана, а также осуществляемую программу социально-экономических преобразований в стране.
В торгово-экономической сфере лидеры отметили заметный рост показателей товарооборота. Для продвижения поставок востребованной продукции на китайский рынок, прежде всего сельскохозяйственных товаров, достигнута договоренность об активном участии Узбекистана в четвертой Международной выставке импортных товаров, которая состоится в ноябре этого года в городе Шанхае.
Особое внимание уделено подготовке пятилетней Программы торгово-экономического сотрудничества, с включением в нее стратегических проектов, в том числе в сфере инноваций, искусственного интеллекта, цифровых технологий и электронной коммерции.
В качестве ключевого направления взаимодействия обозначен обмен опытом и знаниями в вопросах снижения бедности. Важное внимание придается практической реализации положений Меморандума, подписанного уполномоченными ведомствами двух стран в этом месяце.
Главы Узбекистана и Китая выступили за развитие системы эффективных транспортных маршрутов, связывающих Китай с нашим регионом и формирующих Евразийский трансконтинентальный транзитный коридор в рамках инициативы «Пояса и пути».
Отмечены возможности для расширения сотрудничества в сфере науки и образования, здравоохранения и вакцинации населения, спорта, туризма, культуры и других направлениях.
Президент Шавкат Мирзиёев искренне пожелал своему коллеге и дружественному народу Китая успешного проведения зимних Олимпийских игр в Пекине в 2022 году.
Согласовано проведение очередного заседания узбекско-китайского Межправительственного комитета до конца этого года, а также подготовка совместной программы празднования 30-летия установления дипломатических отношений.
Президент Узбекистана и Председатель КНР также обменялись мнениями по международной повестке и вопросам регионального взаимодействия.
Глава нашего государства поддержал Инициативу по глобальному развитию, выдвинутую лидером Китая на площадке Генеральной Ассамблеи Организации Объединённых Наций.
Кроме того, стороны договорились продолжить тесный диалог в рамках деятельности Всемирной организации здравоохранения и других институтов ООН.
Лидер Китая выразил полную поддержку председательству нашей страны в Шанхайской организации сотрудничества.
Главы государств также рассмотрели вопросы установления прочного мира и экономического развития Афганистана. Договорились продолжить диалог в рамках ШОС и других форматов с целью оказания содействия афганскому народу.
В завершение разговора Президент Шавкат Мирзиёев и Председатель Си Цзиньпин тепло обменялись пожеланиями мира, благополучия и прогресса двум дружественным народам и странам.
Беседа прошла в традиционно открытой, доверительной и дружественной атмосфере.
Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 27 октября состоялось видеоселекторное совещание по вопросам развития кластерной системы в сельском хозяйстве.