Shavkat Mirziyoyev O‘zbekiston Prezidenti lavozimiga kirishish marosimida kelgusida 1 milliondan ortiq aholi uchun barcha qulaylik va ijtimoiy infratuzilmaga ega bo‘lgan “Yangi O‘zbekiston” massivlari bunyod etilishini aytgan edi.
Shu yil 2-noyabr kuni o‘tkazilgan videoselektor yig‘ilishida bu dasturning amaliy jihatlari muhokama qilindi. O‘tgan bir oyda yangi massivlar uchun shahar yoki tuman markaziga yaqin, infratuzilmaga ega joylar tanlanib, dastlabki loyihalar shakllantirildi.
Mazkur loyihalar 30-noyabr kuni davlat rahbari huzurida taqdimot qilindi.
Rejaga ko‘ra, kelgusi yilda 22 ta yangi massiv barpo etiladi. Quruvchi tashkilotlarga yengillik berish maqsadida faqatgina ko‘p qavatli uy-joy maydonining o‘zi auksion orqali sotiladi. Tutash maydonlar esa, qurilish bitganidan keyin, uy-joy mulkdorlariga umumiy foydalanishga beriladi. Tadbirkorlik uchun yer uchastkalari elektron onlayn auksion orqali ajratiladi.
Davlatimiz rahbari mazkur yangi mavzelarda ko‘plab maktab, bog‘cha va tibbiyot muassasalari qurish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi. Kichik sanoat zonasi, tadbirkorlik ob’ektlari tashkil etish orqali kamida 50 mingta ish o‘rni yaratish mumkinligi ta’kidlandi.

Представлен проект строительства новых массивов
Президент Шавкат Мирзиёев на церемонии вступления в должность главы государства сообщил о строительстве массивов «Янги Узбекистон» со всеми удобствами и необходимой социальной инфраструктурой для проживания более чем 1 миллиона человек.
На видеоселекторном совещании, прошедшем 2 ноября, были рассмотрены практические аспекты данной программы. За прошедшее время для строительства массивов были выбраны близкие к городам и районным центрам места с инфраструктурой.
Сегодня, 30 ноября, состоялась презентация данных проектов главе государства.
Согласно планам, в следующем году намечено построить 22 новых массива. Для облегчения деятельности строительных организаций с аукциона будут продаваться только участки под многоэтажными домами. Прилегающие территории будут переданы собственникам домов в общее пользование после завершения строительства. Земельные участки для занятия предпринимательством будут выделяться через онлайн-аукцион.
Глава государства дал указания по строительству в новых массивах достаточного количества школ, детских садов и медицинских учреждений. Указано на возможность создания не менее 50 тысяч рабочих мест за счет организации малых промышленных зон и реализации бизнес-проектов.