O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti direktorining birinchi o‘rinbosari Akramjon Ne’matovning MDH da O‘zbekiston Respublikasining 2020 yildagi raisligi xulosalari bo‘yicha bergan izohlari.
Mamlakatimizning MDHdagi raisligi bo‘yicha xulosalariga baho berib, shuni ishonch bilan aytish mumkinki, aksariyat mintaqaviy va xalqaro tashkilotlar faoliyatini murakkablashtirgan og‘ir epidemiologik vaziyatga qaramay, O‘zbekiston Hamdo‘stlik mamlakatlari doirasida o‘ta samarador va unumli faoliyatni amalga oshirdi.
O‘zbekistonning MDHdagi raislik Konsepsiyasiga muvofiq ravishda hukumat rahbarlari, Tashqi ishlar vazirlari Kengashlari, MDH Iqtisodiy Kengashining yig‘ilishlari, sohaviy hamkorlikning, shu jumladan, sog‘liqni saqlash sohasidagi hamkorlik bo‘yicha Kengash, Gumanitar hamkorlik bo‘yicha Kengashning 60 ga yaqin majlislari o‘tkazildi, mingdan ziyod masalalar ko‘rib chiqildi, 70 dan ziyod muhim, turli yo‘nalishdagi hujjatlar qabul qilindi.
2020 yilda O‘zbekiston MDHning uchta organi: Yoshlar maslalari bo‘yicha Kengash, Mehnat, bandlik va aholini ijtimoiy himoya qilish bo‘yicha maslahatlashuv Kengashi, Iste’molchilar huquqlarini himoya qilish bo‘yicha maslahatlashuv Kengashga a’zo bo‘ldi. Bu bilan mamlakatimiz o‘zining MDH ishtirokchi-davlatlari bilan 39 sohaviy hamkorlik organlari doirasidagi o‘zaro harakatlari ko‘lamini kengaytirdi.
MDH doirasida yangi real vaziyatga moslashtirilgan, siyosat, iqtisodiyot, xavfsizlik, madaniyat, turizm, sport, yoshlar siyosati, innovatsion rivojlantirish kabi ustuvor sohalarda uzoq muddatli va o‘zaro manfaatli hamkorlik asoslarini shakllantiruvchi konseptual va strategik hujjatlarning muvofiqlashtirilishi va qabul qilinishi O‘zbekiston raislik faoliyati samaradorligining yorqin namunasi, deb atash mumkin.
Xususan, 2021-2030 yillar uchun qabul qilingan turizm, jismoniy tarbiya va sport, yoshlar siyosati sohasida qabul qilingan kelishuvlar, “raqamli jamiyat”ni rivojlantirish sohasidagi o‘zaro hamkorlik to‘g‘risidagi kelishuv, shuningdek, 2025 yilgacha mo‘ljallangan harbiy hamkorlik va 2030 yilgacha mo‘ljallangan mintaqalararo va chegaraviy hamkorlik to‘g‘risidagi konsepsiyalar MDH davlatlari hududida barqaror taraqqiyot uchun dolzarb ahamiyatga ega.
MDH ishtirokchi davlatlarining iqtisodiy sohadagi 30 dan ziyod yo‘nalishlarida o‘zaro manfaatli hamkorlikni izchil rivojlantirib borish, Hamdo‘stlik mamlakatlari milliy iqtisodiyotlari va fuqarolari farovonligi oshirish, MDH ishtirokchi – davlatlarining dunyo xo‘jalik aloqalaridagi tutgan o‘rnini mustahkamlashga qaratilgan, MDHni 2030 yilgacha bo‘lgan davrda iqtisodiy rivojlantirish strategiyasi alohida e’tiborga molik.
Shu yil may oyida Hamdo‘stlik mamlakatlari rahbarlari Kengashi tomonidan MDH davlatlari ishtirokchi-davlatlarining transport sohasida 2030 yilgacha bo‘lgan davrdagi hamkorligining ustuvor yo‘nalishlarining tasdiqlanishi mazkur strategiyaning amaliy jihatdan amalga oshirishga salmoqli hissa bo‘ldi.
O‘zbekiston Prezidenti Sh.Mirziyoyev tomonidan taklif etilgan mazkur dasturiy hujjatda MDH davlatlarida umumiy transport maydonini shakllantirish va transport yo‘laklarining raqobatbardoshligini oshirish, ularni Yevropa va Osiyo transport tizimlariga integratsiyalash bo‘yicha muvofiqlashtirilgan siyosatni tadbiq etish ko‘zda tutilgan.
Siyosiy, iqtisodiy, gumanitar, madaniy va boshqa sohalardagi hamkorlikning tashkiliy-huquqiy mexanizmlarini takomillashtirish hamda uzoq muddatli istiqbolda uning har bir ishtirokchisining samarali rivojlanishini ta’minlovchi integratsiyalashgan iqtisodiy va siyosiy tuzilmani shakllantirish bo‘yicha kelishilgan chora-tadbirlarni amalga oshirishni ko‘zda tutgan MDHni kelgusi o‘n yillikda yanada rivojlantirish Konsepsiyasining qabul qilinishi O‘zbekistonning MDHdagi raisligining eng muhim muvaffaqiyati bo‘ldi.
Konsepsiyaning axamiyatligi shundaki, u MDH ishtirokchi-davlatlarining milliy iqtisodiyotlarni yanada rivojlantirish va xavfsizlikni ta’minlash, fuqarolarning farovonligini oshirish, jahonning siyosiy, ijtimoiy-madaniy, va iqtisodiy jarayonlariga jalb qilinishlari kabi ob’ektiv manfaatlaridan kelib chiqqan bo‘lib, shiddat bilan rivojlanib borayotgan dunyoda MDH tuzilmalarining va ularning faoliyat shakllari va uslublarini hozirgi zamon talabiga moslashuvini nazarda tutadi.
Bundan tashqari, O‘zbekiston MDHda raislik davrida ishtirokchi-davlatlarining tashqi chegaralardagi xavfsizliklarini mustahkamlashda 2021-2025 yillarga mo‘ljallangan hamkorlik dasturi, shuningdek, davlatlararo innovatsion maydonni rivojlantirish asosida iqtisodiy o‘sishning innovatsion komponentasini kuchaytirishga qaratilgan MDH ishtirokchi-davlatlarining 2030 yilgacha mo‘ljallangan innovatsion hamkorligini rivojlantirishning davlatlararo dasturini muvofiqlashtirish va qabul qilish bo‘yicha maqsadli ishlarni amalga oshirdi.
Yuqorida ko‘rsatilgan o‘rta va uzoq muddatli xarakterdagi konseptual va dasturiy hujjatlarni ishlab chiqish va qabul qilish bo‘yicha muvofiqlashtirilgan ishlar MDH ishtirokchi-davlatlarining strategik manfaatlari va maqsadlari umumiyligi, ularning keng miqyosli masalalar bo‘yicha teng huquqli, o‘zaro manfaatli va ko‘p qirrali hamkorlikdan manfaatdorligini yana bir bor tasdiqlaydi.
O‘zbekiston Prezidenti Sh.Mirziyoyevning 18 dekabrda bo‘lib o‘tgan MDH ishtirokchi-davlatlari rahbarlari Sammitida Hamdo‘stlik doirasida elektron savdoni rivojlantirish bo‘yicha “Yo‘l xaritasi”, Sanoat kooperatsiyasi bo‘yicha kompleks dastur, Mehnat migratsiyasi masalalari bo‘yicha hamkorlik dasturi, radikalizmga qarshi kurash sohasidagi hamkorlik dasturi kabilarni qabul qilish, “MDH Salomatlik marafoni” ni o‘tkazish va boshqalar bo‘yicha bildirgan tashabbuslari alohida ahamiyat kasb etadi.
Qabul qilingan strategik va konseptual hujjatlarni amalda tadbiq qilishga qaratilgan mazkur tashabbuslarni ro‘yobga chiqarish MDH ishtirokchi-davlatlarining ulkan salohiyatini ishga solish, inqirozdan keyingi davrda Hamdo‘stlik mamlakatlari makonida barqaror rivojlanish va izchil taraqqiyotini ta’minlash uchun umumiy sa’y-xarakatlarni birlashtirish imkonini beradi.
Bu o‘z navbatida, Hamdo‘stlikning ko‘p qirrali hamkorlikning ta’sirchan mexanizmi sifatidagi yashovchanligini, uning yangi hayotiy reallikka moslashishga tayyorligini, MDH ishtirokchi-davlatlari aholisi farovonligi, yashash darajasi va sifatini uzluksiz oshirib borish yo‘lidagi umumiy sa’y-xarakatlarini tasdiqlaydi.
Umuman olganda, O‘zbekiston Hamdo‘stlikdagi ishtirokini faollashtirib, o‘zining ko‘p qirrali hamkorlikni rivojlantirishning jonkuyar va faol tarafdori ekanligini yana bir bor ko‘rsatdi. Mamlakatimizning Mustaqil davlatlar hamdo‘stligi maydonida siyosiy, iqtisodiy va gumanitar hamkorlikning barcha yo‘nalishlari bo‘yicha amaliy sheriklikni rivojlantirish, barqaror taraqqiyotni ta’minlash bo‘yicha sa’y-xarakatlarni birlashtirish maqsadining ishtirokchi-davlatlar tomonidan har tomonlama qo‘llab-quvvatlanishi esa O‘zbekistonning MDH davlatlaridagi raisligi doirasida erishgan katta yutuqlarining e’tirofidir.

Комментарий первого заместителя директора Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан Акрамжона Неъматова к итогам председательства Республики Узбекистан в СНГ в 2020 году.
Оценивая итоги председательства нашей страны в СНГ можно с уверенностью сказать, что несмотря на непростую эпидемиологическую ситуацию, которая осложнила работу многих региональных и международных организаций, Узбекистан провёл весьма плодотворную и эффективную работу в рамках Содружества.
В соответствии с Концепцией председательства Узбекистана в СНГ проведены заседания Совета глав правительств, Совета министров иностранных дел, Экономического совета СНГ, около 60 совещаний органов отраслевого сотрудничества, в том числе Совета по сотрудничеству в области здравоохранения, Совета по гуманитарному сотрудничеству, рассмотрено более тысячи вопросов, принято свыше 70 важных многосторонних документов.
В 2020 году Узбекистан присоединился к трем органам СНГ: Совету по делам молодёжи, Консультативному совету по труду, занятости и социальной защите населения, Консультативному совету по защите прав потребителей, расширив в целом спектр своего взаимодействия с государствами-участниками Содружества в рамках 39 органов отраслевого сотрудничества.
Однако, наглядным свидетельством эффективности председательства Узбекистана является согласование и принятие в уходящем году солидного пакета концептуальных и стратегических документов, формирующих адаптированную к новым реалиям основу долгосрочного и взаимовыгодного сотрудничества в рамках СНГ в таких приоритетных сферах, как политика, экономика, безопасность, культура, туризм, спорт, молодёжная политика, инновационное развитие.
В частности, актуальное значение для устойчивого развития на пространстве СНГ имеют принятые на 2021-2030 годы стратегии развития сотрудничества в области туризма, физической культуры и спорта, молодёжной политики, соглашение о взаимодействии в сфере цифрового развития общества, а также концепции военного сотрудничества до 2025 года и межрегионального и приграничного сотрудничества до 2030 года.
Отдельного внимания заслуживает Стратегия экономического развития СНГ на период до 2030 года, которая направлена на последовательное наращивание взаимовыгодного сотрудничества государств – участников СНГ в более чем 30 направлениях экономического взаимодействия, повышение конкурентоспособности национальных экономик и благосостояния граждан стран Содружества, укрепление позиций его государств-участников в мирохозяйственных связях.
Весомым вкладом в практическую реализацию данной стратегии стало утверждение Советом глав правительства Содружества в мае текущего года Приоритетных направлений сотрудничества государств – участников СНГ в сфере транспорта на период до 2030 года.
В этом программном документе, инициированном ранее Президентом Узбекистана Ш.М.Мирзиёевым, предусмотрено проведение скоординированной политики по формированию общего транспортного пространства и повышению конкурентоспособности транспортных коридоров в странах СНГ, их интеграции в европейскую и азиатскую транспортные системы.
Наиболее важным достижением председательства Узбекистана в СНГ стало принятие Концепции дальнейшего развития СНГ на предстоящее десятилетие, предусматривающей реализацию согласованных мер по совершенствованию организационно-правовых механизмов сотрудничества в политической, экономической, гуманитарной, культурной и иных областях и формирование в долгосрочной перспективе интегрированного экономического и политического объединения, обеспечивающего эффективное развитие каждого его участника.
Ценность концепции заключается в том, то она разработана исходя из объективных интересов государств – участников СНГ в создании благоприятных условий для дальнейшего развития национальных экономик и обеспечения безопасности, укрепления благосостояния граждан, вовлечения в мировые политические, социально-культурные и экономические процессы, предусматривает адаптацию структур, форм и методов работы СНГ к новым задачам динамично развивающегося мира.
Кроме того, в год своего председательства Узбекистан провёл целенаправленную работу по согласованию и принятию Программы сотрудничества государств-участников СНГ в укреплении пограничной безопасности на внешних границах на 2021-2025 годы, а также Межгосударственной программы развития инновационного сотрудничества государств-участников СНГ до 2030 года, нацеленной на усиление инновационной компоненты экономического роста на основе развития межгосударственного инновационного пространства.
Скоординированная и согласованная работа по разработке и принятию вышеуказанных концептуальных и программных документов средне- и долгосрочного характера ещё раз подтверждает общность стратегических интересов и целей развития государств – участников СНГ, их заинтересованность в дальнейшем расширении и углублении равноправного, взаимовыгодного и многопланового сотрудничества по широкому спектру вопросов.
В этой связи особую актуальность представляют инициативы Президента Узбекистана Ш.М.Мирзиёева, озвученные в ходе прошедшего 18 декабря Саммита глав государств – участников СНГ, такие, как принятие в рамках Содружества «Дорожной карты» по развитию электронной торговли, Комплексной программы промышленной кооперации, Программы сотрудничества по вопросам трудовой миграции, Программы сотрудничества в области дерадикализации, проведения «Марафона здоровья СНГ» и другие.
Воплощение указанных инициатив, направленных на практическую реализацию принятых стратегических и концептуальных документов, позволит в полной мере задействовать огромный потенциал государств – участников СНГ, консолидировать общие усилия для обеспечения устойчивого и поступательного развития на пространстве Содружества в посткризисный период.
Это, в свою очередь, подтвердит жизнеспособность Содружества как действенного механизма многостороннего сотрудничества, его готовность адаптироваться к новым реалиям, общее стремление государств-участников СНГ к неуклонному повышению благосостояния, уровня и качества жизни населения наших стран.
В целом, Узбекистан, активизировав своё участие в Содружестве, ещё раз заявил о своей твёрдой приверженности развитию многостороннего сотрудничества, а достигнутые высокие результаты в рамках председательства Узбекистана в СНГ свидетельствуют о всемерной поддержке государствами – участниками объединения усилий нашей страны по углублению практического партнёрства по всем направлениям политического, экономического и гуманитарного сотрудничества, обеспечению стабильности и устойчивого развития на пространстве Содружества Независимых Государств.