O’zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti (SMTI), O’zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi huzuridagi Xalqaro munosabatlar axborot-tahlil markazi, O’zbekiston Respublikasining Xitoy Xalq Respublikasidagi elchixonasi hamda Xitoy xalqaro munosabatlar akademiyasi (CIIS) bilan birgalikda Pekinda “«Bir makon, bir yo’l”: O’zbekiston uchun yangi imkoniyatlar” mavzusida taqdimot o’tkazildi.
Tadbir davomida, O’zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.Mirziyoyev tomonidan shu yilning aprel oyida «Bir makon, bir yo’l» ikkinchi xalqaro forumi doirasida ilgari surilgan tashabbus va loyihalar mazmun-mohiyati yuzasidan taqdimot qilindi.
Bunda asosiy e’tibor transport va kommunikatsiya, “aqlli” qishloq xo’jaligi, energiya tejovchi texnologiyalar va turizm sohalaridagi hamkorlikka qaratildi.
Taqdimot doirasida SMTI va CIIS o’rtasidagi aloqalarni mustahkamlashga kelishdilar. Shu maqsadda o‘zaro anglashuv memorandumini imzolash, o’zbekistonlik mutaxassislari Xitoy tadqiqot institutlarining malaka oshirishi dasturlarida ishtirokini ta’minlash bo’yicha kelishuvlarga erishildi.
Shu bilan birgalikda o’zbek delegatsiyasi XXR yetakchi ilmiy-tadqiqot markazlarida uchrashuvlarda ishtirok etishdi.

Институт стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан и Информационно-аналитический центр международных отношений при МИД Республики Узбекистан совместно с Посольством Республики Узбекистан в КНР организовали в г.Пекине при поддержке Китайской академии международных проблем (КАМП) презентацию на тему: «Один пояс, один путь: новые возможности для Узбекистана».
На мероприятии узбекская делегация представила подробную информацию об инициативах и проектах по сотрудничеству, выдвинутых Президентом Ш.Мирзиёевым в ходе второго международного форума «Один пояс, один путь» в апреле т.г. в Пекине, а также предложила практические механизмы по их осуществлению.
Особый акцент был сделан на ключевых направлениях взаимодействия – транспорт и коммуникации, «умное» сельское хозяйство, энергосберегательные технологии и туризм.
В рамках презентации стороны также договорились углублять контакты между ИСМИ и КАМП. В этих целях достигнуты договоренности о подписании Меморандума о сотрудничестве, налаживании стажировок узбекских экспертов в Китае.
Кроме того, в ходе визита узбекская делегация провела ряд встреч в ведущих научно-исследовательских центрах Китая - Институте социального развития Европы и Азии при Госсовете КНР, Китайской академии современных международных отношений и Институте России, Восточной Европы и Центральной Азии при Китайской академии общественных наук.