2020-yilning 15-sentyabr kuni «BMT-ayollar» tuzilmasi tashkil topganligining 10 yilligiga bag‘ishlangan xalqaro konferentsiya bo‘lib o‘tdi.
Videomuloqotda Oliy Majlis Senati Raisi, O‘zbekiston Respublikasi Gender tenglikni ta’minlash masalalari bo‘yicha komissiyasi raisi Tanzila Narbayeva ishtirok etdi.
Nufuzli anjumanda mazkur tuzilmaga a’zo davlatlarning milliy tashkilotlari rahbarlari, 170 dan ortiq mamlakatning ko‘zga ko‘ringan yetakchi ayollari, parlament a’zolari, taniqli siyosatchilar qatnashdilar.
Forumda gender tenglik hamda ayollarning siyosiy va iqtisodiy imkoniyatlarini kengaytirish, davlat va jamiyat ishlaridagi o‘rnini kuchaytirish masalalari muhokama etildi.
O‘zbekiston tomoni yurtimizda xotin-qizlarning huquq va manfaatlarini himoyalash, ularning mamlakatimiz siyosiy hamda ijtimoiy-iqtisodiy hayotida faol ishtiroki hamda gender tenglikni ta’minlash bo‘yicha olib borilayotgan islohotlar haqida ma’lumot berdi.
Bunda dunyo miqyosida davom etayotgan pandemiya sharoitida ayollarni har tomonlama himoya qilish, ularning iqtisodiy faolligini tiklash, ijtimoiy jihatda ko‘mak berish masalalariga urg‘u berildi.
Anjumanda O‘zbekiston Respublikasi Gender tenglikni ta’minlash masalalari bo‘yicha komissiyasi faoliyati haqida so‘z yuritilib, pandemiya sharoitida xotin-qizlar bandligini ta’minlash va ularga tadbirkorlik uchun shart-sharoitlarini yaratish, bolali ayollar ijtimoiy himoyasini kuchaytirish kabi vazifalarga yurtimizda ustuvor ahamiyat qaratilayotgani ta’kidlab o‘tildi.
Shuningdek, oiladagi zo‘ravonlik holatlari kamayish uchun amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli chora-tadbirlar natijasida erishilayotgani yutuqlar haqida so‘z yuritildi.
Xotin-qizlarning ta’lim olish imkoniyatlarini yanada kengaytirish bo‘yicha aholining ijtimoiy jihatdan zaif qatlamlariga mansub qizlar uchun maxsus kvotalar kiritilgani forumda alohida qayd etildi.
O‘zbekistonda pandemiya sharoitida ayollar bandligi va o‘zini o‘zi band qilish sohasida axborot kommunikatsiya texnologiyalaridan kengroq foydalanish, qishloq joylarida xotin-qizlarning AKT va biznes sohasidagi iqtisodiy bilim va ko‘nikmalarini oshirish bo‘yicha ko‘lamdor dasturlar amalga oshirilayotgani haqida so‘z yuritildi.
Xalqaro forumning xorijiy ishtirokchilari O‘zbekistonning koronavirus infektsiyasi tarqalishining oldini olish, aholi, ayniqsa xotin-qizlar bandligini ta’minlash bo‘yicha milliy dasturlari samaradorligini alohida e’tirof etdilar. Ta’kidlanganidek, so‘nggi yillarda izchil amalga oshirilgan islohotlar tufayli O‘zbekiston pandemiya bilan bog‘liq inqirozga muvaffaqiyatli qarshi turib, uning oqibatlarini yengib bormoqda.

15 сентября 2020 года состоялась международная конференция, посвященная 10-летию создания структуры «ООН-женщины».
В работе видеоконференции приняла участие Председатель Сената Олий Мажлиса, председатель Комиссии по вопросам обеспечения гендерного равенства Республики Узбекистан Танзила Нарбаева.
В работе авторитетной конференции приняли участие руководители национальных организаций стран-членов данной структуры, видные женщины-лидеры более 170 стран мира, члены парламентов, видные политики.
В ходе форума обсуждались вопросы гендерного равенства и расширения политических и экономических возможностей женщин, усиления их роли в жизни государства и общества.
Представители Узбекистана проинформировали о проводимых в стране реформах в области защиты прав и интересов женщин, обеспечения их активного участия в политической и социально-экономической жизни страны, а также обеспечения гендерного равенства.
При этом акцент был сделан на вопросах всесторонней защиты женщин в условиях продолжающейся глобальной пандемии, восстановления их экономической активности, оказания им социальной помощи.
На конференции говорилась о деятельности Комиссии по вопросам обеспечения гендерного равенства Республики Узбекистан. Отмечалось, что приоритетное внимание в нашей стране уделяется задачам обеспечения занятости женщин в условиях пандемии и создания им условий для предпринимательства, усиления социальной защиты женщин с детьми.
Подчеркивались также успехи, достигнутые в результате осуществляемых масштабных мероприятий по сокращению случаев насилия в семье.
В ходе форума особо отмечалось, что для дальнейшего расширения возможностей женщин в получении образования введены специальные квоты для девочек из социально уязвимых слоев населения.
Речь шла о том, что в условиях пандемии в Узбекистане реализуются масштабные программы по широкому использованию информационно-коммуникационных технологий в сфере занятости и самозанятости женщин, повышению в сельской местности уровня их экономических знаний и навыков в области ИКТ и бизнеса.
Зарубежные участники международного форума особо отметили эффективность национальных программ Узбекистана по предотвращению распространения коронавирусной инфекции и обеспечению занятости населения, особенно женщин. Отмечалось, что благодаря последовательным реформам, проводимым в последние годы, Узбекистан успешно противостоит кризису, вызванному пандемией, и преодолевает его последствия.
По завершению видеоконференции участниками приняты соответствующие рекомендации.
15 сентября текущего года в Министерстве инвестиций и внешней торговли состоялась встреча заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан С.Умурзакова с заместителем Председателя Правительства Российской Федерации А.Оверчуком.